הבן של הדירקטור מכר מידע פנים - ורשת גלובלית של סוחרים גזרה קופונים

התביעה בארה"ב טוענת כי עשרות סוחרים ברשת העולמית רשמו רווחים לא חוקיים של יותר מ-100 מיליון דולר ■ "החקירה זיהתה עד כה יותר מ-50 עסקות שכללו פעילות חשודה"

לוגו בלומברג
בלומברג
צילום מסך מתוך סדרת הטלוויזיה "הסופרנוס"
משחק פוקר שגרתי מתוך "הסופרנוסצילום: Snap Stills / REX / Shutterstock

תיק פלילי שנידון בבית משפט פדרלי בניו יורק עשוי לעזור לחשוף כיצד רשת גלובלית של סוחרי מידע פנים ייצרה רווחים לא חוקיים של עשרות מיליוני דולרים. הרשת כללה מנהל חברת תרופות יוונית, בנקאי בגולדמן סאקס, שחקן פוקר ממונאקו, סוחר שווייצי ובעל מסעדה במנהטן.

לטענת התביעה, טלמקי לווידאס הוא אחד הגורמים שהעבירו מידע פנים לרשת סוחרים בכמה יבשות. ההונאה נמשכה כמה שנים וכוללת עשרות סוחרים. המשתתפים בהונאה טיפחו קשרים עם בנקאים, הימרו על בסיס המידע שקיבלו מהם וחלקו מידע בפגישות פנים מול פנים או באמצעות אפליקציות מוצפנות, כמו סיגנל או וואטסאפ. הרשת היתה מבוססת על מיקום הסוחרים. 

"החקירה זיהתה עד כה יותר מ-50 עסקות שכללו פעילות חשודה, כתוצאה מכך המשתתפים בהונאה הרוויחו יחדיו יותר מ-100 מיליון דולר", אמרה סוכנת FBI בתצהיר מ-2017 שפורסם בחודש שעבר.

לווידאס, לכאורה, שיחק תפקיד קטן בהונאה הרחבה. הוא מואשם כי סיפק מידע  לא ציבורי על חברת אריאד פארמה, שאותו קיבל מאביו, אתנסה לווידאס, לשעבר דירקטור איראד ומנכ"ל חברת התרופות המשפחתית לווי-פארמה. על פי כתב האישום, הבן העביר את המידע לגאורגיוס ניקאס, איש עסקים יווני ובעל מסעדה בניו יורק, שהשתמש במידע כדי לערוך עסקות לפני תנודות במניה. האחרון מוגדר ביוון כפושע נמלט.

לווידאס היה אחד משישה אנשים שהואשמו באוקטובר, לאחר שארה"ב הודיעה על חשיפת רשת שסחרה במידע פנים. אחד העדים המרכזיים במשפטו של לווידאס צפוי להיות מארק דימאן-דביש, סוחר מג'נבה שנעצר בסרביה בשנה שעברה. הוא הודה ב-38 סעיפי אישום בשימוע סודי באוקטובר. דמיאן-דביש הסכים לשתף פעולה עם התביעה בתקווה להקלה בעונשו.

דמיאן-דביש טוען כי ניקאס אמר בארוחת ערב ב-2011 כי יש לו מידע פנים על אריאד, שאותו קיבל מלווידאס ואביו. עורך דינו של לווידאס מסר כי הוא מכחיש את ההאשמות נגדו וטוען בין היתר כי המידע שלפיו פעל ניקאס לא הגיע ממנו, אלא מדרינה וינדסור, בנקאית השקעות מלונדון שגם מואשמת בפרשה, אך לא נכון לעכשיו לא נמצאת בידי הרשויות בארה"ב. נאשם נוסף הוא בנג'מין טיילור, בנקאי השקעות מלונדון שחי עם וינדסור.

ארה"ב - בורסת וול סטריט
בורסת וול סטריטצילום: BLOOMBERG NEWS

רשת שכוללת אזרחים מישראל, צרפת, ארה"ב והונג קונג

לווידאס מואשם בהעברת המידע על אריאד לניקאס. בתביעה מוסיפים כי דמיאן-דביש העביר לניקאס מידע על חברות אחרות והיה לו קשר עם גורמים אחרים ברשת. סוכנת ה-FBI שאנון ביינייק אמרה בתצהיר ב-2017 כי הרשת הוקמה ב-2013 והיא כוללת על פי החשד אזרחים מארה"ב, בריטניה, צרפת, שווייץ, ישראל, קפריסין והונג קונג.

"ארה"ב בוחנת רכישה ומכירת מניות של חברות תרופות שהתבצעו לפני פרסום הודעה חשובה לציבור", אמרה ביינייק. "חלק מההודעות לתקשורת פורסמו על ידי המשתתפים בהונאה", היא הוסיפה.

בנוסף ללווידאס, ניקאס ווינדסור, הרשויות בארה"ב מאשימות את בריאן כהן, בנקאי השקעות בגולדמן סאקס, בהעברת מידע חסוי. כהן, ששוחרר בערבות ונמצא בחופשה, צפוי להגיע למשפט ב-4 בפברואר. הוא מכחיש את ההאשמות המיוחסות לו.

שחקן הפוקר שנאבק בצו הסגרה

בתוך כך, הרשויות בארה"ב הגישו כתב אישום נגד ג'וסף אל חורי, סוחר מניות ושחקן פוקר שמתגורר בלונדון ובמונאקו. הוא שוחרר בערבות ונמצא בלונדון, שם הוא נאבק בצו הסגרה לארה"ב. 

המסחר במניית אריאד התבסס על ארבעה אירועים, שעזרו לייצר רווחים לא חוקיים לניקאס, לפי התביעה. ביוני 2013, לווידאס, לכאורה, אמר לניקאס כי דירקטוריון אריאד גילה כי אחת התרופות של החברה, פונטיניב (Iclusig) עומדת לקבל את אישור הנציבות האירופית. ניקאס רכש אלפי מניות של החברה וגרף רווח לאחר שהיא פירסמה הודעה לציבור - וזינקה ב-12%.

בספטמבר ובתחילת אוקטובר 2013, אמר לווידאס לניקאס כי מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) העלה חששות בנוגע לבטיחות התרופה פונטיניב. המניה נפלה ב-67% לאחר פרסום ההודעה של ה-FDA.

בנובמבר או בדצמבר 2013 לווידאס הודיע מראש לניקאס כי ה-FDA עומד להחזיר את התרופה לשווקים, המניה הגיבה להודעה בזינוק של 16%. ביולי 2015 ניקאס רכש מניות של אריאד לפני פרסום על אפשרות שהחברה תימכר - ההודעה גרמה למניית החברה לזנק ב-41%.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker