חוקה היא לא קדושה, זה לא התנ"ך: החבר החדש של פוטין באפריקה

נשיא רוסיה ונשיא גינאה, אלפה קונדה, מחזקים את הקשרים ביניהם ■ ברשות גינאה המאגרים הגדולים בעולם של מינרל חיוני לייצור אלומיניום – המשמש את יצרנית האלומיניום הרוסית, רוסאל ■ דיפלומט רוסי לשעבר: "פוטין נחשב לגורו באפריקה"

לוגו בלומברג
בלומברג
נשיא גינאה, אלפה קונדה (מימין) ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין
נשיא גינאה, אלפה קונדה (מימין) ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטיןצילום: בלומברג

אלפה קונדה, נשיא גינאה, ביקש טובה מוולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, בעת פגישתם בוועידת רוסיה-אפריקה שהתקיימה בעיר סוצ'י בחוף הים השחור באוקטובר 2019. "הייתי רוצה אם זה אפשרי שהפגישה בינינו בוועידה תהיה אחד על אחד, משום שיש לי דברים רבים לומר לך ולא כדאי לדון בהם בקבוצה גדולה", אמר הנשיא בן ה-81. "בעונג רב", ענה פוטין ועוזריו החלו לפנות את נציגי המדינות האחרות ואת העיתונאים מחוץ לחדר, כדי להשאיר את קונדה ופוטין לבד.

אף צד לא חשף מה נאמר בפגישה, אך קונדה לא הסתיר את רצונו להישאר בשלטון לאחר שיסיים את הכהונה השנייה שלו באוקטובר 2020. השבוע הוא חשף הצעה לחוקה חדשה שתאפשר לו להאריך את שלטונו.

ארה"ב וצרפת קוראות לקונדה לא לשנות את החוקה שאיפשרה לו להיהפך ממנהיג אופוזיציה לנשיא הנבחר הראשון בגינאה ב-2010. לטענתם שינוי החוקה יוביל לאי שקט חברתי ולמהומות.

רוסיה, לעומת זאת, תומכת בקונדה. כך, גינאה, המחזיקה במאגרים הגדולים בעולם של בוקסיט – מינרל חיוני לייצור אלומיניום, הופכת לזירה המרכזית במלחמת המעצמות על השפעה ורווחים באפריקה משופעת המחצבים.

הקרמלין מנצל את קשריו מימי ברית המועצות, את העוצמה הקפיטליסטית שלו (ענקית האלומיניום הרוסית רוסאל), וכן את הפופולריות של פוטין בקרב מנהיגים אחרים כדי להשפיע על הנעשה בגינאה.

ויקטור בויארקין, דיפלומט רוסי לשעבר שכיהן בעבר כמנהל האבטחה של רוסאל ומכיר את קונדה מזה עשור, אמר כי "פוטין נחשב לסוג של גורו באפריקה, אנשים באים לקבל ממנו עצות". מנגד, לארה"ב, למערב אירופה ולסין יש יתרון על רוסיה באזורים אחרים ביבשת.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבהצילום: SPUTNIK/רויטרס

קונדה החל את כהונתו בכך שיישם חוקים דמוקרטיים בגינאה, אך בשנים האחרונות גברה השפעת האופוזיציה נגדו. קרן המטבע הבינלאומית כינתה באוגוסט 2019 את גינאה "מדינה שברירית עם סיכונים משמעותיים לאי יציבות פוליטית וחברתית".

קונדה חשף את תוכניתו לשינוי חוקים שיאפשרו לו להמשיך להחזיק בשלטון, בדיוק באותו יום שבו הציג פוטין אפשרות לשינוי חוקתי ברוסיה, כך שיוכל להישאר בשלטון אחרי סוף כהונתו ב-2024. לעומת פוטין, קונדה אמר כי ההצעה תאושר במשאל עם.

בינואר 2019, ביקרה משלחת של ממשלת רוסיה בגינאה. אנשי האופוזיציה וממשלות זרות מתחו ביקורת על תמיכתה בתוכניתו של קונדה להאריך את כהונתו. אלכסנדר ברגדזה, שגריר רוסיה לגינאה באותה תקופה, אמר כי קונדה הוא מנהיג אגדי וכי חוקה אינה ספר קדוש כמו הקוראן או התנ"ך. כמה חודשים לאחר מכן, רוסאל שכרה את שירותיו כנציג החברה בגינאה. החברה משיגה כ-40% מהבוקסיט שבו היא משתמשת ממכרות בגינאה.

ייעוץ רוסי

בויארקין מייעץ לממשל קונדה לקראת אפשרות להארכת כהונת הנשיא, כך מסרו גורמים שמכירים את הנושא. בויארקין מכחיש את הטענות, ייתכן מפני שהוא נכנס לרשימה השחורה של ארה"ב בשל קשריו עם אולג דריפסקה – לשעבר בעל השליטה ברוסאל שארה"ב הטילה עליו סנקציות. בויארקין ויתר על הבעלות בביורו לגינט – חברת ייעוץ רוסית שעבדה בגינאה. הוא טען כי פעילותו היחידה בגינאה היא ייעוץ וקשריו עם חברות שמעוניינות להשקיע במדינה.

בויארקין סיפר כי הוא עבד ברוסאל בין 2016-2008. קשריו של בויארקין וקונדה היטיבו עם יצרנית האלומיניום הרוסית. קונדה עלה לשלטון וסיים סכסוך בין רוסאל לחונטה הצבאית שקדמה לו - כך עזר לרוסאל להימנע מתשלום מיליארד דולר לגינאה.

בנוסף, לבויארקין יש קשרים בארה"ב. הממשל האמריקאי הטיל עליו סנקציות בשנה שעברה ותיאר אותו כאיש מודיעין צבאי לשעבר. ב-2008 הוא עבד יחד עם פול מנפורט, מנהל מסע הבחירות של טראמפ, שיושב כעת בכלא בגין פשעים כלכליים. לפי בויארקין, הם עסקו בפרויקטים לייעוץ באפריקה, אך הוא סירב לפרט מעבר לכך.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker