האתגרים הגדולים של בוריס ג'ונסון וכלכלת בריטניה

אחרי הפסד מפלגת הלייבור והעובדה שהברקזיט כעת הוא בלתי הפיך, הכלכלה הבריטית המדשדשת תתמודד עם אתגרים לא פשוטים בשנים הקרובות - כמו תקציב, מחירי הדיור והגדלת ההוצאות הציבוריות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסוןצילום: Hannah McKay/אי־פי

הליש"ט קיבלה בברכה את החדשות על ניצחונו של ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, בבחירות ביום חמישי. גם המניות הבריטיות טיפסו במסחר ביום שישי. המשקיעים, שחששו כי ממשלה בראשות קורבין תעלה את המסים, מקווים כעת לבהירות גדולה יותר לגבי הברקזיט, לצד תמריץ פיסקלי משמעותי שיעורר את הצמיחה הכלכלית במדינה.

האנליסטים סבורים כי הרוב הגדול שקיבל ג'ונסון יעניק לו מרחב פוליטי להסכים לפשרות במשא ומתן עם האיחוד על הסכם סחר, לאחר הברקזיט. עם זאת, שרי הממשלה עומדים להיתקל במציאות כלכלית חדשה ולא פשוטה.

על פי "פייננשל טיימס", ארבעה אתגרים גדולים ניצבים בפני ג'ונסון ושר האוצר שלו, סג'יד ג'אוויד, כבר בחודשים הראשונים של הפרלמנט החדש:

1. מינוי נגיד לבנק המרכזי של בריטניה, בנק אוף אינגלנד (BOE).

הנגיד הנוכחי, מארק קארני, צפוי לעזוב את תפקידו בתחילת השנה הבאה. האדם שג'אוויד ימנה יצטרך לפעול במהירות. חברי מועצת המדיניות המוניטרית התפצלו במהלך פגישתם האחרונה בין רוב שמצפה לצמיחה ואינפלציה מואצות יותר, ברגע שהברקזיט ייכנס לתוקף, למיעוט התומך בהורדת ריבית מיידית כדי לתמוך בכלכלה. היורש של קארני יתבקש לפסוק בנושא.

2. תקציב

השאלה הגדולה היא האם ג'אוויד ירגיש כי הוא מסוגל לגבש תמריץ פיסקלי, שרבים מהכלכלנים מאמינים כי הוא הכלי העיקרי לתמיכה בצמיחה בשנה הבאה.

השמרנים הבטיחו לסיים את הצנע – להשקיע יותר במשטרה, בתי הספר ובתי החולים – ובמקביל להקפיא או להוריד את מס ההכנסה. ג'אוויד יצטרך לבחור באיזו החלטה לדבוק בלי להפר את התחייבותו לאזן את התקציב הנוכחי.

עם זאת, שר האוצר יכול להודיע כעת על גידול משמעותי בהוצאות ההון: החוקים הפיסקליים החדשים מאפשרים השקעה חדשה בסך 20 מיליארד ליש"ט בכל שנה, והמפלגה השמרנית התחייבה במניפסט שלה להשקיע רק 8.2 מיליארד ליש"ט.

3. התנעה מחדש של הצמיחה הכלכלית

הבחירות בבריטניה נערכו על רקע קיפאון בצמיחה ואיתותים להיחלשות בשוק העבודה. לפני הבחירות, תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 1.1% ב-2020, על פי ממוצע של תחזיות כלכלנים שנאספו על ידי חברת הסקרים קונצנזוס אקונומיקס.

בנוסף, למרות אופטימיות לגבי קהילת העסקים, כלכלנים רבים אינם רואים סיכוי להתאוששות מהירה בהשקעות במגזר הפרטי. זאת, בטענה כי אנחת הרווחה של החברות, לאור הפסד הלייבור, תשתנה במהרה לדאגה לגבי ההתחייבות של ג'ונסון לסיים את שיחות הסחר עם האיחוד האירופי בתוך שנה.

4. אחרי הברקזיט

העסקים מקווים לברקזיט מסודר בינואר, שיעניק לשרים מרחב להתייחס לאתגרים בטווח הארוך יותר – מבעיות פנים, כמו דיור, ועד למדיניות ההגירה והתיאום העתידי בין הרגולציות החדשות, שיגובשו בבריטניה לאחר הברקזיט, לבין אלה של האיחוד האירופי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker