לוגו בלומברג
בלומברג

ממשל טראמפ מתכנן להוציא את סין מרשימת המדינות המסומנות כמניפולטוריות מט"ח, לפי גורמים המעורים בנושא. פרסום המהלך מגיע כיומיים לפני החתימה הצפויה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין שתי המדינות, ומעלה את היואן.

מחלקת האוצר של ארה"ב תבצע את המהלך בדו"ח חצי-שנתי שצפוי להתפרסם בקרוב, לאחר שהתעכב בעקבות הדשדוש בשלב הראשון של הסכם הסחר, לפי הגורמים, שביקשו להישאר אנונימיים.

מניפולציה במט"ח (Currency manipulation) מתבצעת כשמדינה רוכשת כמויות גדולות מהנדרש של מט"ח כדי לשלוט בשער המטבע שלה. שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, תייג לראשונה את סין כמניפולטורית מט"ח באוגוסט 2019 - פעולה שדירדרה את מלחמת הסחר עם סין אף יותר. באוצר טענו כי הבנק המרכזי בסין שמר על חולשתו של היואן, על רקע המכסים האמריקאיים החדשים שהוטלו על המדינה.

ההחלטה של מנוצ'ין עודדה את הרשויות בסין להגביר את השקיפות סביב ניהול היואן, ולפי הגורמים חלק מהמידע שסופק תומך בטענת האוצר כי סין מבצעת פיחות במטבע שלה כדי לעודד יצוא.

עם זאת, כלכלנים ביקרו את ההחלטה לסמן את סין כמניפולטורית מטבע. קרן המטבע העולמית אמרה בספטמבר כי שווי היואן הוגן, וכי אין עדות למניפולציה מצד סין. היואן הנחלש יכול להיות קשור להאטה בכלכלה במדינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker