החברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק: ארמקו עקפה את אפל ואמזון

אנליסטים מעריכים ששווי השוק של ארמקו יזנק כבר מחר ל-2 טריליון דולר ■ שווי השוק של החברות הנסחרות בסעודיה זינק באחת והיא עקפה את שוקי המניות בגרמניה, קנדה והודו

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה נפט של ארמקו בסעודיה
שדה נפט של ארמקו בסעודיהצילום: HANDOUT/רויטרס

אחרי ציפייה ארוכה הונפקה היום (ד') חברת הנפט הסעודית ארמקו ומיד נהפכה לחברה הציבורית עם השווי שוק הגבוה בעולם - 1.88 טריליון דולר. עם תחילת המסחר זינקה מניית החברה ב-10% - המגבלה היומית המותרת בבורסה בסעודיה. באופן אירוני, נבחרה היום פעילת האקלים הנערה גרטה תונברג לאשת השנה של המגזין "טיים". 

בסך הכל גייסה ארמקו בהנפקה הגדולה בעולם 25.6 מיליארד דולר ועקפה במהירות את אפל ומיקרוסופט כחברות בעלות שווי השוק הגבוה בעולם. שווי השוק של ארמקו יותר מכפול משווי השוק של אמזון שמגיע ל-870 מיליארד דולר ויותר מפי שלושה משווי השוק של פייסבוק. רק אם מחברים את שווי השוק של חברות ענק כמו ברקשייר התאווי, עליבאבא, ג'יי.פי מורגן צ'ייס וטנסנט מגיעים לשווי השוק החדש של ארמקו - שעוד צפוי להמשיך לגדול בימים הקרובים.

אחרי הנפקת החברה נהפכה הבורסה בסעודיה לשביעית בגודלה בעולם מבחינת השווי שוק של החברות הנסחרות בה. עד כה, שווי השוק המשותף של כל החברות הנסחרות בסעודיה היה 500 מיליארד דולר - והיום עקפה הבורסה המקומית את השווקים בגרמניה, הודו וקנדה, תוך כדי שהיא מתקרבת לשוק המניות הצרפתי והבריטי.

החברות בעלות שווי השוק הגבוה בעולם
החברות בעלות שווי השוק הגבוה בעולםצילום:

ההנפקה המוצלחת יכולה להעלות חיוך על פניו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמן, שהכריז על ההנפקה ב-2016 במסגרת תוכנית ויז'ן 2020 שהגה ונועדה להפחית את התלות של כלכלת המדינה בנפט. במסגרת התוכנית אמורה סעודיה להקים עיר בשם ניאום לחופי הים האדום ולסייע לתעשיות הפיננסים והטכנולוגיה להגדיל את הנוכחות שלהן במדינה, ולממן זאת באופן חלקי מהכנסות המדינה ממכירת מניות של ארמקו. ואולם עד כה נתקלו חלקים מרכזיים בתוכנית בקשיים.

באפריל פורסמו על ידי מודי'ס כמה נתונים על ארמקו לפני הנפקתה שהמחישו שהיא היתה החברה הכי רווחית בעולם ב-2018. ואולם ההשפעה של סעודיה על יצרנית הנפט הלאומית באמצעות מסים גבוהים פוגעת ברווחיותה ומעוררת חשש מסוים בקרב סוכנויות הדירוג. ביחס לחברות נפט גדולות אחרות כמו רויאל דאץ'-של, החברה מייצרת פחות כסף על כל חבית נפט, ולכן לא מוענק לה דירוג אשראי גבוה יותר.

הרווח הנקי של ארמקו ב-2018 הגיע ל-111.1 מיליארד דולר, לפי הדו"ח. לפי סוכנות דירוג האשראי פיץ', החברה רשמה בשנה שעברה רווח של 2.22 טריליון דולר לפני ריבית, מסים ופחת - הרבה יותר מאפל ואקסון מוביל. שתי הסוכנויות העניקו לארמקו דירוג אשראי החמישי בגובהו בסולם דירוג האשראי שלהן.

ההנפקה מייצגת גם רגיעה בחששות המשקיעים אחרי התקיפה של מתקני הנפט של ארמקו בסעודיה בספטמבר - תקיפה שיוחסה לאיראן והובילה לעלייה במתיחות במפרץ הפרסי ולזינוק במחירי הנפט.

"ארמקו צריכה להגיע בקלות לשווי שוק של 2 טריליון דולר כבר מחר. יש פשוט הרבה מאוד תיאבון להשקעות בה", אמרה לבלומברג מארי סאלם, מנהלת מחלקות המוסדיים בחברת ההשקעות דמאן מדובאי. "עוד כסף יזרום כשהיא תיכנס למדדים בינלאומיים. לא יכולה היתה להיות התחלה טובה יותר".

אף שיש ביקוש גבוה למניות החברה, היא מכרה רק 1.5% מהן, והיא נחשבת לאחת מהחברות הציבוריות ששיעור המניות הנסחרות שלהן מהנמוכים בעולם. הצלחת ההנפקה מייצגת גם את היכולת של ממשלת סעודיה לגייס עוד סכומים רבים לקופתה באמצעות מכירה של מניות נוספות של ארמקו, כשהיא תוכל להמשיך לשוט בחברה ברוב גדול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker