הכלכלה האיראנית מתכווצת - ועמה הנכונות של ההנהגה להתעמת עם ארה"ב

בחודשים האחרונים התפרץ זעם ציבורי ברחוב האיראני נגד האבטלה, האינפלציה והשחיתות - מהלך שעלול להתברר כאיום קיומי על המשטר האיראני ■ הנהגת המדינה מבינה כי מלחמה עם ארה"ב רק תרע את המצב הכלכלי

ניו יורק טיימס
פיטר גודמן
מפגינות בטהראן, ינואר 2020
מפגינות בטהראן, ינואר 2020צילום: STR/אי־פי
ניו יורק טיימס
פיטר גודמן

איראן שקועה במשבר כלכלי. משרות פנויות נהפכו נדירות, מחירי המזון ומוצרים בסיסיים אחרים מרקיעים שחקים, והכלכלה מתכווצת במהירות. האיראנים כועסים.

סנקציות קשוחות שהטיל הממשל האמריקאי, בראשות הנשיא דונלד טראמפ, פגעו בגישתה של איראן לשווקים בינלאומיים, ועל פי הערכות קרן המטבע הבינלאומית, והכלכלה מתכווצת כעת בשיעור שנתי של 9.5%. יצוא הנפט היה אפסי בדצמבר, על פי אוקספורד אקונומיקס, משום שהסנקציות אוסרות מכירות נפט.

נראה שהמצב הכלכלי העגום פוגע בנכונותה של איראן להחריף את העוינות כלפי ארה"ב, משום שמנהיגיה מבינים כי מלחמה עלולה להרע באופן משמעותי את המצב. בחודשים האחרונים, התפרץ זעם ציבורי נוכח האבטלה והשחיתות. החרדה לגבי המצב הכלכלי התגברה, והזעם הציבורי עשוי להוות איום קיומי על המשטר האיראני.

אינפלציה דוהרת

האינפלציה השנתית באיראן מסתכמת בכמעט 40%, ועליית מחירי המזון ומוצרים בסיסיים אחרים פוגעת בצרכנים. לפי הבנק העולמי, יותר מאחד מכל ארבעה איראנים הוא מובטל - לרבות בוגרי אוניברסיטה.

החרפת המתיחות מול ארה"ב תקשה על חיי האזרחים האיראנים עוד יותר. היא תחליש את המטבע ותחריף את האינפלציה, ובמקביל תחסל את רסיסי התעשייה הלאומית שעוד קיימת במדינה, תעלים משרות ותגביר את הלחץ הציבורי על ההנהגה.

קריסת בנקים

סכסוך חריף יכול גם לגרום לחברות איראניות להיקלע לקשיים, מה שעשוי לעורר בהלה לכסף בבנקים המקומיים. חברות איראניות הצליחו להתחמק מקריסה באמצעות גיוס עוד ועוד אשראי בנקאי. על פי מאמר של עדנאן מזרי, לשעבר מנהל בקרן המטבע הבינלאומית, הממשלה שולטת ב-70% מנכסי הבנקים. על פי הערכות של הפרלמנט האיראני, התשלום על כמחצית מהלוואות הבנקים נמצא בפיגור.

נשיא איראן חסן רוחאני
נשיא איראן חסן רוחאניצילום: Office of the Iranian Presidency

חברות איראניות רבות מסתמכות על יבוא מוצרים, ממכונות ועד פלדה ותבואה. אם המטבע ימשיך להיחלש, חברות אלה יצטרכו לשלם יותר על מוצרים כאלה. הבנקים ייאלצו להעניק עוד הלוואות - או שהחברות יקרסו.

מלחמה עלולה לגרום לאיראנים עשירים למשוך את כספם ולהעבירו אל מחוץ למדינה, מה שיהווה איום נוסף על המטבע ועשוי לגרום להיפר-אינפלציה, המכונה גם אינפלציה דוהרת או סחרור מחירים.

מה אפשר לעשות?

לפיכך, בפני ההנהגה האיראנית עומדת בחירה לא קלה: היא יכולה לשמור על הכלכלה על ידי המשך אספקת אשראי לבנקים ולתעשייה, מה שיגביר את הסיכון לקריסת מגזר הבנקאות ולהתפתחות היפר-אינפלציה. לחלופין, היא יכולה להנהיג מדיניות צנע - שתגרום למחאה ציבורית.

כך או כך, מומחים אומרים כי ההנהגה מודעת היטב לעובדה שהיא חייבת להיחלץ מהסנקציות האמריקאיות כדי לאושש את הכלכלה. ואולם מאחר שהסכם הגרעין ב-2015 היה אמור להיות אמצעי לביטול הדרגתי של הסנקציות, הנטישה האמריקאית של ההסכם מותירה לה רק ערוץ פעולה אחד: עימות.

לכתבה המלאה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker