"אנשים שותים פחות": יצרנית חלב אמריקאית נוספת הגישה בקשה לפשיטת רגל

חברת בורדן מסרה כי עליית מחירי החלב הלא מפוסטר, ירידה בצריכת החלב בארה"ב וירידה ברווחיות פגעו ביכולתה של יצרנית החלב לשלם את חובותיה ■ תוך חודשיים בלבד הגישו שתי יצרניות חלב גדולות בארה"ב בקשות להגנה מפני נושים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמל המותג של בורדן "הפרה אלסי"
סמל המותג של בורדן "הפרה אלסי"צילום: Keith Srakocic/אי־פי

חברת בורדן מוצרי חלב הגישה בקשה לפשיטת רגל - על רקע התחרות הגוברת, הירידה בצריכת החלב והירידה ברווחים. אלה הובילו לכך שהחברה אינה יכולה לשלם את חובותיה. זוהי יצרנית החלב האמריקאית הגדולה השנייה שנקלעת לקשיים תוך חודשיים.

לחברה מדאלאס, שידועה בזכות הקמע שלה "הפרה אלסי", יש נכסים וחובות בשווי של 500-100 מיליון דולר, לפי הבקשה שהגישה להגנה מפני נושים (צ'פטר 11) בבית המשפט בדלאוור. בורדן, שנוסדה לפני 160 שנה, מסרה כי תמשיך בפעילותה כרגיל בעוד שהיא שוקדת על תוכנית להצלת החברה.

זינוק בצריכת תחליפי מוצרי חלב כמו חלב סויה, אורז ואגוזים, ועליית מחירי החלב הלא מפוסטר, מקשים על בורדן, כך מסר ג'ייסון מונקו, סמנכ"ל הכספים של החברה, בבקשה שהוגשה לבית המשפט. לחץ נוסף הגיע מצד הקמעונאים שמשקיעים בעצמם במותגים של מוצרי חלב.

"החלב הוא עדיין מוצר שניתן למצוא בכל בית בארה"ב, אך אנשים פשוט שותים פחות", אמר מונקו. "מאז תחילת המאה חלה ירידה חדה במספר משקי החלב בארה"ב", הוא אמר.

מוצרי חלב של בורדןצילום: Tony Dejak/אי־פי

עלויות גבוהות

מחיר החלב הלא מפוסטר עלה ב-27% מאז ינואר 2019 וצפוי להמשיך לעלות, אף שהמחירים הקמעוניים והרווחים ממשיכים לרדת, כך לפי הבקשה שהוגשה לבית המשפט. המגמה הנוכחית בשוק החלב הובילה לכך שדין פודס, המתחרה של בורדן ויצרנית החלב הגדולה בארה"ב, הודיעה על פשיטת רגל ב-12 בנובמבר.

חברת ההשקעות הפרטית ACON רכשה יחד עם קבוצת משקיעים את בורדן ב-2017. החברה קיבלה הלוואות מ-GSO קפיטל ובנק PNC, כך לפי המסמכים שהגישה החברה לבית המשפט. חברות הקשורות ל-KKR קרדיט ולפרנקלין סקוור מחזיקות בחובות בסך 175 מיליון דולר של בורדן. בנק PNC מחזיק בחובות בסך כ-105 מיליון דולר.

"הרווח שלנו לפני הוצאות ומסים (Ebitda) הוא חיובי וממשיך לצמוח, אך עלינו להגיע למבנה הון יציב יותר", אמר טוני סרסם, מנכ"ל החברה. "ארגון מחדש של מבנה ההון של החברה יחזק אותנו לעתיד", הוא אמר.

זקוקה לנזילות

בורדן דיווחה על הפסד נקי של 42.4 מיליון דולר ב-2019, לעומת הפסד של 14.6 מיליון דולר ב-2018, על מכירות של 1.18 מיליארד דולר. כדי להמשיך לפעול במסגרת פשיטת רגל, בורדן צריכה להתחבר לחשבון שפתחה ב-2017 שבו 26.6 מיליון דולר. החברה פתחה את החשבון במסגרת הסדר פשרה עם שתי קרנות פנסיה, אמר מונקו. בורדן מעסיקה יותר מ-3,200 אנשים, כ-22% מהן מאוגדים, הוא אמר.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker