"מיליוני איראנים מפחדים": תעלומת הפריצה לחשבונות הבנק בטהרן

הממשלה טוענת כי זו פעולה של אדם יחיד - אבל לפי מומחי סייבר, פריצה בסדר גודל כזה כנראה תוכננה על ידי גוף מדיני

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
כספומט בטהרן
כספומט בטהרןצילום: ATTA KENARE, AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בחודש שעבר נשרפו מאות סניפי בנק באיראן בגל המחאה נגד הממשלה, וכעת מתגלה כי לפגיעה הפיזית מצטרפת פגיעה וירטואלית - פרצת אבטחה שבעקבותיה נחשף מידע על מיליוני חשבונות בנק איראניים.

נכון לאתמול (שלישי), פרטי אשראי של 15 מיליון איראנים הספיקו לעלות לרשתות החברתיות. לפי התקשורת האיראנית ופירמת עורכי דין שמייצגת חלק מהלקוחות, זו הונאה הבנקאית הגדולה ביותר שהתרחשה במדינה. "מיליוני איראנים מפחדים למצוא את השמות שלהם בין החשבונות הפרוצים", דווח במדינה.

הסקנדל, שפגע בלקוחות שלושת הבנקים הגדולים במדינה, מטלטל עוד יותר את הכלכלה החבוטה מהסנקציות האמריקאיות, ומערער את הממשלה בזמן שהיא מתמודדת עם ביקורת עמוקה סביב הדיכוי האלים של המפגינים במדינה נגד מחירי הדלק. מספר החשבונות הנפגעים שווה לחמישית מהאוכלוסייה במדינה.

שר המידע והתקשורת באיראן, מוחמד ג'וואד אזארי ג'אהרומי, תיאר את הפרשה כגניבת מידע על ידי פקיד מתוסכל שהיתה לו גישה למידע, והחליט לחשוף אותו למטרות סחיטה. השר מכחיש כי מערכות המחשבים של הבנקים נפרצו, אבל מומחי סייבר חולקים עליו. לטענתם, סביר להניח שפריצה בסדר גודל שכזה תוכננה על ידי גוף בסדר גודל מדיני - שמטרתו היתה להגביר את האי יציבות במדינה - ולא על ידי פושעים שרצו לסחוט לקוחות ממניע כספי.

בנק איראני שנשרף בהפגנות בנובמבר 2019
בנק איראני שנשרף בהפגנות בנובמבר 2019צילום: ATTA KENARE, AFP

שלושת הבנקים שנפגעו בתקרית היו נתונים לסנקציות של משרד האוצר האמריקאי בשנה שעברה. המשרד האשים את הבנקים בהחזקת כסף השייך לגופים של כוחות משמר המהפכה האסלאמית, המצויים ברשימה השחורה של ארה"ב נגד איראן. באפריל האחרון טראמפ הכריז על משמרות המהפכה של איראן כארגון טרור.

אנליסטים מומחים לאיראן אמרו כי המקרה מעמיד אתגר כלכלי נוסף בפני המדינה, על גב הקשיים שמערימות הסנקציות מארה"ב ואי השקט הפוליטי מבית ומחוץ.

לקריאת הכתבה של פארנז פאסיחי ורונן ברגמן בניו יורק טיימס לחצו כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker