לוגו בלומברג
בלומברג

טורקיה חשפה אתמול (שישי) דגמי אב טיפוס לפרויקט "מכונית מקומית", על רקע הכרזת הממשלה כי היא תעביר תמריצים כדי לקדם את תוכניתו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לפתח מכונית מתוצרת טורקיה.

המיזם המשותף לייצור מכוניות בטורקיה, שנושא את השם טוג (TOGG) הוקם על ידי חמש חברות. לפי הממשלה, החברה המשותפת תקים מפעל ותייצר את המכוניות בעיר בורסה שבצפון-מערב המדינה. במיזם הושקעו 22 מיליארד לירות טורקיות (3.7 מיליארד דולר), והוא צפוי לייצר חמישה דגמים שונים של מכוניות בקצב של 175 אלף מכוניות בשנה.

ארדואן מציג את המכונית החדשה של TOGG
ארדואן מציג את המכונית החדשה של TOGGצילום: PRESIDENTIAL PRESS OFFICE/רו

לפי טוג, המכונית הראשונה, שתהיה SUV קומפקטית חשמלית (שמכונה בינתיים על שם הקטגוריה כולה - C-SUV), תושק ב-2022. בימים האחרונים פירסמה החברה בטוויטר רמזים בנוגע לעיצוב המכונית, והעיתון הטורקי "דוניה" דיווח כי היא עוצבה על ידי סדנת העיצוב פינינפרינה האיטלקית.

מנכ"ל טוג, ממט גירג׳אן קאראקאש אמר כי המיזם צפוי לתרום לכלכלת טורקיה 50 מיליארד דולר במשך 15 שנה, החל ב-2022. כחלק מהתמקיצים הממשלתיים, החברה תהנה מהקלות מס מקיפות, תקבל קרקע בחינם ותשלם ריביות מופחתות. בנוסף, החברה זכתה להתחייבות של הממשלה לרכוש 30 אלף מכוניות עד סוף 2035. המשקיעים מתחייבים להעביר לחברה 3.5 מיליארד לירות במזומן עד סוף 2023.

ארדואן נוהג במכונית החדשה של TOGG
ארדואן נוהג במכונית החדשה של TOGGצילום: /אי־פי

ארדואן נסע באב הטיפוס של ה-SUV אחרי אירוע ההשקה, ואמר כי המכונית מייצגת את פסגת ההתקדמות הטכנולוגיה של התעשייה הטורקית. הנשיא הטורקי החל ללחוץ על חברות מקומיות לאחד כוחות ולייצר מכונית טורקית כבר לפני תשע שנים. ב-2011 הוא אמר כי הוא "מחפש שותף אמיץ, משקיע למכונית מקומית". יותר משש שנים אחרי הקריאה של ארדואן, הוקם הקונסורציום - שכולל את קבוצת אנדולו, BMC, קבוצת קוץ', טורקסל, וזורלו הולדינגס. טורקיה נחשבת כבר כיום ליצרנית מכוניות וחלקי מרכב מובילה.

נכון לנובמבר, טורקיה היא שוק הרכב התשיעי בגודלו באירופה - לפי נתונים של איגוד סוכני הרכב במדינה. ב-11 החודשים הראשונים של השנה נמכרו בטורקיה 316,427 מכוניות – ירידה של 26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לשם השוואה, לפי נתוני איגוד יבואני הרכב, בישראל נמכרו באותה תקופה 248,357 מכוניות – ירידה של 5.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker