עורכי הדין של היזמת הצעירה התפטרו - אז היא מתקשרת לביהמ"ש כדי להגן על עצמה

אליזבת הולמס, לשעבר מנכ"לית תראנוס שהושוותה פעם לסטיב ג'ובס, נאלצה להתקשר לבדה לבית המשפט לאחר שעורכי דינה התפטרו בגלל שלא שילמה להם

לוגו בלומברג
בלומברג
אליזבת הולמס
אליזבת הולמסצילום: Jeff Chiu/אי־פי

אליזבת הולמס, לשעבר מנכ"לית תראנוס שמתגוררת בקליפורניה, מופיעה באופן קבוע בבית המשפט הפדרלי בסן חוזה עם צוות של עורכי דין בכירים במסגרת התביעה הפלילית שהוגשה נגדה בגין הונאה בסטארט-אפ שהבטיח לחולל מהפכה בבדיקות דם, כאשר המשפט צפוי להיפתח השנה.

ואולם, בתביעה אזרחית פחות מוכרת שנערכת בפניקס, אריזונה, הולמס צריכה להתקשר לשימוע בבית המשפט ללא עורך דין, כך לדברי עו"ד שנכח במקום. עורכי הדין שלה באריזונה התפטרו בספטמבר, ואמרו כי הולמס לא שילמה להם, וכן ציינו כי זה מאד יוצא דופן שנאשמת ברמה של הולמס מופיעה בפני בית המשפט ללא עורך דין - מה שעשוי להעיד על מצבה הפיננסי.

לאחר התמוטטות הסטארט-אפ שלה, הולמס הסכימה לשלם קנס של 500 אלף דולף במסגרת תביעה אזרחית שהגישה רשות ניירות ערך וכן יישבה תביעה שהוגשה נגדה על ידי משקיעים בתראנוס בסכום שלא פורסם.

"היא בוודאי חוסכת את הכסף למשפט הפלילי", אמר ביל פורטנובה, תובע לשעבר שנהפך לסנגור ואינו מעורב במקרה. "אם המשאבים שלה מוגבלים, אז המאמץ להישאר מחוץ לכלא יהיה תמיד בעדיפות ראשונה", הוא אמר. "תביעות אזרחיות מחפשות פיצויים, ולא זמן מאסר".

הולמס, ששווי הונה הוערך ב-4.5 מיליארד דולר לפני קריסת תראנוס, לא חשפה בפומבי קשיים פיננסיים כלשהם. אך עורך הדין ג'ון דווייר, שותף בפירמת קוליי בפאלו אלטו, אמר כי הוא היה מודאג ממצבה הפיננסי כאשר הודיע לבית המשפט באריזונה כי המשרד שלו יפסיק לייצג את הולמס אחרי שלוש שנים.

"הולמס לא שלימה למשרד קוליי זה למעלה משנה", כתב דווייר בהודעה לבית המשפט. "בהתחשב במצבה הפיננסי, קוליי לא מעריכה כי הולמס תשלם אי פעם עבור השירותים שקיבלה". ברברה מקאודה, תובעת פדרלית לשעבר שמלמדת באוניברסיטת מישיגן אמרה כי "כדי לשכור את שירותה של פירמת עורכי דין פלילית מובילה, קרוב לוודאי שהולמס הייתה צריכה לשלם מקדמה גבוהה".

הולמס מואשמת בבית המשפט בסן חוזה כי היא ונשיא תראנוס לשעבר ראמש בלוואני, שהוא גם חבר שלה לשעבר, ידעו כי בדיקות הדם של החברה אינן מדויקות ולא מהימנות, והונו משקיעים, רופאים וחולים. הרגולטורים קבעו כי בדיקות הדם של החברה מסוכנות והכריחו אותה לסגור את מעבדותיה. שווי תראנוס הוערך בשלב מסוים ב-9 מיליארד דולר.

המשפט באריזונה דן בתביעה של לקוחות שמאשימים את תראנוס, שני מנהלי הסטארט-אפ לשעבר ואת רשת בתי המרקחת ווולגרינס - שהיתה שותפה של תראנוס - כי הם לקחו דגימות דם לבדיקות כאשר הם ידעו שהטכנולוגיה עדיין נמצאת בשלב פיתוח. כתוצאה מכך, לקוחות קיבלו תוצאות לא מדויקות לבדיקות הדם שלהם שפגעו בטיפול בהם.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker