אריקסון תשלם קנס של יותר ממיליארד דולר לרשויות בארה"ב

חברת הטלקום השוודית הודתה כי היא שילמה במשך יותר מעשור שוחד לפדיקי ממשל במדיניות, ביניהן סיו ו-ווייטנאם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה אריקסון
מטה אריקסוןצילום: Bob Strong/רויטרס

אריקסון, חברת הטלקום השוודית, תשלם קנסות של יותר ממיליארד דולר במסגרת הסכם פשרה לסיום חקירת שחיתות של הרשויות בארה"ב. החקירה כללה חקירת שוחד של בכירים בממשלות, כך מסר משרד המשפטים של ארה"ב ביום שישי.

השוחד התרחש במשך שנים במדינות רבות, ביניהן סין וייטנאם וג'יבוטי, כך מסר משרד המשפטים של ארה"ב. הקנסות כוללים קנס פלילי של יותר מ-520 מיליון דולר וקנס של 540 מיליון דולר לרשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC).

החברה הודתה כי היא וחברות אחרות הפרו את החוק למניעת שוחד לעובדי ממשל זרים (FCPA) החל משנת 2000 ועד 2016, על ידי מתן שוחד, דיווחי חשבונאות כוזבים ואי יכולתה ליישם רגולציה פנימית בתחום החשבונאות, כך מסר משרד המשפטים.

"עובדים בשווקים מסוימים, חלקם מנהלים בשווקים אלה, ניצלו את האמון שנתנו בהם והחליטו לא לפקח בצורה טובה מספיק על הנעשה", מסר היום בורי אקהולם, מנכ"ל אריקסון, בשיחת ועידה עם משקיעים. "מה שקרה הוא פרק מצער מאד בהיסטוריה של החברה".

אריקסון השתמשה בגורמים צד שלישי כדי לשחד בכירי בממשלות כדי לשמור על העסקים הקיימים, מסרו הרשויות. החברה השתמשה ביועצים כדי להקים קרנות ולהעביר כספים לגורמים צד שלישי, לפי הרשויות האמריקאיות. אחת מהחברות הבנות של החברה, אריקסון מצרים, הודתה באשמה בבית המשפט בניו יורק בשוחד לפקידי ממשל זרים. ההודאה באשמה עשויה להוביל לסנקציות כלכליות נוספות, כולל שלילת רישיונות של החברה.

"אריקסון ניהלה את עסקיה לפי הנוהל המנחה ש'הכסף מדבר', באמצעות קרנות, שוחד ומתנות", כך אמר ג'פרי ברמן, התובע הכללי של המחוז הדרומי בניו יורק. אריקסון אמרה כי היא החייתה תוכנית למניעת שחיתות ונקטה באמצעים לשיפור האתיקה והרגולציה.

היא מסרה בעבר כי היא משתפת פעולה עם הרשויות בארה"ב וכי הפרישה 1.2 מיליארד דולר לטיפול בנושאים הקשורים לפרשה. "בעוד שמדובר בקנס בסכום משמעותי, אני יכול להבטיח כי אנו יכולים לנהל תזרים המזומנים עם הכספים העומדים לרשותנו", אמר אקהולם בשיחת הוועידה.

לכתבה המלאה ברויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום