רשת CNN תשלם 76 מיליון דולר בגלל פגיעה בזכויות עובדים

רשת הכבלים האמריקאית גררה במשך 15 שנה את מתן הפיצויים ל-300 עובדים ■ במקביל, בית המשפט בבריטניה קבע כי רשת BBC שילמה שכר נמוך למגישת טלוויזיה על בסיס אפליה מגדרית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
CNN
CNNצילום: אמיל סלמן

רשת הטלוויזיה CNN הסכימה לשלם 76 מיליון דולר במסגרת הסדר פשרה עם הרשויות בארה"ב בנוגע להפרת חוקי עבודה פדרליים, כאשר החליפה מאות טכנאים שהיו חברי איגוד לפני 15 שנה - כך מסרה המועצה הפדרלית ליחסי עבודה ביום שישי. מדובר בסכום הגבוה ביותר ששילמה חברה מאז הוקמה המועצה, לפני 84 שנה.

ההסכם מביא לסיום מחלוקת שהתחילה ב-2003, לאחר ש-CNN הפסיקה את החוזה שלה עם חברת טים וידיאו סרוויס, שסיפקה שירותי וידיאו ואודיו למשרדי החברה בניו יורק ובוושינגטון. לאחר מכן, CNN שכרה את שירותיהם של עובדים אחרים בחברה עבור אותה עבודה, מבלי להיכנס למשא ומתן עם ועדי העובדים שייצגו את טים וידאו סרוויס, כך מסרה המועצה. "CNN ביקשה להפעיל כוח עבודה לא מאוגד", מסרה המועצה.

יותר מ-300 טכנאים ייהנו מהפיצויים. "אחרי 15 שנה, הסכם הפשרה הוא צדק לעובדים שסבלו מקשיים רבים בעקבות מדיניות המלחמה באיגודים של CNN", אמר צ'רלי ברייקו, נשיא איגוד עובדי השידור והטכנאים. "ההסכם שולח מסר ל-CNN ולמעסיקים אחרים שרוצים למנוע התאגדות עובדים – זהו מהלך לא חוקי ויש לכך השלכות".

מ-CNN נמסר: "לאחר עשור של דיונים משפטיים, משא ומתן וערעורים, אנו שמחים לפתור את הבעיה המשפטית". ההסכם מגיע כמה ימים לפני שאיגוד עובדי השידור, שהוא חלק מאיגוד עובדי התקשורת בארה"ב, תכנן להפגין מול העימות בין המתמודדים הדמוקרטים לנשיאות, שאותו מארחת CNN.

מקרה זה בחן אם ניתן להחשיב את CNN מעסיק משותף של העובדים, אף שלא העסיקה אותם ישירות, ואם חלות עליה כל המחויבויות המשפטיות של חוקי העבודה.

הסטנדרטים למעסיק משותף נקבעו בתקופת ממשל אובמה, וחברה יכולה להיחשב מעסיק משותף גם אם היא שולטת באופן בלתי-ישיר בעובדי הקבלן, כגון דרישה לניהול לוח זמני העבודה של העובדים. המועצה הנוכחית צפויה לצמצם את הסטנדרטים הללו בשבועות הקרובים, מה שיקשה על עובדי קבלן לתבוע חברות בגין הפרת חוקי עבודה.

האיגוד האשים את CNN בכך שמשך את הדיונים במשך שנים, שבמהלכן מתו חלק מהעובדים שהיו זכאים לפיצויים. בית המשפט פסק כבר ב-2008 כי CNN הפרה את חוקי העבודה, ובתגובה הגישה חברת הכבלים 1,600 התנגדויות להחלטה. ב-2014 המועצה הפדרלית ליחסי עבודה הורתה ל-CNN להגיע להסכם פשרה עם האיגוד. לדברי האיגוד, CNN המשיכה בהתנגדויות עד עתה.

בית המשפט: BBC שילמה שכר נמוך למגישות הטלוויזיה

מגישת הטלוויזיה שתבעה את ה-BBC בגין אי-שוויון בשכר בין גברים לנשים בחברה, זכתה כעת במשפט הראשון מאז נחשפה הנתונים לפני שנתיים. סמירה אחמד, שקיבלה שכר של 440 ליש"ט לפרק כשהגישה את התוכנית ניוז-וואטצ' ב-BBC, טענה בבית המשפט לעבודה בבריטניה כי היתה צריכה לקבל תשלום זהה לזה של ג'רמי וויין, מגיש התוכנית פוינט אוף וויו, שקיבל שכר של 3,000 ליש"ט לפרק.

בית המשפט מצא כי עבודתה של אחמד היתה דומה לעבודה שעשה וויין וכי BBC לא הצליחה להוכיח כי הבדלי השכר לא נבעו מאפליה מגדרית. "פערי השכר במקרה הזה היו מדהימים", כתב פאנל השופטים בפסק הדין. "ג'רמי וויין קיבל פי שישה ממה שהתובעת קיבלה עבור אותה עבודה". אחמד תבעה פיצויים בסך 700 אלף ליש"ט. בית המשפט יודיע על סכום הפיצויים במועד מאוחר יותר.

לכתבה המלאה על CNN בניו יורק טיימס

לכתבה המלאה על BBC בניו יורק טיימס

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker