1.7 טריליון דולר "בלבד": ההנפקה הגדולה אי פעם איכזבה

ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה השלימה גיוס של 25.6 מיליארד דולר לפי מחיר מניה של 8.53 דולר ■ המניה תחל להיסחר בשבוע הבא בבורסת ריאד וארמקו עשויה להיות החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרדי חברת הנפט הסעודית ארמקו
משרדי חברת הנפט הסעודית, ארמקוצילום: Hamad I Mohammed/רויטרס

הנפקת ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, תהיה הגדולה ביותר בעולם אי פעם, אך עדיין נמוכה משמעותית משווי שוק של 2 טריליון דולר שביקש להשיג יורש העצר מוחמד בן סלמאן. מחיר המניה יהיה 32 ריאל סעודי (8.53 דולר), כך מסרה החברה היום, לאחר שגייסה 25.6 מיליארד דולר, ובכך הביסה את עליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר ב-2014. ברמת מחיר כזו, שווי השוק של החברה יהיה 1.7 טריליון דולר, ויעקוף את שווי השוק של אפל, כיום החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בעולם.

ההנפקה, שהוצעה בראשונה על ידי בן סלמאן ב-2016, נדחתה כמה פעמים לאחר שמשקיעים זרים נרתעו מהערכת השווי של 2 טריליון דולר שאליה כיוונה ממשלת סעודיה. תוכנית לקיים את ההנפקה באמצע אוקטובר נדחתה אף היא, לאחר שזכתה לעניין פושר בלבד מצד משקיעים. סעודיה הסתמכה, בין היתר, על משקיעים מוסדיים מקומיים שישתתפו ברכישת 1.5% ממניות ארמקו. מקורות אמרו ל"רויטרס" כי ארמקו עשויה למשש אופציות שיגדילו את היקף הגיוס ל-29.4 מיליארד דולר.

התמחור מגיע לאחר שאופ"ק, ארגון יצואניות הנפט, מתכונן להגדיל את הקיצוצים בתפוקה כדי להעלות את מחירי הנפט, במידה והוא יגיע להסכם דומה עם רוסיה ויצרניות אחרות.

שינויי אקלים, סיכונים פוליטיים וחוסר שקיפות תאגידית גרמו להתרחקות של משקיעים זרים מההנפקה, כך שהממלכה נאלצה לנטוש את שאיפותיה לגייס 100 מיליארד דולר באמצעות מכירת 5% ממניות החברה למשקיעים בינלאומיים ומקומיים.

גם לפי שווי שוק של 1.7 טריליון דולר, המשקיעים הבינלאומיים היססו וארמקו ביטלה רואד שואו בניו יורק ובלונדון והתמקדה במכירת 1.5% ממניות החברה למשקיעים מקומיים ובמדינות המפרץ השכנות.

ההנפקה היא נקודת השיא של מאמצים נמשכו שנה למכירת נתח מהחברה הרווחית ביותר בעולם, לגייס כספים כדי לשחרר את סעודיה מהתלות בנפט - ולייצר מקומות עבודה חדשים לאוכלוסייה הגדלה.

"הסכום שגויס הוא סכום צנוע יחסית לגודל הכלכלה ולדרישות המימון לטווח בינוני כדי לאפשר את השינוי בממלכה וההתנתקות מהנפט", אמר מוניקה מאליק, הכלכלן הראשי של הבנק המסחרי של אבו דאבי. "עם זאת, שילוב של הכספים הללו עם מימון ממגזרים אחרים ייצור, לדעתנו, הון משמעותי שיאפשר את ההשקעות שלהן זקוקה סעודיה כדי לגוון את הכלכלה".

ממשלת סעודיה קידמה את ההנפקה בעדיפות עליונה בייחוד לאחר מתקפת הרחפנים על מתקני הזיקוק של ארמקו בספטמבר – מתקפה שהורידה את תפוקת הנפט במדינה בחצי באופן זמני. גורמים המעורים בנושא אמרו כי רשות ההשקעות של אבו דאבי ורשות ההשקעות של כווית, שתי קרנות השקעה ממשלתיות של מדינות במפרץ הפרסי, תכננו להשתתף בהנפקה. החברות סרבו להגיב.

0.5%  ממניות החברה, כשליש מכלל המניות שהוצעו בהנפקה, הוצעו לאזרחי סעודיה – כמות חסרת תקדים לעומת הנפקות קודמות של סעודיה. ארמקו תכננה להעניק דיווידנדים בסך 75 מיליארד דולר למשקיעים ב-2020, פי חמישה מהדיווידנדים שמחלקת אפל.
בנוסף, המשקיעים בהנפקת ארמקו מצפים ככל הנראה לעלייה בדרישה לנפט, למרות שתחזיות  האנליסטים הם לירידה בביקוש החל מ-2025, על רקע דרישה להורדת פליטות גזי החממה ועלייה בשימוש במכוניות חשמליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker