קרלוס גוהן ובריחתו הנועזת מיפן ללבנון: הסתתר בתיבת כלי נגינה

יו"ר ניסאן לשעבר נמלט מיפן בתחילת השבוע במסע ארוך שתוכנן על ידי אשתו – שניהם בעלי אזרחות לבנונית ■ מתברר כי גוהן נמלט מביתו בתוך תיבה של כלי נגינה – בסיועה של להקת מוזיקה גרגוריאנית

סוכנויות הידיעות
קרלוס גוהן, מנכ"ל רנו-ניסאן
קרלוס גוהן, מנכ"ל רנו-ניסאןצילום: Ng Han Guan/אי־פי
סוכנויות הידיעות

יו"ר ניסאן לשעבר, קרלוס גוהן, נמלט מיפן בתחילת השבוע במסע ארוך שתוכנן על ידי אשתו - שניהם בעלי אזרחות לבנונית. כעת מתגלים פרטים לגבי מסע הבריחה הנועז, ומתברר כי גוהן נמלט מביתו בתוך תיבה של כלי נגינה – בסיועה של להקת מוזיקה גרגוריאנית וצוות של אנשי כוחות מיוחדים לשעבר (לא ברור מאיזו מדינה).

מסע הבריחה החל כשהמוזיקאים הגיעו לביתו של גוהן בטוקיו, שם שהה לאחר ששוחרר בערבות של 14 מיליון דולר בתנאים מגבילים. אלה כללו מצלמות מעקב שפעלו 24 שעות ביממה, לקראת משפט ההונאה שאמור היה להיפתח באפריל.
בסוף הקונצרט, כשהמוזיקאים ארזו את כלי הנגינה שלהם, גוהן, שגובהו על פי ויקיפדיה הוא 1.70 מטרים, נכנס לתוך אחת מהתיבות הגדולות ונלקח לשדה תעופה מקומי קטן.

בית בבעלות גוהן בשכונת Achrafieh בביירות
בית בבעלות גוהן בשכונת Achrafieh בביירותצילום: MOHAMED AZAKIR/רויטרס

מטוס פרטי המתין שם כדי לקחת אותו לאיסטנבול בטורקיה. משם הוא ככל הנראה עלה על מטוס פרטי של בומברדייה מדגם צ'לנג'ר וטס ללבנון, לשם הגיע ביום שני לפנות בוקר. מסלול הטיסה תועד על ידי אתר ניטור טיסות FlightRadar, ונראה כי המטוס נעלם בשעה 4:16 בבוקר, לפני שהתקרב לנמל התעופה הבינלאומי רפיק אל חרירי בביירות.

גוהן אישר ביום שני בערב, באמצעות סוכנות יח"צ בניו יורק, כי הוא אכן נמצא בביירות. הוא שוהה בבית המשפחה עם קרול אשתו בשכונה היוקרתית אשרפייה, שבה מאבטחים פרטיים ושוטרים מקומיים עומדים על המשמר.

מאבטחים בשכונת Achrafieh היוקרתית בביירות, שם נמצא כעת גוהן
מאבטחים בשכונת Achrafieh היוקרתית בביירות, שם נמצא כעת גוהןצילום: Maya Alleruzzo/אי־פי

"הרפתקה גדולה"

ריקרדו קראם, מנחה טלוויזיה לבנוני וחבר של גוהן שראיין אותו בעבר כמה פעמים, אישר שגוהן הגיע ללבנון ביום שני בבוקר. "הוא בבית. זאת הרפתקה גדולה", אמר.

החדשות על הבריחה הפתיעו את הרשויות היפניות – שהאשימו אותו בזיוף מסמכים לגבי המשכורת שלו כדי לגרוף רווחים לעצמו ולצוות עורכי הדין שלו.

שני הצדדים הופתעו לשמוע על הבריחה, למרות המעקב והעובדה שגוהן נאלץ למסור לרשויות את שלושת הדרכונים שלו. הוא אזרח ברזיל, צרפת ולבנון.

צוותי צילום ממתינים מחוץ לבית ששייך לגוהן בביירות. אתמול
צוותי צילום ממתינים מחוץ לבית ששייך לגוהן בביירות. אתמולצילום: בלומברג

שגריר יפן בלבנון, מטאהירו ימאגוצ'י, היה באותו זמן במסיבה בביירות כשהחדשות על הימלטותו של גוהן החלו להגיע ביום שני בערב. הוא נראה שולח מסרים בהתרגשות לפני שעזב את המסיבה בפתאומיות בלי להיפרד ממארחיו.

בטוקיו באותה עת, אמר עורך הדין של גוהן, ג'וניצ'ירו הירונאקה, כי "הופתע מאוד" לשמוע על הבריחה בחדשות. הוא אמר לכתבים כי שלושת הדרכונים של לקוחו נמצאים אצלו, וכי יש שמועות שגוהן הצליח לצאת מהמדינה בעזרת דרכון חדש, צרפתי או לבנוני.

"אני רוצה לשאול אותו, 'איך עשית לנו את זה?'" אמר הירונאקה. "רציתי להוכיח את חפותו, אך אני סבור שהוא אינו בוטח בבתי המשפט ביפן", הוסיף עורך הדין, שראה את גוהן בפעם האחרונה בחג המולד.

לרשויות ההגירה היפניות אין כל תיעוד של גוהן עוזב את המדינה, נאמר ברשת החדשות הלאומית NHK. על פי הדיווח, אדם שדומה לגוהן נראה על ידי פקידים לבנונים נכנס למדינה דרך נמל התעופה בביירות תחת שם אחר.

ג'וניצ'ירו הירונאקה, עורך הדין של גוהן
ג'וניצ'ירו הירונאקה, עורך הדין של גוהן ביפןצילום: בלומברג

פקיד במשרד החוץ הלבנוני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי גוהן נכנס למדינה באופן חוקי עם דרכון צרפתי ותעודת הזהות הלבנונית שלו על פי הפרוצדורה הרגילה. משרד החוץ הצרפתי סירב להגיב. ללבנון אין הסכם הסגרה עם יפן, ומשמעות הדבר שגוהן ככל הנראה לא יוסגר.

גוהן, שנולד בברזיל להורים לבנונים, עבר ללבנון בגיל 6 וחי במדינה לפני שעזב לפריז ללימודים באוניברסיטה. ממשלת לבנון תומכת בגוהן מאז מעצרו בנובמבר 2018 ואמרה כי הוא מייצג את "ההצלחה הלבנונית בחו"ל". לאחר מעצרו, שלטי חוצות בביירות הופיעו ברחבי העיר עם הסיסמה "כולנו קרלוס גוהן".

"אין מחילה"

את תוכנית הבריחה, על פי רשת MTV הלבנונית, אירגנה אשתו קרול, אף שנאסר עליו לראות אותה בלי אישור מפורש של בית המשפט, כחלק מתנאי שחרורו בערבות, שעמדה על 1.5 מיליארד ין. הזוג לא נפגש או דיבר זה עם זו במשך שבעה חודשים.

"אם זה נכון, ניאלץ להניח שזאת הפרה של השחרור בערבות", אמר הירונאקה. "אין מחילה למה שעשה ולבגידה במערכת המשפט היפנית".

אדם שהזדהה כשכן אנגלי התקרב לשערי הבית ביום שלישי בבוקר והשאיר לגוהן כרטיס שבו נכתב: "קרלוס, ברוך הבא!". הוא אמר לרויטרס: "טוב שהוא הצליח סוף סוף להימלט לאחר שנעצר על משהו שאולי עשה ואולי לא – ככל הנראה לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker