קצב הצמיחה של כלכלת בריטניה - האיטי מאז תום מלחמת העולם השנייה, למעט תקופות מיתון

הבנק המרכזי של בריטניה עידכן כלפי מטה את התחזית שלו לצמיחה כלכלית של 0.1% בלבד ברבעון הרביעי על רקע הירידה בהוצאות הצרכנים והאי ודאות בשל הברקזיט

לוגו גרדיאן
גרדיאן
ראש ממשלה בריטניה, בוריס ג'ונסון
ראש ממשלה בריטניה, בוריס ג'ונסוןצילום: Lindsey Parnaby/אי־פי

הכלכלה הבריטית נמצאת בדרכה לחתום את השנה החלשה ביותר, למעט בתקופות מיתון, מאז מלחמת העולם השנייה, בעוד האי-ודאות בגין סערות פוליטיות והברקזיט מכבידים על הצמיחה, כך עולה מניתוח של "גרדיאן" הבריטי.

בסוף שנה תנודתית וסוערת ולאחר ניצחון הבחירות של בוריס ג'ונסון, סקרים של פעילות עסקית מראים כי הצמיחה הכלכלית בסוף שלושת החודשים של 2019 קפאה למעשה. שוק העבודה מראה סימנים שליליים והחוב הציבורי נמצא שוב בעלייה לאחר עשור של שיפור.

הבנק המרכזי של בריטניה עידכן כלפי מטה את התחזית שלו לצמיחה כלכלית של 0.1% בלבד ברבעון הרביעי, על רקע הירידה בהוצאות הצרכנים והאי-ודאות בשל הברקזיט. הצמיחה הכלכלית ל-2019 צפויה להיות 1%, הנתון הנמוך ביותר למעט בעתות מיתון מזה יותר ממחצית המאה.

בנוסף, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קארני, עומד לסיים את תפקידו ובמארס יחליף אותו אנדרו ביילי. המשימה שמוטלת על ביילי היא לנווט את הכלכלה לאחר שבריטניה תצא מהאיחוד האירופי ותנסה לגבש הסכמי סחר חדשים עם שותפות גלובליות אחרות.

הליש"ט התחזקה מאוד בשבועות האחרונים, כמו גם שוקי המניות, על רקע התקווה כי הממשלה החדשה של ג'ונסון, שלה רוב של 80 מושבים בפרלמנט, תצליח להתקדם לקראת יציאה חלקה של בריטניה מהאיחוד. בנוסף, מקווים בבריטניה שהצמיחה הכלכלית תתאושש על רקע הוצאות ציבוריות גדולות.

על פי כלכלנים, הניצחון של ג'ונסון בבחירות עשוי לספק לחברות בהירות גדולה יותר לגבי הנדרש כדי לעודד את הפעילות העסקית ולתמוך בצמיחה כלכלית. עם זאת, הם הזהירו כי האי-ודאות המתמשכת לגבי הסכם סחר עם האיחוד עלולה לרסן את הצמיחה ב-2020.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker