אירופה מכינה תגובה מאוחדת אם טראמפ יטיל מכסים על צרפת

ארה"ב איימה להטיל מכסים על צרפת אם תטיל מסים על חברות טכנולוגיה, אך האיחוד האירופי יגיב באופן "פרופורציונלי" ואחיד למכסים האמריקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו בצרפת עמנואל מקרון בפסגת נאט"ו בלונדון, היוםצילום: AFP

אם ארה"ב תממש את האיום שלה ותטיל מכסים על יצוא צרפתי בשווי של 2.4 מיליארד דולר, האיחוד האירופי יגיב באופן מתואם ופרופורציונלי כשכל האפשרויות נמצאות על השולחן, כך טוען גורם רשמי בעל ידע על הדיונים בנושא.

מנהל המשא ומתן בנושאי סחר מטעם האיחוד האירופי, פיל הוגן, נפגש היום (רביעי) עם שר האוצר הצרפתי, ברונו לה-מייר, ודן עמו בתגובה לאיום האמריקאי. הוגן אמר בפגישה כי מדובר בנושא כלל אירופי וכי האיחוד יגיב כגוש אחד, אמר הגורם הרשמי, שביקש שלא להזדהות כי הדיונים בנושא חשאיים.

מוקדם יותר השבוע הודיע משרדו של נציג הסחר בארה"ב כי הוא שוקל להטיל מכסים על צרפת בתגובה למס שמקדמת צרפת על הכנסות של חברות טכנולוגיה בתחומה. אם יאושר המס, ייפגעו מכך חברות הטכנולוגיה האמריקאיות כמו גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון.

"ברור שאם ארה"ב תטיל עיצומים על צרפת, האיחוד האירופי יגיב באופן אחיד כדי להגן על צרפת", אמר לה-מייר לכתבים בבריסל אחרי הפגישה. "אנחנו לא רוצים להיכנס למעגל של עיצומים ותגובות, אבל נהיה מוכרחים להגן על עצמנו אם ארה"ב תחליט להטיל את המכסים".

הוגן עובד בשיתוף פעולה צמוד עם צרפת כדי לתאם את הצעדים הבאים, אמר הגורם.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי המס על חברות טכנולוגיה הכרחי משום שהמבנה של הכלכלה העולמית נהפך למבוסס על דאטה והפך את המערכות הנוכחיות לארכאיות. ממשלת צרפת מקדמת הטלת מס דיגיטלי בתחומה על רקע הניסיונות להגיע להבנות עולמיות בנושא.

המס בצרפת שייכנס לתוקפו רטרואקטיבית בינואר, ידרוש תשלום על הכנסות בצרפת מחברות שלהן הכנסות עולמיות שנתיות של לפחות 750 מיליון יורו ומכירות של לפחות 25 מיליון יורו בצרפת. מהמס יושפעו 30 חברות, רובן אמריקאיות, אך גם חברות גרמניות, סיניות, בריטיות וצרפתיות.

ממשלת צרפת טוענת כי נדרש שינוי בחוקי המסים באיחוד האירופי, כי שיעור המס הממוצע שמשלמות חברות טכנולוגיה באיחוד האירופי הוא 9.5% בהשוואה ל-23.2% ביתר המגזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker