גם עם ההתרסקות של בואינג באתיופיה: 2019 היתה מהשנים הבטוחות בתעופה

257 בני אדם נהרגו בתאונות של מטוסים מסחריים בשנה שעברה, ובהם 157 הרוגים בהתרסקות של בואינג 737 מקס באתיופיה ■ שיעור התאונות הקטלניות היה אחת לכל 5.58 מיליון טיסות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסי בואינג במטה החברה בסיאטל
מטוסי בואינג במטה החברה בסיאטלצילום: LINDSEY WASSON / רויטרס

מספר האנשים שנהרגו ב-2019 בהתרסקויות של מטוסים מסחריים ירד ביותר מ-50% לעומת 2018. חברת ייעוץ הולנדית מדגישה שהנתונים נרשמו למרות התרסקות מטוס מדגם בואינג 737 מקס באתיופיה במארס.

לפי חברת הייעוץ To70, שפעילה בתחום התעופה, בשנה שעברה היו 86 תקריות של מטוסים מסחריים גדולים – ובהן שמונה תקריות קטלניות שבהן נהרגו 257 בני אדם. ב-2018 היו 160 תקריות, ובהן 13 תקריות קטלניות שהובילו למותם של 534 בני אדם.

לפי נתונים של החברה, שיעור המיתות בתאונות קטלניות של מטוסים גדולים מסחריים הגיע בשנה שעברה ל-0.18 לכל מיליון טיסות, או תאונה קטלנית אחת לכל 5.58 מיליון טיסות בממוצע - שיפור משמעותי לעומת 2018. תאונה קטלנית מוגדרת כתאונה שהובילה למותם של נוסעים, אנשי צוות או אנשים על הקרקע. מטוסים מסחריים גדולים מוגדרים כמטוסים המשמשים להובלת נוסעים, והם כוללים דגמים קטנים יחסית כמו ססנה קרוואן.

חיפוש אחר שרידים של הרוגי טיסת אתיופיאן אירליינס
התרסקות מטוס בואינג 737 מקס של אתיופיאן אייליינס ב-10 במארסצילום: Mulugeta Ayene/אי־פי

הנתונים כוללים את התרסקות המטוס באתיופיה, אך לא את התרסקות מטוס בואינג 737 מקס באינדונזיה שאירעה ב-2018. בשתי התאונות נהרגו 346 בני אדם ואחרי ההתרסקות באתיופיה קורקעו כל המטוסים מהדגם הזה וטרם שבו לפעילות. המשבר בבואינג בעקבות התרסקות המטוסים הוביל לפיטורי המנכ"ל לשעבר דניס מולינברג בשבוע שעבר.

לפי To70, תעשיית התעופה השקיעה ב-2019 "מאמצים רבים לטיפול במה שמוגדר 'איומים עתידיים' כמו רחפנים". ואולם התרסקויות מטוסי המקס "משמשות תזכורת שאנחנו צריכים לשמור על המיקוד שלנו בבסיס שהופך את התעופה האזרחית לכה בטוחה: מטוסים מתוכננים ובנויים באופן מוקפד שמוטסים על ידי צוותים מיודעים ומאומנים כשורה".

מרכז המידע לבטיחות בתעופה (Aviation Safety Network), אמר אתמול (רביעי) כי למרות ההתרסקות של מטוסי המקס, "2019 היתה מהשנים הבטוחות ביותר מעולם בתעופה האזרחית". 157 ההרוגים בהתרסקות באתיופיה מהווים יותר ממחצית מכלל ההרוגים בכל הטיסות המסחריות בשנה שעברה.

בשני העשורים האחרונים נרשמה ירידה דרמטית במספר ההרוגים בטיסות, אף שנרשמה עלייה משמעותית במספר הטיסות והנוסעים. ב-2005, למשל, נהרגו 1,015 אנשים בטיסות מסחריות בכל העולם. 2017 היתה השנה הבטוחה ביותר בעולם בטיסות מסחריות, והיו בה רק שתי תאונות קטלניות שבהן היו מעורבים מטוסי בוכנה וכללו 13 הרוגים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker