מת פול וולקר - האיש ששבר את האינפלציה שהחריבה את הכלכלה בשנות ה-70

פול וולקר, יו"ר הבנק הפדרלי בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80, ומהדמויות הידועות בכלכלה האמריקאית מת בגיל 92

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
פול וולקר
פול וולקרצילום: Robert Caplin/The New York Times
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פול וולקר, שסייע לעצב את המדיניות הכלכלית של ארה"ב במשך יותר משישה עשורים וידוע בעיקר בגלל תפקידו בהורדת האינפלציה כראש הבנק הפדרלי בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80, מת אתמול (ראשון) בניו יורק בגיל 92. בתו, ג'ניס זימה, אישרה את דבר מותו.

וולקר הגיע לוושינגטון בתקופה שבה השליטה הכלכלית של ארה"ב, שהתחזקה אחרי מלחמת העולם השנייה, החלה להתפורר. הוא הקדיש את חייו למאבק בהשלכות של השינויים בעולם. הוא הצטרף למשרד האוצר האמריקאי וכיהן בו תחת הנשיאים ג'ון קנדי, לינדון ג'ונסון וריצ'רד ניקסון. הוא נכשל בניסיונו לשמר את המערכת המוניטרית העולמית שהוסדרה בהסכם ברטון וודס. זה נחתם אחרי מלחמת העולם השנייה.

ב-1975 הוא מונה לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי של ניו יורק וב-1979 מונה ליו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, תפקיד שבו כיהן עד 1987. בנוסף למלחמתו באינפלציה, הוא נאבק בניסיונות להקל ברגולציה על השווקים הפיננסיים והזהיר כי גידול מהיר בחובות הפדרליים מסכן את חוסנה הכלכלי של ארה"ב.

בתפקידו הרשמי האחרון כיו"ר מועצת היועצים הכלכליים לנשיא ברק אובמה, שהוקמה בעקבות המשבר הכלכלי של 2008, הוא לחץ על חברי הקונגרס להטיל מגבלות חדשות על הבנקים הגדולים – צעדים שנודעו בשם חוק וולקר.

וולקר שילב בין עבודתו ארוכת השנים במגזר הציבורי לבין עבודות נחשקות בוול סטריט – הידועה שבהן בתפקיד מנכ"ל בנק ההשקעות וולפנסון. הוא צבר לעצמו מוניטין כאדם קפדן ובעל יושרה, וכך הוא נהפך לבחירה פופלרית בתפקידים של בורר עצמאי. במסגרת זו הוא פיקח על החזרת רכוש יהודי של קורבנות שואה שהוחזק בבנקים בשווייץ.

ואולם ההישג הגדול ביותר שלו היה כשהצליח להביא לסיום תקופה של שיעורי אינפלציה גבוהים בארה"ב, אחרי שהנשיא ג'ימי קרטר מינה אותו ליו"ר הבנק הפדרלי ב-1979. הוא עשה זאת באמצעות העלאה חדה של שיעורי הריבית עד ל-20%, אך זה גרר ביקורת קשה על הבנק הפדרלי בגלל שכלכלת ארה"ב נכנסה למיתון בעקבות צעדים אלה.

בעקבות העלאת שיעורי הריבית, לצרכנים היה קשה ליטול הלוואות והם הפסיקו לרכוש בתים ומכוניות ומיליונים איבדו את עבודתם. קבלנים בארה"ב ניסו לחסום את משרדי הבנק הפדרלי בבולי עץ, אך בסופו של דבר הצליח וולקר להכחיד את האינפלציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker