"אנשי הכסף בדאבוס הם צבועים - הורגים את כדור הארץ בשביל רווח"

מדו"ח של גרינפיס עולה כי 24 בנקים שהשתתפו באופן קבוע בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, סיפקו תמיכה פיננסית בסך 1.4 טריליון דולר למגזר הדלק מאז 2015 ■ גרטה תונברג בפורום: "הזמן אוזל"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס דאבוס 2020
פורום דאבוס 2020צילום: בלומברג

המוסדות הפיננסיים המובילים בעולם הואשמו בצביעות בסוגיית משבר האקלים, לאחר שסיפקו תמיכה משמעותית לתעשיית דלקי המאובנים המזהמים בחמש השנים האחרונות.

מדו"ח של גרינפיס עולה כי 24 בנקים שהשתתפו באופן קבוע בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, סיפקו תמיכה פיננסית בסך 1.4 טריליון דולר למגזר הפחמימנים מאז שאמנת פריז הציבה יעדים חדשים לקיצוץ פליטות ב-2015.

פעילת האקלים גרטה תונברג אמרה היום בפסגת דאבוס כי הזמן אוזל להתמודדות אפקטיבית עם משבר האקלים המחריף. בת ה-17 ציטטה את הדו"ח של הפאנל הבינלאומי לשינוי אקלים מ-2018. 

"עם רמות הפליטות כיום, יש לנו שמונה שנים. אלה אינן דעות אלא מדע. חזרתי על המספרים האלה בכל נאום שנשאתי ב-18 החודשים האחרונים. אני יודעת שאינכם רוצים לדבר על זה", היא אמרה, והוסיפה כי תמשיך לחזור על עצמה עד שתינקט פעולה ראויה.

שיתוף הפעולה עם חברות הדלק כלל הלוואות, ערבונות לאשראי, הנפקת מניות והשקעות ישירות. על פי הדו"ח, שנקרא "זה המגזר הפיננסי, טיפש" (It’s the Finance Sector, Stupid), חברות ביטוח גדולות וקרנות פנסיה שמגיעות לפורום בדאבוס מדי שנה הן תומכות מרכזיות בתעשיות מזהמות כמו פחם.

גרטה תונברג על שער המגזין "טיים" אחרי בחירתה כ"אישיות השנה"
גרטה תונברג על שער המגזין "טיים" אחרי בחירתה כ"אישיות השנה"צילום: TIME/רויטרס

את הנתונים ערך בנקטראק, ארגון שמנטר את המגזר הפיננסי. מהדו"ח עולה כי ג'יי.פי.מורגן סיפק 195 מיליארד דולר לחברות דלקי מאובנים מאז 2015. הבנק סירב להגיב לדברים.

ג'ניפר מורגן, המנכ"לית של גרינפיס אינטרנשיונל, אמרה כי ההצהרה של הפורום הכלכלי העולמי היא "לשפר את מצב העולם", אך הבנקים שמוזכרים בדו"ח אינם עומדים במשימה.

"הבנקים, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה בדאבוס אשמות במשבר האקלים. למרות האזהרות הכלכליות ושל הסביבה, הם מתדלקים משבר פיננסי עולמי נוסף על ידי תמיכה בתעשיית דלקי המאובנים. אנשי הכסף האלה בדאבוס הם צבועים מכיוון שהם אומרים שהם רוצים להציל את העולם - אך למעשה הם הורגים אותו בשביל רווח בטווח הקצר".

על פי הדו"ח, עשרה בנקים גדולים סיפקו כטריליון דולר בסיוע פיננסי לחברות הדלק הגדולות: ג'יי.פי.מורגן, סיטי, בנק אוף אמריקה, RBC רויאל בנק, ברקליס, בנקMUFG, TD , סקוטיהבנק, מיזוהו ומורגן סטנלי.

דובר של ברקליס אמר: "אנחנו מכירים בכך ששינוי האקלים הוא אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני העולם כיום, ונחושים לעשות כל שנוכל כדי לתמוך במעבר לכלכלה פחותת פחם, ולהבטיח שהצרכים של האנרגיה העולמית ימולאו. ב-2018 סיפקנו 27.3 מיליארד ליש"ט במימון חברתי וסביבתי לעסקינו".

מהדו"ח עולה כי קרנות הפנסיה הגדולות, קרן הפנסיה של מורי אונטריו, Canada Pension Plan Investment Board, וקרן הפנסיה של דנמרק מחזיקות בהשקעות בשווי 26 מיליארד דולר לפחות בחברות דלק גדולות.

לכתבה המלא ב"גרדיאן"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker