נדחה הערעור של חברת הכרייה של שטיינמץ: תשלם עד 2 מיליארד דולר

בית משפט בריטי דחה את הערעור של חברת BSGR של שטיינמץ על פסיקת בית המשפט לבוררות, שקבעה שעל החברה לשלם פיצויי עתק לחברת ואלה הברזילאית בגין שערוריית זכויות הכרייה בגינאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קונאקרי, בירת גינאה. מדינה
עשירה במחצבים, שתאגידי ענק
נאבקים עליהם
קונאקרי, בירת גינאהצילום: בלומברג
ישראל פישר
ישראל פישר

ערעורה של חברת בני שטיינמץ גרופ ריסורסס (BSGR) נדחה אתמול (שישי), והיא תשלם לחברת ואלה הברזילאית 2-1.3 מיליארד דולר. BSGR עירערה על החלטת בית המשפט לבוררות בלונדון (LCIA) מאפריל בנוגע ליישוב הסכסוך בין ואלה ל-BSGR, שעוסק במכירת זכויות במיזם משותף לכריית עפרות ברזל בגינאה.

הפסיקה המקורית מאפריל כללה תשלום פיצויים של 1.25 מיליארד דולר לוואלה, או 2 מיליארד דולר כולל ריבית והוצאות משפט. ב-2010 ואלה רכשה מ-51% ממכרות באזור סימנדו שבגינאה. ואולם ב-2014 רישיון הכרייה אבד לאחר שממשלת גינאה קבעה כי הזיכיון הושג בדרך לא חוקית, וטענה כי BSGR שילמה שוחד לפקידי ממשל בגינאה. ואלה שילמה 2.5 מיליארד דולר עבור החלק של BSGR. ממשלת גינאה קבעה כי ואלה לא פעלה באופן לא חוקי.

בית המשפט לבוררות קיבל כמעט לחלוטין את טענת ואלה, שלפיה BSGR פעלה בדרך של "הונאה והפרת אמונים כשהכניסה את ואלה למיזם משותף לפיתוח זיכיון כרייה לעפרות ברזל בסימנדו". LCIA גם קבע אז כי BSGR שיחדה את ממדי טורה, אשתו של נשיא גינאה בזמן הענקת הזיכיון, לנזנה קונטה.

בני שטיינמץצילום: עופר וקנין

בניסיון להפוך את ההחלטה, הגישה השבוע BSGR ערעור לבית המשפט הגבוה של אנגליה בטענה שההחלטה שהתקבלה היתה מוטה לטובת ואלה וכי אנשי בית הדין לבוררות היו מוטים. לטענתה, בית המשפט טעה כשהחליט להתעלם מהסכם הפשרה בין ממשלת גינאה ל-BSGR שבו חזרה בה הממשלה מטענותיה כלפי החברה, ולא התייחס לתמלילים ולעדויות שהוצגו בערכאה מקבילה של המוסד הבינלאומי להסדרי פשרה של הבנק העולמי (ICSID). לטענת BSGR, הראיות שנחשפו בערכאה המקבילה מוכיחים שהטענות שהועלו נגד החברה בלונדון הן ראיות שווא וכי ניתן באמצעותן להוכיח שלא שולם שוחד לממדי טורה.

שופט בית המשפט הגבוה, סר מייקר בורטון, קבע אתמול (שישי) כי: "אני משוכנע שלא היו הטיה או אי סדרים בהליכים. בכל מקרה, לא נעשה כאן שיבוש צדק משמעותי". לדבריו, היתה זו בחירה של BSGR שלא להגיש את כל העדויות של הגורמים מגינאה לבחינת LCIA.

ואולם לואלה יהיה קשה לקבל את הסכום שנפסק מב-BSGR, שכן החברה הגישה ביוני בקשה להגנה מפני נושים (צ'פטר 15 המיועד לחברות זרות) במסגרת הליך פשיטת רגל.

בהודעה מטעמה כתבה ואלה: "נמשיך בפעולותינו לאכוף את הפיצוי שנגזר נגד BSGR".

בהודעה מטעם ניסקו, החברה השולטת ב-BSGR נכתב כי: "החלטת בית המשפט מאכזבת, במיוחד לאור העובדה ש-BSGR כבר נוקתה מכל אשמה על ידי ממשלת גינאה. אנחנו טוענים בתקיפות שההליך ב-LCIA היה מוטה נגד BSGR, והנושא הזה הודגש בממצאים שעלו בהליכים ב-ICSID. אנחנו נמשיך לדרוש צדק בנושא הזה ככל שיידרש".

לפי טענת החברה, בני שטיינמץ משמש רק יועץ שלה. החלטת בית המשפט מאתמול היא האחרונה בשרשרת של חקירות בינלאומיות שמנהלות בפרשיית זכויות הכרייה בגינאה. באוגוסט פורסם כי שטיינמץ ושני אישים נוספים יועמדו לדין פלילי בשווייץ בגין הפרשה. השבוע פורסם כי המשפט נגדם ייפתח באביב הקרוב, אך לא צוין תאריך מדויק לפתיחתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker