הזהב הוקפא - ולוונצואלה נותרו רק מיליארד דולר בקופה

ונצואלה הגיעה לשפל חדש ביתרות המזומנים שלה ■ המצב החמור עשוי לסכן את משטרו של הנשיא ניקולאס מדורו

לוגו בלומברג
בלומברג
ניקולס מדורו מניח את ידיו על מטילי זהב
ניקולס מדורו מניח את ידיו על מטילי זהבצילום: בלומברג

יתרות המט"ח של ונצואלה, שכבר נמצאות בשפל של 30 שנה, הגיעו לשווי של פחות ממיליארד דולר, בעקבות הסנקציות הכלכליות שהוטלו על המדינה. מקורות מדווחים כי הבנק המרכזי של ונצואלה נותר עם 800 מיליון דולר בלבד במזומן ו-200 מיליון דולר בנכסים נזילים אחרים.

ונצואלה מחזיקה ב-73 טונה של זהב בכספות מקומיות, אך היא מתקשה  למכור את הזהב על רקע מאמצי ארה"ב לנתק את משטרו של הנשיא ניקולאס מדורו מבנקים ומתווכים ברחבי העולם.

הצטמקות קופת המזומנים של ונצואלה היא שפל חדש, בעוד המדינה מתמודדת עם משבר כלכלי ששורשיו בהתמוטטות תעשיית הנפט המקומית. הסנקציות שהטילה ארה"ב על ונצואלה החמירו את המצב וניתקו אותה משוקי ההון הבינלאומיים. מחסור במזומן עשוי לאיים יכולתו של ממשל מדורו להמשיך לסבסד מזון, לייבא מוצרים בסיסיים ולשמור על המשך התמיכה של מנהיגי הצבא.

חלק ניכר מהזהב של ונצואלה - 32 טונה בשווי של 1.6 מיליארד דולר - נותר בלונדון לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה סירב לבקשות של מדורו להחזירו לוונצואלה. בנקים מרכזיים הם ישויות עצמאיות, אך ממשלת בריטניה אינה מכירה במדורו כמנהיגה הלגיטימי של ונצואלה וקבעה כי אסור שלממשלתו תהיה גישה לנכסים בחו"ל.

סך הרזרבות של ונצואלה ירד ב-832 מיליון דולר ל-6.11 מיליארד דולר, הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 1989. גורם שמכיר את הנושא אמר כי הירידה הזו נובעת מקיצוץ האחזקות ביואן סיני.

הרזרבות כוללות גם 400 מיליון דולר שנמצאים ב-SDR - צורה מיוחדת של מטבע בינלאומי שמשמשת את המדינות החברות בקרן המטבע הבינלאומי. ואולם קרן המטבע הבינלאומית מונעת את הגישה של ונצואלה לכסף מאז מארס האחרון. ונצואלה כבר צמצמה את אחזקותיה ב-SDR בכמיליארד מאז מארס 2018.

בתחילת 2019, הכירו 50 מדינות בעולם במנהיג האופוזיציה, חואן גואיידו, כנשיא החוקי של ונצואלה. הסנקציות העולמיות נועדו לנתק את מדורו ממערכת הפיננסים הגלובלית, והם חלק מהמאמץ לסלקו מהשלטון.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker