החקירה מסתעפת: חשד לסינדיקט בינלאומי לגניבת יהלומים במפעל ליטוש היהלומים של לבייב בנמיביה

בינואר האחרון החרימה משטרת נמיביה 1,825 יהלומים בחשד שלא לוטשו בנמיביה, אלא נגנבו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

החקירה בנוגע למפעל ליטוש היהלומים של לב לבייב בנמיביה התרחבה השבוע לאחר שהאינטרפול הודיע כי ישתף פעולה עם משטרת נמיביה בחקירת חשדות לפיהם פועל במפעל סינדיקט בינלאומי לגניבת יהלומים - כך דיווח היום "דה נמיביאן", העיתון הגדול במדינה.

צילום: בלומברג

לפי הדיווח, משטרת נמיביה הזעיקה את האינטרפול במטרה ללכוד את החשודים בגניבת היהלומים. החשדות נגד מפעל הליטוש של לבייב הופיעו בפעם הראשונה בינואר, אז החרימה המשטרה המקומית 1,825 יהלומים במהלך בדיקה שגרתית, בחשד שמקורם לא בנמיביה וכי הם הגיעו למדינה בדרכים לא חוקיות. החברה האשימה בגניבה עובד ישראלי במפעל, גבי שטרית, וטענה כי ניסה לגנוב את היהלומים, אולם החקירה הסתעפה ומשטרת נמיביה חושדת כעת כי המפעל שימש בית לארגון בינלאומי לגניבת יהלומים.

הפרשה החלה ב-14-13 בדצמבר, כשהשלוחה הנמיבית של לבייב רכשה 6 קופסאות של יהלומים לא מלוטשים במשקל 3,371 קראט מחברת היהלומים הממשלתית בנמיביה (NDTC), הנמצאת בבעלות משותפת של הממשלה ודה בירס. לפי מנהל היבוא והיצוא של החברה בנמיביה, ג'ורדן קזואה, הוא הגיש בטעות בקשה לא נכונה ליצוא יהלומים, בעוד שחברת היהלומים של לבייב, LLD, טוענת כי המסמכים היו נכונים וכי 1,171 קראט של יהלומים נשלחו לישראל בעוד ש-2,200 קראט נשארו לליטוש במפעל.

שטרית, לעומת זאת, טען כי היהלומים המלוטשים שהחרימה הממשלה בינואר הוברחו למדינה כדי להסתיר יצוא לא חוקי של 3,371 קראט של יהלומים לא מלוטשים, בשווי 2.7 מיליון דולר וכי הנהלת LLD אמרה לו לפגוש סוכן ישראלי ולקבל את היהלומים בינואר. לפי "דה נמיביאן", הודה שטרית כי ידע שהוא עובר על החוק, אך חש שאין לו ברירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker