מנכ"ל וולס פארגו לשעבר ישלם 17.5 מיליון דולר על זיוף חשבונות בנק

אלפי עובדים בוולס פארגו פתחו מאז 2011 כ-2 מיליון חשבונות על שמות של לקוחות בלי שקיבלו לכך את אישורם ■ הבנק מצא כי האחראים המרכזיים לשערורייה היו המנכ"ל לשעבר ובכירה נוספת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון סטאמפף
ג'ון סטאמפףצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

ג'ון סטאמפף, מנכ"ל וולס פארגו לשעבר, ייאלץ לשלם 17.5 מיליון דולר כדי ליישב את האישומים לגבי שערוריית החשבונות המזויפים של הבנק. בנוסף, נאסר עליו לעבוד במשך שארית חייו בתעשיית הפיננסים "בכל צורה או דרך".

מדובר באחת הפרשות החמורות בתולדות הבנק האמריקני, שבה נחשף כי אלפי עובדים בוולס פארגו פתחו מאז 2011 כ-2 מיליון חשבונות על שמות של לקוחות בלי שקיבלו לכך את אישור הלקוחות. החשבונות המזויפים הניבו לבנק הכנסות מעמלות ללא כל הצדקה ואיפשרו לעובדים להגדיל את נתוני המכירות וכך להגדיל את השכר והבונוסים.

באפריל 2017, פירסם הבנק במסמך בן 113 עמודים את מסקנותיו לאחר חקירה שנמשכה שישה חודשים, שבדקה את התנאים ואת התרבות הארגונית בבנק שהובילה לכך שאלפי עובדים בוולס פארגו יצרו חשבונות כוזבים במאמץ לעמד ביעדי מכירות אגרסיביים. על פי הדו"ח, יותר מדי דברים מחשידים התרחשו: אנשים לא הכניסו כסף לחשבונות חדשים בשיעורים מטרידים. מנהלים אזוריים הפצירו בבוסים שלהם להוריד את יעדי המכירות, ואמרו כי הם לא ריאליים וגרועים ללקוחות.

דירקטוריון וולס פארגו הודיע אז כי בכוונתו להשיב סכום של 75 מיליון דולר בשכר שהוענק לשני בכירים לשעבר, לאחר שהדו"ח קבע כי הם האחראים המרכזיים לשערוריית החשבונות הכוזבים של החברה: סטאמפף, וראשת מחלקת בנקאות קהילתית קארי טולסטדט.

בתגובה לפסיקה אתמול (ה'), כתב מנכ"ל הבנק צ'רלי שרף לעובדים כי "בזמנו, לחברה לא היו את האנשים הנכונים, המבנה הנכון, התהליכים, ההגבלות או התרבות למנוע את ההתנהלות הלא ראויה. אין על כך מחילה. הלקוחות שלנו ואתם ראויים ליותר ממנהיגות החברה הזאת".

סטאמפף בן ה-66 הצטרף לוולס פארגו ב-1998 ומונה למנכ"ל ב-2007, אז נאלץ להתמודד עם ההשלכות הקשות של המשבר הפיננסי. ב-2010 מונה גם ליו"ר הבנק וישב בדירקטוריונים של חברות גדולות אחרות כמו ענקית הקמעונות טארגט וענקית הנפט שברון. בשנות המשבר הבנק וסטאמפף זכו לשבחים על תפקודו ועל התנהלותו השמרנית שהיתה מנוגדת לזו של מתחריו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker