סכנה ברורה ומיידית: למה מייסדי גוגל נטשו את הספינה?

סונדאר פיצ'אי ייקח את תפקיד מנכ"ל אלפבית – החברה האם שמנהלת את כל עסקי ענקית הטכנולוגיה – בצומת דרכים שבו גוגל בין פטיש הרגולטורים לסדן העובדים המתמרדים ■ "קיווינו שהם יתערבו ויתקנו את גוגל, אבל במקום זאת הם נטשו את הספינה", כתבו עובדים שמחו נגד מדיניות החברה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין צילום: AP
ניו יורק טיימס

לארי פייג' וסרגיי ברין, שני יוצאי אוניברסיטת סטנפורד שהקימו את גוגל לפני שני עשורים, יעזבו את תפקידי הניהול שלהם בחברה האם של גוגל, אלפבית - כך הודיעו אתמול (שלישי). סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (החברה שבה עסקי הליבה של ענקית האינטרנט – החיפוש והפרסום), יהיה המנכ"ל של גוגל וגם של אלפבית.

זהו סוף עידן בגוגל. פייג' וברין גילמו את דמותה של החברה מאז הקמתה, והיו מהאנשים המשפיעים ביותר בתעשייה, בדומה למייסדי אפל ומיקרוסופט, סטיב ג'ובס וביל גייטס. עבודתם בפיתוח מנוע החיפוש של גוגל פתחה בפני הגולשים דלת למאגרי מידע ענקיים ברשת האינטרנט. פילוסופיית הניהול שלהם נהפכו לסטנדרט בעמק הסיליקון – כמו הטבות לעובדים, הסעות מאורגנות ושיתוף בהחלטות חשובות.

ברין ופייג' כבר ויתרו חלקית על תפקידי ניהול יומיומיים ב-2015, כשהפכו את גוגל לאלפבית - חברת אחזקות שכוללת בין היתר את ויימו, סטארט-אפ נהיגה אוטונומית. אחרי השינוי התמקדו השניים בתחומים נועזים של פיתוח טכנולוגיות להארכת תוחלת החיים ועוד, בעוד שפיצ'אי לקח על עצמו את הניהול היומיומי של גוגל ועסקי החיפוש והפרסום.

תחת ניהולו של פיצ'אי נהפכה גוגל לאחת החברות הגדולות בעולם במונחי שווי שוק, אולם כיום היא ניצבת בצומת דרכים סוער, אחת התקופות הקשות בתולדותיה: חקירות הגבלים עסקיים, התמרדות עובדים ודעת קהל שהולכת ופונה נגד כוחה העצום.

פייג' וברין, בני 46, יישארו דירקטורים באלפבית, ויהיו בעלי המניות הפרטיים הגדולים ביותר שלה. הם מחזיקים ברוב מניות ההצבעה של גוגל, ובכך יש בידיהם שליטה בפועל בדירקטוריון ובעתיד החברה.

"אם גוגל היתה אדם, היא היתה כיום בת 21 - הזמן לעזוב את הקן", כתבו השניים במכתב פומבי ביום שלישי.

"היתה זו זכות גדולה להיות מעורבים לעומק בניהולה היומיומי של החברה במשך זמן כה רב, אולם אנו מאמינים כי הגיע הזמן לקבל את תפקיד ההורים הגאים – המציעים עצות ואהבה, אבל לא מנדנדים על בסיס יומיומי!"

מעמדו של פיצ'אי מתחזק בעולם הטכנולוגיה

המהלך מחזק את מעמדו של פיצ'אי, 48, כאחד האנשים החזקים ביותר בעולם הטכנולוגיה. בתפקידו כמנהל עסקי הליבה של גוגל הוא היה כפוף לפייג', מנכ"ל אלפבית, וברין, נשיא החברה האם.

מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי צילום: בלומברג

פיצ'אי הוא כעת הבכיר היחידי בחברה שעסקיה בתחום החיפוש, הפרסום, המפות, תוכנות לסמארטפונים ואתר וידיאו - הם עצומים בהיקפם. בנוסף, יש לחברה תחומי פיתוח כמו מסירת משלוחים ברחפנים ובלונים המספקים גישה לאינטרנט.

נראה כי בשנים האחרונות פייג' וברין איבדו את עניינם בניהול החברה שהקימו, ובשל כך הגיע הארגון מחדש. הם התמקדו בפרויקטים מדעיים. ברין העביר את שולחנו לאקס (X) - מעבדת הניסויים החדשניים של גוגל, שבה פיתחו מהנדסים רעיונות עם סיכוי הצלחה קלושים, אבל בעלי פוטנציאל גדול במקרה שיצליחו.

פייג' לא נראה הרבה בקמפוס של גוגל - הוא עבד על פרויקטים כמו המכונית המעופפת, קיטי הוק. ברין גם לא הופיע בציבור, למעט ביקורתו על מדיניות ההגירה של הנשיא טראמפ.

ניצבת מול שערוריות ואתגרים

אחת מהופעותיו האחרונות של פייג' בפגישה של החברה היתה בשנה שעברה, כשהוא התנצל בפני העובדים על הטיפול בעזיבתו של אנדי רובין. רובין היה בכיר לשעבר שקיבל מענק פרישה של 90 מיליון דולר, לאחר שהחברה קיבלה תלונות שהטריד מינית ומצאה את התלונות מוצדקות. פייג' הפתיע ביוני האחרון את המשקיעים והעובדים כשלא השתתף באסיפת בעלי המניות של אלפבית.

בשנים האחרונות התרבות הפרועה שטיפחו פייג' וברין סיבכה את גוגל בצרות. העובדים של החברה קיימו מחאות פומביות על הטיפול בתלונות על הטרדות מיניות מצד בכירים, על היחס לעובדי קבלן ועל השירותים שגוגל מעניקה למשרד ההגנה של ארה"ב, לסוכנויות ביקורת הגבולות ועבור ממשלת סין.

פיצ'אי, הידוע בנועם הליכותיו, לא התלהב מההתמודדות הישירה עם המחאות, אבל פעל להשתקת העובדים המורדים כשגייס חברת ייעוץ הידועה בפעילותה נגד התאגדויות עובדים.

הוא הפסיק את אסיפות העובדים השבועיות והגביל את נושאי השיחה בפורומים מקוונים של העובדים. "היו אנשים שקיוו בכל לבם שסרגיי ולארי יתערבו ויתקנו את גוגל, אבל במקום לעשות תיקון מסלול לספינה - הם נטשו אותה" - כך צייצו בטוויטר לאחר הודעת העזיבה של ברין ופייג' – מארגני המחאה, המכנים עצמם Google Walkout for Real Change, שבמסגרתה נטשו עובדים את עמדותיהם בשנה שעברה.

אירגנו את המידע העולמי – ודרסו את פרטיות המשתמשים

פייג' הוא בנם של אקדמאים ממישיגן, וברין היגר עם משפחתו מברה"מ כשהיה ילד והוא רואה עצמו כפליט. השניים נפגשו בסטנפורד, והמציאו ב-1996 את גוגל. פייג' נחשב לאיש החזון, וברין לגאון המתמטי. החזון שלהם עבור גוגל נקבע בהצהרת המשימה: "לארגן את המידע בעולם ולהפוך אותו לנגיש ושימושי לכולם".

הם הובילו פרויקטים של דיגיטציה של מיליוני ספרים, מיפוי רחובות העולם ויצירת בינה מלאכותית שיכולה לתעתק מיידית דיבור ולנהוג במכוניות. הם הואשמו בפגיעה בפרטיות המשתמשים וניצול לרעה של דומיננטיות החברה מול חברות קטנות יותר.

למרות זאת, הם מהמנהלים בעלי החזון העתידי החשובים ביותר בארה"ב, אמר סבסטיאן תרון, לשעבר ראש פרויקט המכונית האוטונומית של גוגל, המנהל היום את סטארט-אפ המכונית המעופפת של גוגל.

צילום: בלומברג

לא יחסר להם כסף לממן את מאווייהם. פייג' שווה 62.7 מיליארד דולר וברין 60.9 מיליארד דולר – הם מדורגים במקומות 7 ו-10 ברשימת עשירי העולם של בלומברג.

הם עדיין ישלטו בחברה

פייג' וברין יחזיקו בשליטה על החברה דרך אחזקת 51% מנתח מניות ההצבעה. הם יצרו מבנה דואלי של מניות, שבו סוג אחד מגיע עם זכויות בעלות והשני עם יותר זכויות הצבעה. ביניהם יש 84% ממניות ההצבעה מהסוג השני, כך שבפועל יש להם את היכולת להדיח את פיצ'אי - שאין לו שום מניות מסוג זה.

"בפועל, זה לא שונה ממצב שבו אבא ממנה אותך למנהל, אבל עדיין הוא הבעלים של החברה", אמר מייקל ג'ונס, מייסד גוגל ארת', שעבד 11 שנים בחברה, צמוד לשני המייסדים.

המהלך של השניים דומה למה שעשה ביל גייטס ב-2000, כשמינה את סטיב באלמר לתפקיד המנכ"ל במהלך מאבקה של החברה נגד רשויות ההגבלים העסקיים ומשרד המשפטים.

מאבק הגבלים עסקיים קשה

גוגל משנסת מותניים עתה למאבק הגבלים עסקיים משלה, כשהיא נתונה לחקירות בקונגרס, משרד המשפטים האמריקאי וכמעט כל מדינה בארה"ב. עם זאת, יש הבדלים ניכרים בין מצבה לזה של מיקרוסופט לפני 20 שנה.

באלמר החל לנהל את מיקרוסופט לאחר שהחברה הורשעה בהפרה חוזרת של חוקי ההגבלים העסקיים במשפט היסטורי. פיצ'אי עדיין לא יודע בפני אילו האשמות יעמוד. גוגל נחקרת על מעמדה הדומיננטי בשוק החיפושים באינטרנט ועל התחרות שלה בעסקי המודעות.

מנכ"ל מיקרוסופט לשעבר, סטיב באלמרצילום: BLOOMBERG NEWS

"עבור גוגל, עדיין לא ברור מול מה היא תיאבק בחזית ההגבלים", אמר דיוויד רידרמן, אנליסט טכנולוגיה ומנהל תיקים באנדורנס קפיטל פרטנרס. "אבל זוהי סכנה ברורה ומיידית".

במכתבם ביום שלישי, אמרו פייג' וברין שיישארו "מחויבים לחברה לטווח הארוך, ומעורבים באופן פעיל כחברי דירקטוריון, בעלי מניות ומייסדים. בנוסף, נמשיך לדבר באופן תדיר עם סונדאר, במיוחד בנושאים שחשובים לנו!"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker