אפליה נגד להט"בים פוגעת בשורה התחתונה של חברות

אירוע פורץ דרך שהתקיים בשולי כנס דאבוס השנה אימץ באופן רשמי, כמעט, את התנועה למען שוויון להט"בים

CNN
ג'וליה צ'טרלי
דאבוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להט"ב העליון הפדרלי ארה"ב
פעיל לזכויות להט"ב בבית המשפט העליון הפדרלי בוושינגטון, ביוני 2013צילום: אי־פי

דאבוס מקבלת את כולם ללא הדרה, אך עושה זאת ממרחק בטוח.

מוקדם יותר השבוע השתתפתי באירוע פורץ דרך שהתקיים לא רחוק ממרכז הקונגרסים המרכזי בדאבוס. בשנתו ה-50 של הפורום הכלכלי העולמי, וכשבעה חודשים לאחר ציון 50 שנה למהומות סטונוול, השותפות למען שוויון להט"בי גלובלי (PGLE) התקבלה בברכה באופן רשמי לקהל דאבוס. טוב, כמעט.

על פניו, אירוע ארוחת הבוקר שנערך בשולי כנס דאבוס עשוי לא להיראות עניין גדול - אבל זה היה צעד משמעותי. נושאים הקשורים ללהט"בים כבר נדונו פה בעבר, אבל לא כך. מיזם PGLE, שהושק בשנה שעברה על ידי אקסנצ'ר, דויטשה בנק, ארנסט אנד יאנג, מאסטרקארד, מיקרוסופט, אומניקום וסיילספורס, בשיתוף פעולה עם הפורום הכלכלי העולמי ובתמיכת האו"ם, הוא משהו חדש. זה הכי קרוב שאפשר כנראה להגיע לשילוב מלא בדיון הכל כך טעון שמתנהל כאן.

תאמרו מה שתאמרו על דאבוס, אבל אין מקום ששוזר כמוה יחדיו את מגוון הגישות השונות של אקטיביזם, עסקים וממשל. אם יש מקום בעולם שבו ניתן לכנס את הקבוצות הללו יחדיו, הרי שזה באלפים בשווייץ בינואר.

יום השנה ה-50 למהומות סטונוול נחגג בהתלהבות בעיר מגוריי ניו יורק בשנה שעברה. אני מודה שקניתי כמה עוגיות בצבעי דגל הגאווה, ומפגן הגאווה הבוטח שנראה זורם במורד כל הרחובות הרגיש כמו התפוצצות ססגונית של אהבה. בקלות זה גם יכול לעורר תחושת ביטחון כוזבת. ברחבי העולם, זכויות להט"בים רחוקות מלהיות מובטחות.

בפתחו של העשור החדש עדיין יש יותר מ-68 מדינות בעולם שבהן המעשה הפשוט של יחסי מין בהסכמה בין בגירים מאותו המגדר מהווה עבירה על החוק. יש לפחות תשע מדינת עם חוקים נגד טרנסג'נדרים, שהופכים צורות מסוימות של ביטוי מגדרי לבלתי חוקיות.

יש מדינות שבהן קהילת הלהט"בים נדרשת לסכן את הכל רק בכדי להיות עצמה. יש מדינות, בהן סינגפור, שבהן העונש המירבי על יחסי מין בין בני אותו המגדר מגיע לשש שנות מאסר. במקומות כמו קניה, דרום סודאן, מלזיה, ברוניי ומיאנמר העונש עלול להגיע עד עשר שנות מאסר. בערב הסעודית, סודאן, איראן ופקיסטן - גם בשנת 2020 - העונש על כך הוא מוות.

פאנל השותפות למען שוויון להט"ב גלובלי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ב-2020צילום: CNN

אפילו בארה"ב מרובת דגלי הגאווה, אין הגנה בחוק הפדרלי על בני זוג בני אותו המגדר, וב-11 מדינות עדיין יש חוקים, גם אם כאלה שאינם ניתנים לאכיפה, שאוסרים יחסי מין בין בני אותו המגדר, וזאת למרות פסיקת בית המשפט העליון ב-2003 שקבע כי חוקים כאלה מנוגדים לחוקה. ארצם של האנשים החופשיים אינה כה חופשית במקרה הזה.

ההשלכות של כל זה עבור עסקים הן ברורות. לנוכח מגבלות כאלה, האם לא עדיף להם לחסוך לעצמם את המטרד של התעסקות עם החוק? האם עובדים יכולים להרגיש בטוחים שהצעד הפשוט של לדבר בכנות על חייהם הפרטיים לא יסכן את הקריירה שלהם? ומה לגבי זוגות בני אותו המין או סוגיות כמו חופשת לידה? האם הם יעזו להקים משפחות בידיעה שהם לא יקבלו את אותה התמיכה שמקבלים עמיתיהם ההטרוסקסואלים?

בעידן שבו מאמצים את הגיוון, קבלת השונה, והדרכה נגד דעות קדומות לא מודעות, ומתוך שיקולים עסקיים מבוססים, לא רק שזה עצוב, זה גם פוגע בפריון העבודה ובחדשנות. כוח עבודה מאושר ומגוון נהנה מיתרונות בולטים בכל הקשור ליצירת חברה חזקה, תחרותית וחדשנית.

הפאנל שהתקיים ביום שלישי היה לא רק מעורר השראה, אלא גם פקח את עיניי. כפי שקורה כעת בתחומים רבים, נדמה כי עסקים ממוצבים טוב יותר מממשלות לשינוי המצב בתחום זה. חברות רב-לאומיות שפועלות במדינה שבהן יחסים בין בני אותו המגדר הם בלתי חוקיים, יכולות לשמש חוף מבטחים עבור להט"בים, והשפעתם הגדולה של עסקים אלה על השורה התחתונה הכלכלית תגרום לכל ממשלה לחשוב פעמיים לפני שתקדם חקיקה נגד עובדיהן. משמעות הדבר היא שעסקים גם מסוגלים לגרום לשינוי פני הנוף הפוליטי.

עם זאת, זה אינו תירוץ לעסקים לשלם מס שפתיים לנושא, להצטרף לשיירת הגאווה, או להניח שהם פתרו את הבעיה רק בכך שהצהירו על עצמם שבעלי ברית. זהו נושא מורכב - כמו גיוון, קבלת השונה, והדרכה נגד דעות קדומות לא מודעות - דורש גם מנגנוני פיקוח פנימיים קפדניים.

בהקשר זה, מפתה לראות בעסקים כוח חיובי בנושא. חברות חוצות גבולות, אינן כפופות לזמן כהונה מוגבל, ויכולות להיות בטוחות שקהילת הלהט"בים, ואולי חשוב מכך, בעלי בריתה שקולם הולך ומתחזק, יתגייסו להגנתן אם הן ייענשו על כך שהן עומדות לצד הקהילה. נראה שהפוליטיקה של קבלת האחר יכולה להשתלם לכולם. קידום הדיון הזה באופן רשמי יותר בסדר היום של דאבוס היה מהלך חכם ומבורך. כפי שהעיר מנהל PGLE, דן ברוס, אולי הדיון זה יוכל להימשך בשנה הבאה בתוך מרכז הקונגרסים עצמו.

לטור של ג'וליה צ'טרלי

לפרשנויות נוספות ודיווחים בלעדיים מהפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker