לראשונה מאז 2012: נאסד"ק צפויה להביס את NYSE בסכום הגיוסים

סך הגיוסים בהנפקות בנאסד"ק עד כה השנה הוא 32.4 מיליארד דולר, לעומת גיוס 26.2 מיליארד דולר בהנפקות בבורסת ניו יורק ■ אובר בחרה השנה ב-NYSE ואילו ליפט הנפיקה בנאסד"ק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין נאסד"ק בניו יורק
בניין נאסד"ק בניו יורקצילום: AFP
סוכנויות הידיעות

על פי הנתונים של חברת המחקר דיאלוג'יק, סך הגיוסים בהנפקות בנאסד"ק עד כה ב-2019 הוא 32.4 מיליארד דולר, לעומת 26.2 מיליארד דולר שגויסו בהנפקות בבורסת ניו יורק (NYSE) - כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל" היום (רביעי).

הסכום של נאסד"ק אף צפוי לעלות היום עם ההנפקה של הברוקראז' הברזילאי XP, שבכוונתו לגייס 2.1 מיליארד דולר באחת ההנפקות הגדולות של 2019. חברות צפויות לגייס יותר כסף בהנפקות ראשונות לציבור (IPO) בבורסת נאסד"ק מבורסת ניו יורק ב-2019 - זאת לראשונה מאז ההנפקה המשובשת של פייסבוק ב-2012. 

הנפקות גדולות מאפשרות לנאסד"ק ולחברה האם של בורסת ניו יורק, אינטרקונטיננטל אקסצ'יינג', לצבור עוד דמי רישום ולהגדיל את היקפי המסחר שלהן כך שירוויחו יותר מעמלות שהן גובות על עסקות. הנפקה גדולה יכולה גם לתרום למותג הבורסה, ולמשוך עוד הנפקות בהמשך הדרך.

לדברי בורסת ניו יורק, סך הגיוסים שלה גבוה יותר משום שהיא משתמשת במדד רחב יותר לגבי הכסף שחברות בבורסה גייסו. על פי נציגים של NYSE, היא מחשבת לא רק את הגיוסים התאגידיים אלא גם הנפקות של קרנות נאמנות סגורות והנפקות עוקבות (FPO), שבאמצעותן חברות מגייסות עוד כסף, לעתים קרובות על ידי מכירת מניות בבורסה שבה הן כבר נסחרות.

צילום: JOHANNES EISELE / AFP

NYSE זכתה בשתי ההנפקות הגדולות של 2019 עד כה, ההנפקה בשווי מיליארד דולר של אובר וההנפקה של חברת הכימיקלים אוונטור בשווי 3.3 מיליארד דולר. נאסד"ק זכתה בהנפקה השלישית בגודלה: ליפט שגייסה 2.6 מיליארד דולר – בנוסף לעסקות גדולות אחרות.

מתוך כל ההנפקות שגייסו לפחות 500 מיליון דולר עד כה השנה, נאסד"ק ו-NYSE זכו כל אחת ב-11 הנפקות, על פי דיאלוג'יק. הפעם האחרונה שבה שתי הבורסות תאמו מבחינת המדד הזה היתה בשנת 2000, שיא בועת הדוט קום.

נאסד"ק בדרך כלל זוכה בפחות הנפקות גדולות מאשר NYSE, שנוסדה ב-1792 והיתה מאז הבית ההיסטורי של מניות הבלו צ'יפ. בורסת ניו יורק מנצלת את היוקרה שלה כדי למשוך חברות, אף שהיא גובה דמי רישום גבוהים יותר מנאסד"ק. נאסד"ק נוסדה ב-1971, ונהפכה לשם נרדף להנפקות טכנולוגיות בשנות ה-80 וה-90 בשל הרישום של אפל ואמזון. היא נפגעה ב-2012 מההנפקה הכושלת של פייסבוק, ייתכן אחת הגרועות במאה האחרונה. 

תקלות טכניות במהלך ההנפקה הותירו משקיעים וסוחרים מבולבלים במשך שעות ולא היה ברור אם ההוראות שלהם לגבי המניות יושמו או לא. התקרית הכבידה על המניה של פייסבוק במשך חודשים לאחר ההנפקה. נאסד"ק נאלצה לשלם עשרות מיליוני דולרים בהסכמי פשרה שחתמה עם רגולטורים ומשקיעים לאחר מכן.

במאי 2019 הודיעה הבורסה כי היא מפחיתה את דמי הרישום לחברות שעדיין לא רושמות הכנסות או עם הכנסות נמוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker