קדחת החזירים הגיעה לאירופה - ומסכנת את התעשייה

מגפת החזירים הגיעה מאסיה לפולין ומאיימת על יצרנית הבשר הרביעית בגודלה באירופה

לוגו בלומברג
בלומברג
חוות גידול חזירים באילינוי, ארה"ב
צילום: בלומברג

קדחת החזירים הקטלנית שמשתוללת בסין הגיעה לפולין, ומעלה את הסיכון לשיבוש שוק בשר החזירים ביצרנית הרביעית בגודלה באירופה. המקרה הראשון של קדחת החזירים האפריקאית תועד השבוע במותו של חזיר בר בפרובינציה המערבית ויילקופולסקי, כך דיווח היום הווטרינר הראשי של פולין.

המקרה הזה מגיע לאחר דיווחים נוספים על קדחת החזירים בלובוסקי, פרובינציה בקרבת גבול גרמניה, היצרנית המובילה באירופה של בשר חזיר. פולין מתמודדת עם הווירוס מאז 2014, אך עד חודש שעבר רוב המקרים זוהו בחלקה המזרחי של המדינה. בעוד המחלה לא נמצאה בקרב מגדלי חזירים בויילקופולסקי, ההתפרצות מסכנת את תפוקת בשר החזיר.

האיחוד האירופי הפך לספק חיוני של בשר חזיר לסין לאחר שהווירוס הרג שם עדרים שלמים.
"הסיבות לחשש קשורות פחות למספר החזירים הנפגעים ויותר לכך שהמחלה עשויה להתפשט במהירות במקרה של הזנחת אנוש", אמר ג'סטין שררד, אסטרטג השקעות בחלבון חיות ברובובנק ההולנדי. "קשה לדמיין שהמחלה הגיעה לשם רק על ידי חיות בר".

הרשויות בפולין הורו לציידים לחסל את כל חזירי הבר בקרבת העיר ז'ילונה גורה במערב המדינה, כך דיווח אי. פי השבוע. בנוסף, חיילים סורקים את היערות בחיפוש אחר חיות מתות. בויילקופולסקי מגדלים יותר משליש מהחזירים בפולין. המדינה ייצרה 2.1 מיליון טונות של בשר חזיר בשנה שעברה.

בסוף אוגוסט, התגלה בחווה בפרברי שניאנג, המכילה 400 חזירים, וירוס דבר חזירים אפריקאי. זה המקרה הראשון של מחלה ויראלית במדינה שבה נמצאים חצי מהחזירים בעולם. מאז הרגה המגפה מיליוני חזירים בסין. זן הווירוס שהתפשט באסיה הוא אכזרי במיוחד והורג כמעט כל חזיר שנדבק במחלה, הדומה לאבולה של בני אדם. עם זאת, הווירוס הזה לא יכול לעבור לבני אדם.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker