חברת PG&E תפצה את קורבנות השריפות בקליפורניה ב-13.5 מיליארד דולר

חברת החשמל מקליפורניה הגיעה להסכם עם הקורבנות, שיקדם את תהליך הארגון מחדש במסגרת פשיטת הרגל שלה ■ ציוד של החברה הואשם בגרימת שריפות ענק ב-2017 וב-2018

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה
האם זהו העתיד שמכונת הכביסה מייעדת לי?צילום: Noah Berger/אי־פי

חברת החשמל PG&E הגיעה להסכם פשרה עם הקורבנות של שריפות הענק שפרצו בגלל ליקויים בתשתיות החברה. מדובר במהלך מרכזי בתהליך פשיטת הרגל של החברה - שהיא פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב.

לפי הודעת החברה, ההסכם יכסה תביעות בגין חלק מהשריפות הקשות ביותר שהתרחשו בצפון קליפורניה, בהן השריפות ב-2017 והשריפה הגדולה ב-2018. השריפה ב-2015, שכונתה "שריפת ספינת רפאים" ושריפה נוספת ב-2017 גם נכללות בהסכם, אף שחברת התשתיות אינה מודה בגרימת שריפות אלו.

כעת, בית המשפט לפשיטות רגל צריך לאשר את הסכם הפשרה. מדובר בניצחון עבור PG&E, שבמשך חודשים מנסה לנהל משא ומתן לבניית תוכנית לארגון מחדש של החברה, במסגרת פשיטת הרגל, עד אמצע שנה הבאה. דניס מונטלי, שופט בית המשפט לפשיטות רגל, הורה לצדדים להיכנס להליך גישור לאחר שהשיחות בין PG&E לקורבנות נתקעו.

שריפה בקליפורניה
שריפה בקליפורניהצילום: בלומברג

"החל מתחילת הליך צ'פטר 11 (הגנה מפני נושים), שמנו לעצמנו למטרה לפצות את קורבנות השריפות, בייחוד את האינדיבידואלים", אמר ביל ג'ונסון, מנכ"ל PG&E, והוסיף: "אנחנו רוצים לעזור ללקוחות, לשכנים, ולחברים שלנו באזורים שנפגעו ולשקם אותם אחרי השריפות הטרגיות הללו".

חברת התשתיות כבר הסכימה לשלם 11 מיליארד דולר לחברות ביטוח ולמשקיעים, אף שגאווין ניוסום, מושל קליפורניה, עירער על ההסכם בטענה שהוא מחייב בעלי זכויות אחרים לתוכנית הארגון מחדש ב-PG&E - גם אם הם מתנגדים לה. לחברה יש הסכם נוסף לתשלום מיליארד דולר לרשויות ממשלתיות מקומיות בקליפורניה.

ביום שישי מסרה PG&E כי תעדכן ותגיש מחדש את תוכנית הארגון מחדש כך שתכלול את הסכמי הפשרה בתביעות הקשורות השריפות הגדולות. החברה מסרה כי היא מתקדמת בהשגת האישורים הרגולטוריים והסכמת בית המשפט לצאת מפשיטת רגל עד ה-30 ביוני 2020.

PG&E מסרה כי היא קיבלה יותר מ-12 מיליארד דולר, ברכישות של מניות החברה, שיסייעו לה לממן את הסכמי הפשרה ותוכנית הארגון מחדש. החברה הגישה בקשה לצ'פטר 11 בינואר לאחר שנמצא כי הציוד שלה הוביל לשריפות הקטלניות ב-2017 וב-2018 בקליפורניה, שגרמו לנזק בשווי 30 מיליארד דולר.

פיצוי הקורבנות היא אחת הנקודות החשובות בתהליך הארגון מחדש של החברה. החברה הציעה בתחילה לפצות את הקורבנות ב-8.4 מיליארד דולר. קבוצה של נושים בהובלת פסיפיק אינווסטמנט ואליוט מנג'מנט הציעה לשלם לקורבנות 13.5 מיליארד דולר במסגרת הצעתם לארגון מחדש בחברה. הקורבנות הסכימו לקבל את ההצעה.

קליפורניה איימה להלאים את החברה אם היא לא תגיע להסכם עם הנושים והקורבנות. ההסכם מגיע לאחר שמחוקקים במדינה תקפו את PG&E לאחר שהחליטה לבצע הפסקות חשמל יזומות בחלקים גדולים מקליפורניה כדי למנוע שריפות יער.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker