מוות מועיל לקריירה מוזיקלית: זינוק של אלפי אחוזים במכירות אלבומים

מכירות אלבומים של פרינס קפצו ב-16 אלף אחוז ביום שלאחר מותו ב-2017; כריס קורנל זכה לעלייה של 550% במכירות בשבוע שלאחר מותו ■ מחקר חדש וראשון מסוגו מראה מה ההשפעות ארוכות הטווח של מות אמנים על צריכת מוזיקה

סוכנויות הידיעות
עטיפת האלבום "גשם סגול"
עטיפת האלבום "גשם סגול"צילום: Warner Records

אמן מפורסם מת לפתע. לעתים מדובר אמן נשכח שהתרחק מאור הזרקורים. פתאום כולם רוצים את המוזיקה שלו - והמכירות מזנקות. על פי מחקר חדש, מוות מועיל לקריירה.

על פי סטן רנארד וריצ'רד גרץ, פרופסורים למוזיקה ולשיווק (בהתאמה) באוניברסיטת טקסס בסן אנטוניו, מכירות אלבומים של פרינס זינקו ב-16 אלף אחוז ביום שלאחר מותו ב-2017. סולן להקת סאונדגרדן, כריס קורנל, זכה לקפיצה במכירות של 550% בשבוע שלאחר מותו, המחקר פורסם בכתב העת "Educators Association" העוסק בתעשיית המוזיקה והבידור.

על פי המחקר, הזינוק במכירות לאחר המוות אינו קצר טווח. "קצב המכירות אינו חוזר לרמות שלפני המוות, אלא, במרבית המקרים, נותר גבוה אפילו כמה שנים לאחר המוות", נכתב במחקר.

כריס קורנל בישראל 2016
צילום: אריאל עפרון

המחקר בדק 81 אמנים חשובים שמתו ב-2017-2015, לרבות ג'ורג' מייקל, פאטס דומינו, טום פטי ודיוויד בואי. מכירות אלבומים של אותם אמנים זינקו בממוצע ב-226% ביום המוות. הנתון הזה הכפיל את עצמו במאה הימים שלאחר מכן. אפילו שנה מאוחר יותר, המכירות היומיות היו גבוהות ב-15% לעומת התקופה שלפני המוות, ובסך הכל חלה עלייה של 23% במכירות בשנה הראשונה.

"זה המחקר הראשון מסוגו שמראה את ההשפעות ארוכות הטווח של מות אמנים על צריכת המוזיקה", אמרו מחברי המחקר. הם הוסיפו כי כיום, אמנים יכולים למכור נתח מהזכויות למוזיקה שלהם למשקיעים, באמצעות אתרים כמו רויאלטי אקסצ'נג'. המשמעות היא שלא רק לאמנים יש אינטרס להצליח לאורך זמן: כל מי שמחזיק בידיו זכויות למוזיקה של אמן כלשהו, צפוי לרשום זינוק בתגמולים אם האמן הזה ימות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker