אקסון מוביל זוכתה – בית המשפט קבע כי לא הטעתה משקיעים

בית משפט במדינת ניו יורק קבע כי החברה לא הטעתה את הציבור, בנוגע להוצאות שהיא צפויה לספוג בעקבות שינויים ברגולציה הקשורה למשבר האקלים ■ התובעת הכללית: "המשפט חשף את השקרים שנמכרו לציבור במשך שנים"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
בית זיקוק של אקסון מוביל
בית זיקוק של אקסון מובילצילום: Gerald Herbert/ אי־פי

שופט בית המשפט במדינת ניו יורק פסק היום (ד') כי חברת אקסון מוביל לא הטעתה משקיעים בנוגע להשפעות האפשריות של רגולציות הקשורות לשינויי האקלים. לאחר ארבע שנים של חקירות ובדיקת מיליוני עמודים של מסמכים של החברה, השופט אמר כי התובעת הכללית של ניו יורק לטיסיה ג'יימס וצוותה שניהלו את התביעה, "לא הצליחו להציג מספיק ראיות" שיתמכו בטענות לפיהן אקסון הפרה את "חוק מרטין" (Martin Act), חוק נגד הונאות במדינה.

לפי התביעה, החברה שיקרה כשאמרה לציבור כי היא מתחשבת בעלות של שריפת פחמן באופן שיאפשר לה להתמודד עם שינויים ברגולציה. לטענתה, החברה קבעה עלות נמוכה בהרבה משנדרשה, ובאמצעות הכסף שנחסך מימנה פרויקטים אחרים שהיו רווחיים פחות. כלומר, החברה היתה חשופה לסיכונים גדולים מאלה שדווחו למשקיעים. האשמות אלה לא זכו לביסוס.

"ההכרעה שניתנה מאששת את העמדה שדבקנו בה לאורך כל החקירה חסרת היסוד של התביעה הכללית", נמסר בהצהרה רשמית של החברה. "סיפקנו למשקיעים שלנו מידע מדויק לגבי הנזקים האפשריים של שינויי האקלים. בית המשפט הסכים שהתביעה לא הצליחה להוכיח את אשמתנו, על אף היתרון שהחזיקה בו מעצם חומרת חוק מרטין", הוסיפו בחברה.

בית זיקוק של אקסון מוביל במונטנה, ארה"ב
בית זיקוק של אקסון מוביל במונטנה, ארה"בצילום: Matt Brown/אי־פי

התובעת ג'יימס אמרה מנגד כי "בפעם הראשונה בהיסטוריה אקסון נאלצה לספק הסבר פומבי בנוגע להחלטות שלה". לטענתה, "אקסון מעולם לא לקחה ברצינות את העובדה שלרגולציות סביב משבר האקלים תהיינה השפעות כלכליות חמורות על החברה, והיא הסתירה זאת מהציבור". היא הוסיפה כי המשפט חשף "את השקרים שנמכרו לציבור האמריקאי במשך שנים".

ג'יימס הוסיפה כי "למרות הפסיקה, אנחנו נמשיך לדאוג שחברות יישאו בתוצאות לפעולות שמסכנות את הכסף ואת הביטחון של הציבור האמריקאי, ונמשיך לפעול לסיום משבר האקלים".

לקריאת הכתבה המלאה של ג'ון שוורץ בניו יורק טיימס לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker