יצרניות התרופות יעלו מחירים של 200 תרופות בארה"ב

מחירי התרופות הגבוהים בארה"ב יהיו אחד הנושאים החשובים במערכת הבחירות הקרובה לנשיאות ■ העלאת המחיר החציוניות תגיע לרמה של 5%

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוקחת במרפאה
רוקחת במרפאהצילום: \ Brendan Smialowski / AFP

יצרניות תרופות כולל פייזר, גלסקוסמיתקליין וסאנופי מתכננות להעלות היום (ד') את המחירים של יותר מ-200 תרופות בארה"ב, כך לפי מידע של חברות התרופות שניתחה חברת המחקר 3 Axis Advisors.

כמעט כל העלאות המחירים יהיו מתחת ל-10% וכחצי מהן ינועו בין 6%-4%, כך מסר אריק פצ'מן, מייסד חברת המחקר. העלאת המחיר החציונית תעמוד בערך על  5%, לדבריו.

מחירי התרופות הגבוהים בארה"ב צפויים להיות אחד הנושאים המרכזיים במערכת הבחירות לנשיאות. דונלד טראמפ הבטיח בקמפיין הבחירות של 2016 כי יוריד את המחירים, וכעת כידוע מתמודד על כהונה שנייה.

קו ייצור במפעל של טבע. פעילות "כיתה במפעל" אינה מתוקצבת כיאות
קו ייצור במפעל של טבעצילום: Ronen Zvulun / REUTERS

יצרניות תרופות רבות הבטיחו שלא להעלות את מחירי התרופות במעל ל-10% השנה, בעקבות לחץ הפוליטיקאים. לעתים קרובות מנהלות היצרניות משא ומתן על העלאת המחירים, בתמורה ליחס טוב יותר מצד שחקנים אחרים במערכת שירותי הבריאות. כך שחברות ביטוח והחולים משלמים מחיר מלא של התרופה לעתים קרובות.

פייזר תעלה את מחירן של יותר מ-50 תרופות, כולל התרופה אייברנס (פאלבוציקיליב) – תרופה לסרטן שהכנסות ממנה ב-2019 ככל הנראה יסתכמו בכ-5 מיליארד דולר. דוברת פייזר אמי רוז אישרה את העלאת המחירים ומסרה כי החברה מתכננת העלאת מחירים של כ-5.6% בממוצע על 27% מהתרופות שלה בארה"ב.

גלסקוסמיתקליין מסרה כי תעלה מחירים של יותר מ-30 תרופות. החברה תעלה את מחיר משאף האליפטה לטיפול באסתמה וכן את מחיר זג'ולה, תרופה לסרטן וטיפולים לאיידס, כך לפי חברת המחקר 3 Axis Advisors. העלאת המחירים תנוע בין 5%-1%. 

סאנופי תעלה את מחירי 10 תרופות בשיעור דומה. יצרנית התרופות ציינה כי היא עומדת בהתחייבותה שלא להעלות מחירים מעבר לאינפלציית שירותי הבריאות. טבע תעלה מחירים ליותר מ-15 תרופות, בחלק מהמקרים ביותר מ-6%, לדברי חברת המחקר.

לכתבה המלאה ברויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker