שינוי בהליך אשרות לעובדי היי-טק לארה"ב עשוי להקפיץ את מספר הבקשות

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים לרשום מועמדים לעבודה להגרלה אלקטרונית – בעלות של 10 דולרים – לפני שהם נדרשים להגיש את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמק הסיליקון
עמק הסיליקוןצילום: בלומברג

ממשל טראמפ הכריז ביום שישי על הליך חדש בבקשה לאשרות עבודה מסוג H-1B. אשרות מסוג זה מאפשרות לחיות ולעבוד בארה"ב עד שלוש שנים. הן מיועדות לבעלי תארים אקדמיים, ומשרתות בעיקר עובדי היי-טק. השינוי, לכאורה טכני, מקדים הגרלה כללית לשלב הגשת הבקשה המלאה, באופן שעשוי לגרום לגידול ניכר במספר הבקשות לאשרה זו.

בקשות לאשרה מוגשות על ידי מעסיקים בארה"ב לעובדים בעלי אזרחות זרה. לפי ההליך הקודם, מעסיקים אמריקאים הכינו את בקשות האשרה המלאות של המועמדים לעבודה. עלות הכנת הבקשות נאמדת באלפי דולרים, ולפיכך סיננה באופן משמעותי את מספר המועמדים. לאחר הגשת הבקשה, הוגרלה בין המועמדים הזכות לקבל את האשרה.

בשנים האחרונות הוגשו 200 אלף בקשות ל-85 אלף אשרות שהקצתה רשות ההגירה האמריקאית (USCIS). מוסדות מחקר, כולל אוניברסיטאות ומוסדות מחקר ממשלתיים, היו יכולים לבקש מספר בלתי מוגבל של אשרות.

לפי השיטה החדשה, המעסיקים יגישו את שמות המועמדים להגרלה אלקטרונית, בעלות של 10 דולרים למועמד. עד כה כל התהליך התבצע באופן ידני באמצעות טפסים מנייר. הרישום יתבצע ב-20-1 במארס, אך לא נמסר אם כבר יחול ב-2020 או ב-2021. מערכת אלקטרונית שנפתחה עבור אשרות עבודה מסוג H-2B לעובדים עונתיים נפלה תוך שעות לאחר הקמתה בסוף 2018.

לאחר ביצוע ההגרלה, יצטרכו המעסיקים להגיש בקשות מלאות למועמדים שעלו בגורל. עלות הגשת המסמכים מוערכת ב-6,000-1,000 דולר.

עם מחסום כניסה מופחת שכזה לשלב הראשון בתהליך, חוששים מעסיקים רבים כי המערכת תוצף בהרבה יותר בקשות מבעבר. USCIS אמרה כי תפסול בקשות שאינן ראויות להשתתף בהגרלה. מטרת השינוי היא לחסוך עלויות ולייעל את התהליך עבור המבקשים והסוכנות עצמה, אמר נציג USCIS.

15 קבוצות המייצגות חברות גדולות, מוסדות השכלה גבוהה ועורכי דין בתחום ההגירה, כתבו באוגוסט מכתב המבקש מסוכנות ההגירה להקדים ולהודיע על שינוי כזה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker