קרן המטבע מורידה את תחזית הצמיחה העולמית; דאגה בקרב מנכ"לים ברחבי העולם

לפי הקרן, הכלכלה העולמית צפויה לצמוח ב-3.3% ב-2020, לעומת צמיחה של 2.9% בלבד ב-2019; עם זאת, בקרן מביעים תקווה לאפשרות של התייצבות ■ מסקר המנכ"לים של PWC עולה כי 53% מהנשאלים חוזים ירידה בצמיחה העולמית בשנה הקרובה

עדן שרון ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס
עדן שרון ורויטרס

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הנמיכה היום (ב') את תחזיות הצמיחה שלה לכלכלה העולמית, לאור האטה כלכלית חדה מהצפוי בהודו ובשווקים מתעוררים נוספים. עם זאת, הקרן אמרה כי הסכם הסחר בין ארה"ב לסין, ומעבר עולמי רחב למדיניות מוניטרית מרחיבה - לצד מגמות נוספות - יכולים להעיד על תחילתו של מיצוי המגמה השלילית.

לפי התחזית, כלכלת העולם צפויה לצמוח ב-3.3% ב-2020. זאת, בהשוואה לתחזית של צמיחה של 3.4% שפורסמה מטעם הקרן לפני שלושה חודשים. התחזית ל-2021 ירדה אף היא מ-3.6% ל-3.4%. 

על אף התחזיות העגומות, עדיין מדובר בשיפור בהשוואה לשנה שעברה. הקרן מעריכה כי התמ"ג העולמי צמח ב-2019 ב-2.9% בלבד - הצמיחה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי של 2008. ב-2017 הצמיחה בתמ"ג העולמי עמדה על 3.7%.

לוגו קרן המטבע הבינלאומית מחוץ למטה הארגון בוושינגטוןצילום: Yuri Gripas/רויטרס

נראה כי התחזית פורסמה כאיתות למנהיגי העולם, לקראת הכנס השנתי של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שצפוי להיפתח מחר. יחד עם נושאים בוערים כמו שינויי האקלים והעוני העולמי, המנהיגים ייאלצו להתייחס לנושא הדחוף לא פחות של שיקום הצמיחה העולמית. 

לטענת הקרן, המצב העולמי העגום נובע מ"מתיחות חברתית גוברת", ומצמיחה נמוכה מהצפוי בשווקים מתעוררים - בעיקר בהודו, שחוותה ירידה בצריכה הפרטית על רקע התכווצות האשראי וקשיים במגזר החוץ בנקאי. בקרן מאשימים גם את המתח הגיאופוליטי בין ארה"ב לאיראן ואת האפשרות המדאיגה של סכסוכי סחר נוספים בין ארה"ב ושותפותיה, לרבות באירופה.

יחד עם זאת, ההקלה האחרונה במתח בין ארה"ב וסין - שעיכב את הצמיחה ב-2019 - הגבירה את האופטימיות בשווקים, ותרמה לחשיפה של סימנים המעידים על היפוך אפשרי במגמה בענפי הסחר והייצור. האי-וודאות סביב נושא המכסים וההשפעות השליליות של הנושא על ההשקעות העסקיות הם הגורמים הקריטיים ביותר להגבלת הצמיחה, לפי הקרן. "עם זאת, יש כבר מספר סימנים שיכולים להעיד על שינויי מגמה בכלכלה העולמית", טוענים בקרן.

המנכ"לים מודאגים 

מנהלי החברות ברחבי העולם מביעים גם הם פסימיות בנוגע לכלכלה העולמית. לפי סקר המנכ"לים העולמי של פירמת ראיית החשבון פרייס-ווטרהאוס-קופרס (PwC) שפורסם היום, 53% מהמנכ"לים חוזים ירידה בצמיחה העולמית ב-2020. הסקר, שהקיף 1,600 מנכ"לים מ-83 מדינות שונות, נערך זו השנה ה-23, ומתוכנן להיות מוצג בכנס בדאבוס.

אחוז המנכ"לים המודאגים השנה הוא הגבוה ביותר מאז 2012, השנה בה PwC החלה לכלול בסקר שאלה על הצמיחה העולמית. ב-2019 רק 29% צפו הרעה במצב הכלכלי, וב-2018 הנתון עמד על 5%. הנתונים השנה עגומים במיוחד באזורי צפון אמריקה (63%), מערב אירופה (59%), והמזרח התיכון (57%).

המנהלים מביעים חשש גם בנוגע לביצועי החברות שלהן. רק 27% מהמנכ"לים ענו כי הם "מאוד בטוחים" בנוגע לצמיחה בארגונים שלהם ב-12 החודשים הבאים – השיעור הנמוך ביותר מאז 2009, וירידה משיעור של 35% בשנה שעברה. הפסימיות משתנה ממדינה למדינה, כאשר הבכירים מסין והודו מגלים את רמות הביטחון הגבוהות ביותר לגבי חברותיהם, עם אחוזי ביטחון של 45% ו-40%, בהתאמה. הפסימיות גדולה במיוחד ביפן, שם רק 11% מהמנכ"לים צופים גידול בצמיחת הארגון ב-2020.

לפי דורון סדן, השותף המנהל של PwC בישראל, הלך הרוח העולמי עשוי להתגלגל גם לשוק הישראלי. "בהיעדר ממשלה מתפקדת ותקציב מעודכן, לא ננקטים צעדים חשובים להבטחת המשך הצמיחה" הוא אמר. "ללא נקיטת צעדים מהירה, הפסימיות העולמית תחלחל גם לשוק הישראלי".

השותף המנהל של PwC בישראל, דורון סדןצילום: עופר וקנין

הסינים עוברים להעדיף את אוסטרליה

ארה"ב מכהנת גם השנה כשוק המועדף על ידי המנכ"לים לצמיחה ב-12 החודשים הבאים (30%), כשסין ניצבת מיד אחריה (29%). עם זאת, מתחי הסחר בין ארה"ב לסין שינו את העדפות המנכ"לים הסיניים – רק 11% רואים בה כשוק המועדף לצמיחה, כשב-2018 הנתון עמד על 59%.

45% מהמנכ"לים מסין רואים עתה את אוסטרליה כאחד משלושת השווקים המועדפים עליהם, בהשוואה ל-9% לפני שנתיים. מדינות נוספות שנכנסו לרשימת חמשת השווקים המועדפים הם גרמניה (13%), הודו (9%), ובריטניה (9%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker