מחקר: "יותר ממחצית מהתמ"ג העולמי בסיכון בגלל משבר האקלים"

דו"ח חדש של הפורום הכלכלי העולמי מזהיר מפני פגיעה קריטית בתעשיות כמו חקלאות ובנייה ■ הכינוס השנתי בדאבוס שבשווייץ יחל מחר וצפוי להתמקד במשבר האקלים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה על משבר האקלים בבריטניה
מחאה על משבר האקלים בבריטניהצילום: Matt Dunham/אי־פי

יותר ממחצית התמ"ג העולמי חשוף לסיכונים כתוצאה מהרס הטבע - כך חושף מחקר חדש. הדו"ח, שהוכן על ידי הפורום הכלכלי העולמי (WEF) בשיתוף פירמת ראיית החשבון הבריטית PwC, מצא כי 44 טריליון דולר מהערך הכלכלי שנוצר – יותר ממחצית מהתמ"ג העולמי – "תלויים במקצת או מאוד בטבע, ולפיכך, חשופים לאובדן הטבע שמתרחש". בנייה (4 טריליון דולר), חקלאות (2.5 טריליון דולר) ומזון ומשקאות (1.4 טריליון דולר) נמצאו בדו"ח כשלוש התעשיות שהכי תלויות בטבע.

השווי של שלוש התעשיות יחד הוא כפול מכלכלת גרמניה, הוערך בדו"ח. התעשיות האלה, נכתב, מסתמכות על הוצאה ישירה של משאבים מיערות או אוקיינוסים או על אספקה של שירותי המערכת האקולוגית כמו אדמות לא מזוהמות, מים נקיים, האבקה ואקלים יציב. משמעות הדבר היא שככל שהטבע מאבד את יכולתו לספק את השירותים האלה, התעשיות האלה "עלולות להשתבש באופן משמעותי".

תעשיות שמוגדרות "תלויות מאוד" בטבע מייצרות 15% מהתמ"ג הגלובלי (13 טריליון דולר), בעוד תעשיות שמסתמכות על הטבע "במקצת" מייצרות 37% (31 טריליון דולר). "אנחנו צריכים לחשב מחדש את היחסים בין האנושות לטבע", אמר דומיניק וואגרי, מנהל בכיר בפורום הכלכלי העולמי.

"הנזק לטבע מהפעילות הכלכלית אינו יכול להיחשב חיצוני. הדו"ח הזה מראה כיצד החשיפה לאובדן טבע היא חשובה בכל התעשיות ומהווה סיכון לביטחון הכלכלי הקולקטיבי העתידי שלנו", הוסיף.

קובעי מדיניות ומנהיגים עסקיים מהעולם צפויים להגיע מחר לדאבוס שבשווייץ לאירוע השנתי של הפורום הכלכלי העולמי. הכינוס צפוי להתמקד השנה במשבר האקלים.

התמה השנה בכינוס בדאבוס היא "בעלי עניין בעבור עולם בר קיימא מלוכד יותר". מארגני הפורום אמרו כי בכוונתם לסייע לממשלות ומוסדות בינלאומיים להתקרב ליעדי אמנת פריז וליעדי האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker