התביעה בקונגו חוקרת הלוואה של דן גרטלר לחברת כרייה ממשלתית

התובעים הקונגולזים חוקרים הלוואה בסך 200 מיליון יורו שניתנה לחברת כרייה ממשלתית בשם Gecamines על ידי חברה בבעלות של המיליארדר הישראלי גרטלר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גרטלר
לוגו רויטרס
רויטרס

התובעים הקונגולזים חוקרים הלוואה בסך 200 מיליון יורו (222 מיליון דולר) שניתנה לחברת כרייה ממשלתית בשם Gecamines (גקהמיינס) על ידי חברה בבעלות של המיליארדר הישראלי, דן גרטלר, שהוטלו עליו סנקציות אמריקאיות, כך מסרה גקהמיינס היום (שני).

שני מקורות במשרד התובע של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ושני מקורות במשכן הנשיא אמרו לרויטרס כי החקירה מתמקדת בהלבנת כספים אפשרית והונאה שקשורה להלוואה שניתנה באוקטובר 2017 על ידי חברת פלורט, שמאז שינתה את שמה לוונטורה דוולופמנט.

בהצהרה, אישר המנכ"ל הזמני של גקהמיינס, ז'אק קמנגה, כי מנהל בחברה תושאל על ידי התביעה בשבוע שעבר, מבלי שחשף את זהות המנהל. קמנגה הכחיש את כל החשדות ואמר שגקהמיינס סיפקה לתובעים את כל המסמכים שדרשו.

דובר של גרטלר הפנה את רויטרס להצהרה של ונטורה דוולופמנט, שאמרה כי סיפקה את ההלוואה והיא מנסה כעת לקבל את הכסף שגקהמיינס חייבת לה.

גקהמיינס וגרטלר עמדו בפני האשמות בשחיתות בעשור האחרון שקשורות למכירה של נכסי כרייה בקונגו, אחת המדינות העניות בעולם.

ג'וזף קבילה, לשעבר נשיא קונגוצילום: AFP

לפי דו"ח מ-2013 של הפאנל להתקדמות אפריקה, שבראשו עמד מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, קונגו הפסידה 1.36 מיליארד דולר בהכנסות פוטנציאליות ב-2012-2010 בחמש עסקות כרייה שקשורות לגקהמיינס וגרטלר.

משרד האוצר האמריקאי הטיל סנקציות על גרטלר ויותר מ-30 מחברות שבבעלותו בדצמבר 2017 וביוני 2018, והאשים אותו בניצול החברות שלו עם נשיא קונגו לשעבר, ג'וזף קבילה, כדי להבטיח לעצמו עסקות טובות יותר.

קמנגה אמר כי החברה לוותה 128 מיליון יורו מפלורט באוקטובר 2017, חודשיים לפני שהוטלו הסנקציות האמריקאיות. קמנגה אמר כי גקהמיינס השתמשה בכסף כדי לשלם מסים בקונגו.

קבוצת פלורט של גרטלר, שמבוססת באמסטרדם, היתה שותפה של גקהמיינס באחד ממכרות הנחושת של קונגו ואמרה ב2014 כי הלוותה לגקהמיינס 196 מיליון דולר ב-2013, למטרת רכישה של שני מכרים נוספים.

קמנגה אמר כי בשל הסנקציות, עורכי הדין ייעצו לגקהמיינס לא להחזיר את ההלוואה. 

ונטורה דוולופמנט תבעה את גקהמיינס באוקטובר בגין תשלום ההלוואה, ובית המשפט בקונגו הורה בחודש שעבר לגקהמיינס לשלם 152 מיליון יורו מהקרן של ההלוואה והריבית, אמרו קמנגה וונטורה. לטענת קמנגה, גקהמיינס עירערה על הפסיקה ועדיין לא שילמה אף סכום.

לטענת קמנגה, ב-17 בדצמבר מנעו רשויות ההגירה מקמנגה ומנהל אחר בגקהמיינס לעלות על טיסה בבירה קינשסה ואסרו עליהם לצאת מהמדינה. יומיים לאחר מכן, הם זומנו על יד משרד התביעה בקינשסה, שם תושאל המנהל מגקהמיינס לגבי ההלוואה, הוסיף קמנגה.

המקורות אמרו כי גם על יו"ר דירקטוריון גקהמיינס, אלברט יומה, נאסרה היציאה מקונגו.

יומה הוא עמית קרוב של קבילה, שפרש את מהנשיאות בינואר 2019, לאחר 18 שנה בתפקיד.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker