יצרנית הרכב הרביעית בגודלה בעולם: פיאט ופז'ו מתמזגות

במסגרת עסקת המיזוג, ששווייה 50 מיליארד דולר, יוחלפו מניית באופן שוויוני של 50-50 ■ החברות מקוות להשלים את המיזוג עד סוף 2020

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלוס טברס, מנכ"ל פיג'ו-סיטרואן
קרלוס טברס, מנכ"ל פיג'ו-סיטרואןצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

פיאט-קרייזלר ופז'ו-סיטרואן (PSA), אישרו היום באופן סופי את עסקת המיזוג, בשווי 50 מיליארד דולר, בין שתי החברות. העסקה צפויה ליצור את יצרנית הרכב הרביעית בגודלה בעולם. לפי הצדדים, פרטי העסקה המדויקים ייסגרו ב-15-12 החודשים הקרובים.

בפגישה שנערכה בין הדירקטוריונים של שתי החברות אושרו תנאים חדשים שיהפכו את העסקה לאטרקטיבית יותר בעיני הרגולטורים בארה"ב ובעלי המניות של PSA, לפי מקורבים לנושא.

כחלק מההסכמות החדשות הוחלט כי לפני חילופי המניות, שיתבצעו באופן שוויוני של 50-50, אחת מבעלות המניות של PSA - חברת הרכב הסינית דונגפנג – תקצור 12.2% מאחזקותיה בחברה על ידי מכירה של 30.7 מיליון מניות בחזרה ל-PSA. מחיר סכום המניות הסתכם ב-748.4 מיליון דולר בסגירת המסחר אתמול.

פיאט-פג'ו ראש בראש

החלטת דונגפנג נועדה להקל על אישור העסקה מצד הוועדה לבחינת השקעות זרות בארה"ב, שתבחן את המיזוג על רקע מלחמת הסחר בין סין וארה"ב. 

דונגפנג תישאר עם כ-4.5% מהאחזקות בחברה החדשה, ולא תשב בדירקטוריון. 

בפגישה גם הוסכם כי החברה הממוזגת תשמור בבעלותה את חברת הבת של פיאט, קומאו (Comau), שמייצרת טכנולוגיה רובוטית לשימוש בייצור רכבים. כתוצאה מכך, בעלי המניות של פיאט ו-PSA יוכלו להרוויח ממכירה עתידית של חברת הבת.

לעסקה יש עוד כברת דרך לעבור עד לחתימה סופית: בעלי המניות יצטרכו להצביע על אישור העסקה בעוד כשנה. בנוסף, העסקה תהיה כפופה לאישור של הרגולטורים בארה"ב ובאירופה, ושל גופים בנקאיים שונים. החברות מקוות להשלים את המיזוג עד סוף 2020.

קפצו לרביעייה הפותחת

החברה הממוזגת תכלול שורה של מותגים, שייתכן שחלק מהם יצטרכו להיסגר בשל כפילות. ואולם החברות הצהירו שאין בכוונתן לסגור מותגים בעתיד. פז'ו מחזיקה במותגים פז'ו, סיטרואן, אופל, ווקסהול ומותג היוקרה החדש יחסית DS שחופף לכאורה למותגים של פיאט.

קבוצת פיאט כוללת את המותגים פיאט, קרייזלר, ג'יפ, ראם, אלפא רומיאו, לנצ'יה, מזראטי, דודג', אבארת', ומחזיקה ברוב מניות פרארי, שהונפקה לפני כמה שנים. מבין מותגי פיאט, עתידו של המותג לנצ'יה לוט בערפל, בשל המכירות החלשות בשנים האחרונות והיצע הדגמים המצוצמם שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker