"מה שקרה לנו נראה כמו הדברים שרואים בסרטים": הצעירים שרצו למכור דובוני גומי עם אלכוהול - והסתבכו

יצרנית הממתקים הגרמנית האריבו דורשת מסטארט-אפ ספרדי צעיר, אוסיטו, להפסיק למכור את דובוני הגומי האלכוהוליים שלו, בטענה להפרת סימן מסחרי ■ אנדר מנדז, מנכ"ל אוסיטו: "מה שקרה לנו נראה כמו הדברים שרואים בסרטים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
תמר גיגולשווילי ויולן יוסטה שניים ממייסדי אוסיטו - ממתקים אלכוהוליים
תמר גיגולשווילי ויולן יוסטה שניים ממייסדי אוסיטו - ממתקים אלכוהולייםצילום: AFP

דובונים קטנים, מתוקים, שעלולים לגרום לכאב ראש חזק, הביאו לעימות על קניין רוחני שבו מעורבים יצרנית ממתקים בינלאומית, שלושה יזמים - סטודנטים ספרדים - וקצת אלכוהול. לפני כמה שנים עלה בראשם של שלושה חברים שלמדו בחבל הבסקים רעיון: לשלב את אהבת הילדות שלהם לממתקים עם משיכתם לאלכוהול, ואף חשבו לעצב את הממתק כדובון מתוק וקטן.

אוסיטו, החברה שהקימו, מכרה ממתקים אלכוהוליים בברים ובחנות מקוונת במשך שלושה חודשים. ואולם בינואר הם קיבלו צו מניעה מחברת האריבו (Haribo). החברה הגרמנית גילתה את הממתקים, טענה כי הם דומים מדי לדובי הגומי שלה וכי מדובר בהפרת סימן מסחרי. "לא ניתן להסביר את הדמיון בין הממתקים כיד המקרה", כתבה החברה בבקשה לבית המשפט.

האריבו דרשה כי אוסיטו תפסיק לייצר ולמכור את הדובים המשכרים מיד, ותעביר לידיה את הבעלות על הדומיין ositosconalcohol.com. "למען האמת, כולנו קצת מפחדים", אמר אנדר מנדז, מנכ"ל אוסיטו. "אני רק בן 24 והרגע סיימתי את לימודיי באוניברסיטה. כל מה שקרה לנו נראה כמו הדברים שרואים בסרטים. לא חשבנו שזה יכול לקרות לנו".

העסק שייסד מנדז בשנה שעברה עם חבריו, תמר גיגולשווילי ויולן יוסטה, החל לצבור תאוצה כשהלקוחות גילו את מגוון הטעמים, כולל ג'ין ותות, וויסקי וקולה, רום ואננס, טקילה ולימון. כל דובון מכיל 15% אלכוהול – כשבעה דובוני גומי משתווים לכוס בירה אחת.

דובוני הגומי האלכוהוליים של אוסיטו
דובוני הגומי האלכוהוליים של אוסיטוצילום: AFP

"אנשים מופתעים בפעם הראשונה שהם מנסים אותם. ההרגשה היא של ממתק בתחילה, אך ככל שלועסים מרגישים יותר את האלכוהול", אמר מנדז. "זה מתוק ועדין". הוא אמר כי הוא והקולגות שלו לא הבינו איך ניתן לבלבל בין המוצר שלהם לזה של האריבו. הדובונים שלהם גדולים יותר וצורתם שונה. הם נמכרו בחנות מקוונת או בברים, ומסומן בבירור כי הם לשימוש מגיל 18 ומעלה.

"הוויכוח הוא על השאלה למי שייכת צורת הדוב. הם אומרים שאסור לנו להשתמש בצורה זו, אבל אנחנו לא מקבלים את זה. דוב הוא חיה שגרה ביער. מדוע אסור לנו להשתמש בה לממתקים שלנו?", אמר מנדז.

סוכריות הגומי האלכוהוליות של אוסיטו
סוכריות הגומי האלכוהוליות של אוסיטוצילום: AFP

האריבו מסרה כי מדובר בהליך משפטי מקובל כדי להגן על הסימן המסחרי הרשום שלה, ואין לה כל כוונה להיכנס לשוק הממתקים האלכוהוליים. מנדז אמר כי הוא וחבריו שוקלים את האפשרויות שלהם, אך אין להם כסף להיכנס לעימות משפטי עם חברה בינלאומית. בינתיים הם מתכננים להמשיך למכור את המוצר ללקוחות בספרד, צרפת ובריטניה.

"בטח יש מקרים נוספים כמו שלנו במקומות אחרים, שבהם מונעים מצעירים להתקדם בגלל שאין להם משאבים להילחם", אמר מנדז. "אולי אם נילחם, זה יעזור לאחרים שנמצאים במצב שלנו. הכל היה קשור לכיף ולמסיבות, לא חשבנו שנגיע לעימות משפטי. מה שקורה פה זה ממש סוריאליסטי. דמיינו לכם בני 22-23 שסיימו את הלימודים, וחברה בינלאומית מאיימת עליהם ומנסה להרוס להם שנתיים של עבודה. זה סיוט".

סוכריות גומי של האריבו
סוכריות גומי של האריבוצילום: בלומברג

לכתבה המלאה בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker