זה זהב? זה פלדיום? לא, זו המתכת הכי יקרה בעולם

מחיר הרודיום זינק ב-30% מתחילת השנה ליותר מ-7,900 דולר לאונקייה ■ האנליסטים מעריכים כי מחיר הרודיום, מתכת שמופקת כתוצר לוואי מייצור פלטיניום וניקל, עשוי להגיע השנה לשיא של יותר מ-10,000 דולר לאונקיה

לוגו בלומברג
בלומברג
מפעל לייצור מתכות
צילום: בלומברג

פתיחת השנה המעולה של הפלדיום מחווירה לעומת הביצועים של מתכת אחרת, פחות מוכרת אך יקרה בהרבה – הרודיום. מחירו של הרודיום גבוה פי חמישה מזהב, והוא זינק ב-31% מתחילת השנה, מתקרב לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2008. חוקים נוקשים יותר המגבילים פליטות מזהמים הובילו לעלייה של המחיר המתכת בשנים האחרונות, וכעת, לפי הערכות, המשקיעים מצטרפים לחגיגה ומהמרים כי מחיר הרודיום יגיע לשיא.

מחיר הרודיום זינק בארבע השנים האחרונות, וביצועי המתכת הביסו את ביצועי כל הסחורות הגדולות, על רקע עלייה בביקוש במגזר הרכב. כמו הפלדיום, רודיום נכרית כמוצר לוואי של פלטיניום וניקל, אך השוק שלה קטן בהרבה, כך שתנודות המחיר חדות בעת שינויים בהיצע ובביקוש.

"רודיום הוא סחורה תנודתית מאוד", אמר אנטון ברלין, אנליסט שווקים בחברת Norilsk Nickel הרוסית שכורת כ-10% מכל הרודיום בעולם. הוא הוסיף כי ההיצע העולמי אינו גבוה, וכי משקיעים ספקולנטים הגבירו את הרכישות לאחר שהתעשיות המשתמשות ברודיום הבטיחו כי יש להן מלאי מספיק.

ביום שני האחרון, מחיר הרודיום עלה ל-7,925 דולר לאונקייה, לפי נתוני חברת ג'ונסון מאתיי. העלייה הגיעה לאחר שהמשקיעים החלו לחפש את המתכות היקרות כמקלט על רקע המתיחות במזרח התיכון, ומחיר הפלדיום עלה ב-9%.

רודיום מביס את המתעכות האחרות

"המניע העיקרי לעליות בתחילת ינואר היה הביקוש הפיזי באסיה, שעשוי להיות קשור לתעשיית המכוניות", אמר אנדראס דניאל, סוחר בחברת היראוס שמתמחה במתכות יקרות. "כל רכישה גררה רכישה נוספת, ובשוק שאינו נתון לרגולציה ההשפעה הייתה מאסיבית, עם תנודות מחיר שאנחנו רואים פעם בעשור".

הביקוש ירד מעט בשבוע שעבר. ביום רביעי, 8 בינואר, מחיר הרודיום עלה ל-8,200 דולר לאונקייה וירד בימים שלאחר מכן. מחיר הרודיום עשוי לסגת השנה, אך לדברי אפשין נבאווי, ראש מחלקת המסחר ב-MKS PAMP השווייצית, המחיר עשוי לעקוף את השיא של 10,100 דולר לאונקייה שנקבע ב-2008. לפני עשור, המחירים הגבוהים הובילו לכך שתעשיית הרכב עברה לשימוש בפלטיניום ופלדיום לצמצום פליטות המזהמים.

שוק קטן

קשה יותר להשקיע ברודיום מאשר במתכות יקרות אחרות: הוא אינו נסחר בבורסות, השוק למטבעות או מטילים קטן מאוד ביחד לשוק הזהב או הכסף, ורוב העסקות הן בין ספקים למשתמשים תעשייתיים. הייצור הגלובלי הוא קצת פחות מעשירית תפוקת הפלדיום או הפלטיניום.

מחיר רודיום

מחירי הרודיום גבוהים הם חדשות טובות ליצרנים מדרום אפריקה, שאחראים ליותר מ-80% מהתפוקה הגלובלית. עליות של מתכות מקבוצת הפלטיניום והיחלשות הראנד הדרום אפריקאי סייעו למדד מניות חברות הכרייה בדרום אפריקה לשלש את ערכו בשנה האחרונה, ולהגיע לרמה הגבוהה מאז 2011.

עם זאת, הדומיננטיות של דרום אפריקה משמעותה גם סכנה בהיצע לשווקים. הפסקות חשמל שאירעו בשנה שעברה פגעו זמנית בפעילות הכרייה ובשנים האחרונות היו שביתות ארוכות של הכורים שדורשים העלאות שכר.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker