קצת נחת: בואינג השלימה בהצלחה את טיסת המבחן של 777X - מטוס הנוסעים הארוך בעולם

בצל שערוריית הקרקוע של דגם 737 מקס, מתחילה בואינג בהליך הרישוי של 777X ■ הדגם צפוי לעבור "גיהינום עלי אדמות" כדי להוכיח שהוא בטיחותי ■ המחיר: 442 מיליון דולר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המטוס נוחת
המטוס נוחתצילום: בלומברג

בואינג השלימה בהצלחה את טיסת הניסוי הראשונה של המטוס הדו־מנועי הגדול בעולם, כחלק מהליך התאוששותה מהמשבר שפקד אותה בגלל התקלות בדגם הקטן ביותר מתוצרתה – 737 מקס. ה-777X נחת בהצלחה בשדה התעופה של החברה בסיאטל אחרי טיסה שנמשכה כמעט ארבע שעות.

המטוס, שיהיה גדול יותר מה-777 הקיים, יתחיל עכשיו בסדרת טיסות ניסוי שיימשכו חודש. אז יוכלו לערוך טיסות ניסוי עם נוסעים. טיסות המבחן נדחו פעמיים בשל רוחות חזקות. "זה יום של גאווה לכולנו", אמר מנכ"ל חטיבת המטוסים המסחריים של בואינג, סטאן דיל.

מטוס ה-777X ממריא לטיסת המבחן
מטוס ה-777X ממריא לטיסת המבחןצילום: AFP
בואינג X777 באוויר
בואינג X777 באווירצילום: AFP

המטוס החדש הוא מטוס הנוסעים הארוך בעולם (76.81 מטר). באירוע נכחו גם בכירים שהוזמנו לצפות בטיסת המבחן, והם חזו גם בשורת מטוסי 737 מקס שיוצרו - אך לא נמסרו ללקוחות אחרי הקרקוע, עומדים זה לצד זה בצפיפות. זהו הדגם הגדול ביותר שנמצא בתכנון של בואינג, וכשיושק הוא ייקרא 777-9, אך בזמן הפיתוח הוא מכונה 777X.

הטייסים פולטים אנחת רווחה בתום הטיסה
הטייסים פולטים אנחת רווחה בתום הטיסהצילום: AFP

"זה גרם לכל העובדים שלנו להתגאות פעם נוספת במי שאנחנו ובמה שאנחנו עושים באמצעות הטסת מטוס חדש לחלוטין, שישנה את העולם פעם נוספת", אמר דיל.

הקהל שבא לצפות בטיסה
הקהל שבא לצפות בטיסהצילום: בלומברג

בואינג צופה שמאות יחידות מהמטוס, שבו 406 מושבים, יימכרו בעשור הקרוב, אך הוא צריך להתגבר קודם כל על מכשולים מצד רגולטורים ולקוחות. ה-777X יהיה המטוס הראשון שיקבל אישור טיסה בארה"ב אחרי שהתגלו הפגמים בתוכנה שהובילו לשתי התרסקויות קטלניות של ה-737 מקס ולמתיחות ביחסים בין בואינג לרשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) שצריכה להעניק לדגם החדש אישור טיסה.

ב-FAA הבטיחו שהליכי האישור יהיו קפדניים. אמירייטס, חברת התעופה שבה המטוס צריך להיות מושק מסחרית, דרשה שהדגם יעבור "גיהינום עלי אדמות" במהלך טיסות הניסוי כדי להבטיח שהוא עומד בציפיות הבטיחות והביצועים.

המטוס החדש צפוי להיכנס לשירות ב-2021, עיכוב של שנה ממועד השקתו המקורי בגלל עיכובים בפיתוחו. הוא יתחרה איירבוס A350-1000, שבו 360 מושבים. שני המטוסים הדו־מנועיים הגדולים צפויים להחליף בהדרגה מטוסים ארבעה־מנועיים כמו בואינג 747 ואיירבוס A380, שייצורו צפוי להיפסק בקרוב. ואולם מומחים בענף חוששים שהביקוש למטוסים רחבי גוף גדולים יירד, בגלל היצע יתר והאטה בצמיחה. ביטולי ההזמנות של מטוסים גדולים בשנה שעברה היו כפולים מההזמנות החדשות. עד כה קיבלה בואינג 309 הזמנות ל-777X, שמחירו הרשמי הוא 442 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker