אמזון מנסה להרגיע את ממשלת הודו: הבטיחה להוסיף מיליון משרות במדינה

ההכרזה מגיעה כיממה לאחר ששר המסחר ההודי אמר כי אמזון לא עושה למדינה טובה גדולה כשהיא מצהירה על השקעה נוספת של מיליארד דולר ■ "הם אולי השקיעו מיליארד דולר נוספים, אבל הם גם מפסידים מיליארד דולר בכל שנה והכסף נועד לממן את זה"

לוגו רויטרס
רויטרס
סוחרים מפגינים בעד סגירת פלטפורמות המסחר של אמזון ווול-מארט בהודו, השבוע
סוחרים מפגינים בעד סגירת פלטפורמות המסחר של אמזון ווול-מארט בהודו, השבועצילום: SAJJAD HUSSAIN, AFP

חברת אמזון הודיעה היום (ו') כי היא מתכננת ליצור מיליון משרות חדשות בהודו עד שנת 2025.

ההכרזה מגיעה כיממה לאחר ששר המסחר ההודי, פיוש גויאל, אמר כי אמזון לא עושה למדינה טובה גדולה כשהיא מצהירה על השקעה נוספת של מיליארד דולר. "הם אולי שמו מיליארד דולר נוספים, אבל הם גם מפסידים מיליארד דולר בכל שנה והכסף נועד לממן את זה", הוא אמר.

ביקורת השר הגיעה כתגובה להכרזתו השבוע של ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון, כי חברתו תשקיע מיליארד דולר בהפיכה של עסקים קטנים בהודו למקוונים – בנוסף ל-5.5 מיליארד דולר שהתחייבה להשקיע בעבר.

אמזון ופליפקארט - השירות המקוון של וול-מארט, ניצבים בפני ביקורת גוברת והולכת מצד הקמעונאים בהודו שמאשימים את הענקיות האמריקאיות בהפרת החוק על ידי צבירת חובות עתק לצורך מימון הנחות, ואפליה נגד מוכרים קטנים. החברות מכחישות את ההאשמות.

מנכ"ל אמזון, גף בזוס, בעת ביקור באנדרטה לזכר מהטמה גנדי, השבוע
מנכ"ל אמזון, גף בזוס, בעת ביקור באנדרטה לזכר מהטמה גנדי, השבועצילום: AFP

הודו מאפשרת לחברות זרות להפעיל פלטפורמות מכירה מקוונות רק בתנאי שהפלטפורמות מכילות סוחרים נוספים שמוכרים מוצרים לצרכנים פרטיים. קמעונאים קטנים טוענים שאמזון ופליפקארט עוקפות את החוק הזה על ידי יצירה של מוכרי קש שדרכם היא מציעה ללקוחות הנחות משמעותיות.      

"איך פלטפורמת מסחר יכולה להפסיד כל כך הרבה מבלי להיות מעורבת בתמחור טורפני או בסוג מסוים של פרקטיקות מסחר לא הוגנות? אלה הן השאלות האמתיות שדורשות מענה", אמר גויאל.

בזוס נמצא כעת בביקור בהודו, ימים ספורים לאחר שוועדת התחרות של הודו השיקה חקירה נגד אמזון ופליפקארט, במטרה לבחון את ההאשמות של הקמעונאים. השר גויאל כינה את ההאשמות "מקור לדאגה עבור כל הודי".

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, לא יפגוש את בזוס בזמן הביקור שלו, למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד החברה על רקע חששות הסוחרים והחקירה נגד החברה.

יחידת המסחר המקוון של אמזון בהודו דיווחה על הפסדים של 802 מיליון דולר בשנת הכספים שנגמרה במרץ 2019, לפי האקונומיק טיימס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker