הסעודים הפתיעו את השווקים עם קיצוץ נוסף בתפוקה; הנפט בזינוק החד מאז יוני

הממלכה הסעודית הודיעה על קיצוץ וולונטרי נוסף של 400 אלף חביות ביום בתפוקה, שתתכווץ לרמתה הנמוכה מ-2014 ■ שר הנפט הסעודי: שווי השוק של חברת הנפט הלאומית ארמקו יזנק בקרוב ל-2 טריליון דולר

בלומברג
חוויאר בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר לשאיבת נפט בסעודיה
אתר לשאיבת נפט בסעודיהצילום: בלומברג

ערב הסעודית הפתיעה היום את שוקי הנפט לאחר שהתחייבה לבצע קיצוצים משמעותיים נוספים בתפוקה מעבר לאלו שעליהם הסכימו מדינות ארגון אופ"ק ויצואניות נפט נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס.

בתום שיחות בנות יומיים שהתקיימו בעיר וינה, שהתמקדו בקביעת מכסות התפוקה של המדינות השונות, התחייב שר הנפט הסעודי, הנסיך עבדול עזיז בין סלמן, כי ארצו תצמצם את תפוקתה לרמות שלא נראו כמותן על בסיס מתמשך מאז 2014, לפי נתוני בלומברג.

הודעת סעודיה הקפיצה את מחירי הנפט. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 59.2 דולר לחבית, עלייה של 1.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפצו ב-7.3% - השבוע הטוב ביותר מאז יוני. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 64.39 דולר לחבית, עלייה של 1.6%, בבורסת ICE בלונדון, בדרכם לזינוק השבועי החד ביותר מאז שלהי אוקטובר.

הנסיך עבדול עזיז העריך היום גם כי השווי שוק של ארמקו - חברת הנפט הלאומית של סעודיה שהשלימה אתמול הנפקה ראשונה לציבור (IPO) לפי שווי של 1.7 טריליון דולר - יזנק בקרוב מעל לרף של 2 טריליון דולר.

"אנו נמשיך בקיצוץ וולונטרי של 400 אלף חביות ביום", אמר עבדול עזיז לעיתונאים ביום שישי. בעקבות ההחלטה יסתכם היקף הקיצוצים בתפוקת הנפט של אופ"ק ובעלות בריתה ב-2.1 מיליון חביות ביום, הוסיף.

מדינות אופ"ק פלוס הסכימו היום על קיצוץ נוסף של 500 אלף חביות בתפוקתן הכוללת עד לחודש מארס 2020. הקיצוץ היה גדול מכפי שצפו האנליסטים, ובעקבותיו מגיע הקיצוץ הכולל בתפוקת אופ"ק פלוס ל-1.7 מיליון חביות ביום.

שוק הנפט עומד בפני תקופה מורכבת בתחילת השנה הבאה, על רקע האטה נוספת שצפויה בצמיחת הביקוש וגידול נוסף שחזוי בתפוקה של יצרניות נפט מתחרות. גורמים אלו עלולים לשוב ולגרום לעודף היצע בשוקי הנפט ולגרור את מחיר הנפט הגולמי חזרה מטה לרמה של 50 דולר לחבית.

רמת מחירים כזו נמוכה מכדי לאפשר למרבית מדינות אופ"ק לאזן את תקציביהן, ותהיה התפתחות בעיתוי אומלל לאחר הנפקת ארמקו, שהיתה הגדולה מעולם.

לכתבה של חוויאר בלאס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker