רפורמת המס בארה"ב: טראמפ קיצץ במסים - הבנקים הרוויחו 32 מיליארד דולר

הרפורמה של טראמפ שווקה כדרך להחייאת החברות האמריקאיות ועידוד התעסוקה - אבל בפועל נראה שהיא היטיבה בעיקר עם הבנקים הגדולים ומחזיקי המניות שלהם

לוגו בלומברג
בלומברג
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: AFP

רפורמת המס של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עזרה לששת הבנקים הגדולים באמריקה לחסוך יותר מ-32 מיליארד דולר ב-2019, לפי בלומברג. הבנקים לוו פחות כסף, קיצצו במשרות, והגדילו את התשלומים לבעלי המניות.

הבנקים - ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה, סיטיגרופ, ולס פארגו, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי - דיווחו השבוע על הכנסות של 18 מיליארד דולר בשנה שעברה, יותר מב-2018, עם תשלום מס ממוצע של 18% במקום 20%.

בלומברג חישב את הרווח הכולל על ידי השוואה של שיעורי המס הממוצעים הנוכחיים לשיעור שהוטל על הבנקים לפני שהרפורמה נכנסה לתוקף, שהיה בממוצע 30%.

רפורמת המס של טראמפ עוררה דיון קולני מאז הפיכתה לחוק בסוף שנתו הראשונה של הנשיא בבית הלבן. מבקרי החוק טוענים כי הוא מחריף את האי-שוויון על ידי עזרה לעשירים יותר, וכי הוא איננו מעודד צמיחה כלכלית במידה מספקת.

מאחר שהבנקים נהגו לשלם מסים בשיעורים גבוהים יותר מאשר בתעשיות אחרות, הם נמצאים בין הגופים שהרוויחו מהרפורמה בצורה המשמעותית ביותר.

תומכי הרעיון חזו כי שיעורי מס נמוכים יותר ישאירו יותר כסף אצל הבנקים, והם בתורם יחיו את הכלכלה כשיעזרו לחברות להשקיע בהתרחבות, לשכור עובדים ולהעלות משכורות.

סניף ולס פארגו באוקלנד, קליפורניה
סניף ולס פארגו באוקלנד, קליפורניהצילום: Ben Margot/אי־פי

מה באמת קרה בבנקים מאז הרפורמה?

1. הצמיחה במתן ההלוואות האטה ל-1% בשנה שעברה, כשב-2018 היא היתה 3%, כמו ב-2017.

2. מתחילת 2018 ועד סוף 2019, הבנקים צימצמו את כוח העבודה שלהם במשותף בכ-1,200 איש. יחד עם זאת, המגמה היתה מעורבת בין הבנקים, וחלק מהם העלו שכר בסיס או חילקו בונוסים מיוחדים. חלק מהבנקים גם עידכנו את המשקיעים שלהם השבוע כי הם מתכוונים להשקיע בטכנולוגיות לאוטומציה של משרות.

3. מחזיקי מניות הבנקים הם בין המרוויחים הגדולים מרפורמת המס. לאחר שעברו את מבחני העמידות האמצע-שנתיים של הבנק הפדרלי, הבנקים הודיעו על תוכניותיהם להעלאת התשלומים למחזיקי המניות ב-21.5 מיליארד דולר - עלייה של 14%.

סניף בנק אוף אמריקה
סניף בנק אוף אמריקהצילום: בלומברג

הכסף שהבנקים חסכו כתוצאה מתשלום המס המופחת, הביא אותם לרווחי שיא. שש הפירמות דיווחו על רווח נקי של 120 מיליארד דולר ב-2019 - מעט יותר מב-2018. הרווח הנקי של הבנקים מעולם לא עבר את ה-100 מיליארד דולר לפני הורדות המסים.

בשיחות ועידה עם אנליסטים, בכירים בבנקים חזו עלייה קטנה בשיעורי המס, שתמצב אותם בין הרמה של 2018 לזו של 2019. מכאן נובע שישנה אפשרות שאת חלק מהרווחים של אשתקד אפשר לייחס לגורמים זמניים. עם זאת, שיעור המס הממוצע של אחד הבנקים - ולס פארגו - עלה בגלל הוצאות משפטיות שאינן פטורות ממס.

טראמפ ציין ביום רביעי כי הוא מודע לעובדה שהפעולות שלו העלו את רווחי הבנקים. בפגישה חגיגית של מנהיגים עסקיים שנערכה ביום רביעי לרגל החתימה על השלב הראשון של הסכם הסחר בין סין וארה"ב, טראמפ בירך בכיר בג'יי.פי מורגן ואמר כי הבנק צריך להודות לו. הנשיא התייחס לבנק הגדול ביותר באמריקה ואמר שהוא "בדיוק דיווח על הרווחים שלו, והם היו מדהימים. גרמתי להמון בנקאים להיראות טוב. אבל אתם עושים עבודה נהדרת", הוא אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker