קרלוס גוהן בהצהרה ראשונה מאז שנמלט מיפן: "לא ברחתי מהחוק, ברחתי מאי-צדק"

יו"ר ניסאן לשעבר קיים בראשונה מסיבת עיתונאים מאז שברח מיפן והגיע ללבנון ■ הוא תקף את מערכת המשפט ביפן וטען לרדיפה פוליטית ולרצח אופי ■ גוהן תקף גם את ניסאן, ואמר שהמעצר שלו הושפע מהעובדה שמצבה של ניסאן החל להידרדר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
קרלוס גוהן במסיבת העיתונאים, היום
קרלוס גוהן במסיבת העיתונאים, היוםצילום: בלומברג

בפעם הראשונה מאז שברח מיפן לפני כשבוע, יו"ר ניסאן לשעבר קרלוס גוהן התייצב היום (ד') בפני עשרות עיתונאים בביירות, שיתף את תחושותיו האישיות ותקף את מערכת המשפט ביפן ואת חברת ניסאן.

"זהו יום חשוב מאוד בשבילי", אמר. "חיכיתי לו במשך 400 הימים שעברו מאז שנתלשתי מעולמי כפי שהכרתי אותו, נלקחתי בברוטליות מהעבודה שלי, נקרעתי ממשפחה, מחבריי, מהקהילה שלי, מרנו, ניסאן ומיצובישי".

שידור ישיר ממסיבת העיתונאים של קרלוס גוהן

ההימלטות של גוהן מיפן, שראויה להיכתב כספר מתח, היתה התפנית האחרונה בעלילה שהחלה בנובמבר 2018, עם מעצרו הראשון בשדה התעופה בטוקיו. גוהן נאשם מאז בארבעה סעיפים שונים - שניים הנוגעים לאי-דיווח לכאורה על תגמולים שקיבל, ושניים המתייחסים להפרת אמונים חמורה.

כעת, כשהוא חופשי לדבר כרצונו, הוא נחוש להציל את המורשת שלו. במסיבת העיתונאים גוהן התייחס להימלטות שלו, ואמר כי הוא לא ברח מהחוק. "ברחתי מחוסר צדק ומרדיפה פוליטית", הוא אמר. "לא נותרה לי ברירה אלא להגן על עצמי ועל משפחתי. לקחתי סיכון שאדם כלשהו ייקח רק אם הוא ניצב בפני חוסר היכולת לקבל משפט הוגן".

הוא התייחס ליפן, ואמר כי ניצב שם בפני מערכת בה אחוז ההרשעות עומד על 99.4%. "אני מתערב אתכם שהמספר גבוה הרבה יותר כשזה נוגע לזרים". גוהן חזר על דברי החוקרים, שלטענתו אמרו לו ש"זה ייגמר אם פשוט תודה. אם לא תודה, לא רק שנרדוף אחריך, אנחנו נרדוף גם אחרי המשפחה שלך".

גוהן הוסיף כי הוא לא מתכוון לדבר על הדרך בה ברח מיפן. "אני כאן כדי לדבר על הסיבות שבגללן עזבתי".

תוקף את ניסאן

מוקדם יותר היום, הצוות של גוהן תקף את ניסאן, ואמר שהחברה הקריבה את גוהן. "החקירה מעולם לא ניסתה למצוא את האמת", הם אמרו בהצהרה. "היא התחילה והתנהלה במטרה להפיל את קרלוס גוהן, ולמנוע ממנו להמשיך במיזוג רנו וניסאן".

גוהן אמר שהמעצר שלו הושפע מהעובדה שמצבה של ניסאן החל להידרדר. "הקנוניה של ניסאן והתובעים נמצאת בכל מקום", הוא אמר. הוא הוסיף כי אישום על אי-דיווח מלא של משכורת הוא לא משהו שצריך ללכת לכלא בגללו: "אני לא מכיר שום מדינה דמוקרטית שבה אתה הולך לכלא על האשמות כאלה, אפילו אם הן נכונות".

הוא טען כי שתי החברות שלו הידרדרו בלעדיו. "דרך אגב ,שווי ההון של ניסאן ירד ביותר מ-10 מיליארד דולר", הוא אמר. "אגב, רנו לא טובה יותר.. שיווי השוק שלה ירד ביותר מ-5 מיליארד דולר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker