ההתנערות ממשפחת סאקלר ממשיכה - שמה יוסר גם מאוניברסיטת טאפטס

שמה של המשפחה, המואשמת ביצירת מגפת האופיואידים שהובילה למותם של מאות אלפים בארה"ב, מוסר לאחרונה ממוסדות רבים בארה"ב ובעולם ■ באוניברסיטת ת"א לעומת זאת, שם המשפחה ממשיך להתנוסס

סוכנויות הידיעות
מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלר
מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלרצילום: Jessica Hill/אי־פי
סוכנויות הידיעות

אוניברסיטת טאפטס (Tufts) היוקרתית שבבוסטון הודיעה כי תסיר את שמה של משפחת סאקלר מכל התוכניות והמתקנים שנתרמו לאוניברסיטה על ידי המשפחה, לאור שערוריית התרופות בה היא מעורבת. האוניברסיטה מצטרפת למוזיאון הלובר בפריז, הגוגנהיים בניו יורק ומוסדות נוספים שהסירו לאחרונה כל אזכור לשמה של המשפחה.

משפחת סאקלר - בעליה של חברת פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין – מואשמת לצד חברות אחרות בכך שהזינה את מגפת האופיואידים בארה"ב, שגרמה למותם של כ-400 אלף אנשים בארה"ב בין השנים 1996-2017. לפי ההאשמות, החברה הסתירה את הסיכון להתמכרות לתרופתה, והפריזה ביעילות שלה.

פרדו של משפחת סאקלר נתבעת לצד יצרניות אחרות – כמו טבע וג'ונסון אנד ג'ונסון - בתיק שמאחד 2,400 תביעות של מדינות, מחוזות ערים ורשויות מקומיות בארה"ב.

המשפחה הגיעה לאחרונה למבוי סתום בנוגע לתביעה, לאחר שהציעה לשלם 12-10 מיליארד דולר על מנת להגיע להסדר - אך דחתה שתי הצעות בנוגע לאופן התשלום, וסירבה להגיש הצעות נגדיות. כעת מוערך כי פרדו תגיש בקשה לפשיטת רגל.

ד"ר האריס ברמן, דיקן הפקולטה לרפואה בטאפטס, אמר כי התלמידים בפקולטה "לא רוצים להיכנס לבניין שכתוב עליו 'סאקלר' כשהם באים לקבלת את השכלתם הרפואית", וכי הם מרגישים שהשם לא הולם את משימת האוניברסיטה ואת מטרת הלימודים שלהם.

הפקולאה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביבצילום: מגד גוזני

בישראל, שמה של המשפחה מתנוסס בגאון בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, שקיבלה תרומות רבות מהמשפחה לאורך השנים. עם זאת, האוניברסיטה מסרה ל-TheMarker לפני מספר חודשים כי למרות ההאשמות החמורות נגד פרדו, היא לא מתכוונת לדון בשלב זה בהסרת שם משפחת סאקלר ממבני האוניברסיטה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום