מה יעלה בגורלה של כלכלת סין? סימני האזהרה מופיעים בכל מקום

בריחת לקוחות מבנקים, עלייה בחובות משקי הבית וחברות ממשלתיות שנקלעות לצרות – הממשל הסיני מנסה להתמודד עם הבעיות בכלכלה מבלי לגרום לבעיות קשות יותר בטווח הארוך

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שנחאי, סין
שנחאי, סיןצילום: בלומברג

לקוחות שבורחים מהבנקים, עלייה בחובות הצרכנים וארגון מחדש, בהיקף חסר תקדים, של חובות תאגידים - יותר ויותר סימנים מעידים כי כלכלת סין נמצאת בבעיה חמורה ומעמידים במבחן את הממשל הסיני.

ממשלתו של שי ג'ינפינג, נשיא סין, צריכה לתמוך בכלכלה הסינית מבלי לעורר פאניקה בשווקים. עד כה הרשויות סירבו לחלץ לווים בעייתיים ולהגביר את התמריצים המוניטריים לבנקים, ועל כך הם שילמו בהאטה כלכלית בסין ועלייה במספר המקרים של חדלות פירעון.

"מקבלי ההחלטות מנסים כעת לעשות את המינימום ההכרחי כדי להחזיר את הכלכלה לכיוון הנכון", אמר אנדרו טילטון, הכלכלן הראשי לאזור אסיה-פסיפיק בגולדמן סאקס. בין האתגרים שעומדים בפני ממשלת סין הוא מצבם הכלכלי המידרדר של בנקים קטנים וחברות ממשלתיות. הסדר חוב שהציגה השבוע חברת טיוו, חברה ממשלתית למסחר בסחורות, מעלה חשש לבעיות פיננסיות נוספות במקום מושבה של החברה, העיר טיאנג'ין.

חששות דומים עלו ברחבי סין בחודשים האחרונים, בייחוד בעקבות בעיות בבנקים קטנים ברחבי המדינה. האמון בבנקים האלה ירד משמעותית מאז מאי, כשהרגולטורים הלאימו את באושנג בנק ממונגוליה וכפו הפסדים על חלק מהנושים. מאז הרשויות התערבו לפחות פעמיים במקרים שבהם הלקוחות פדו את כספם וברחו מבנקים, וחילצו שני בנקים נוספים.

שנחאי, סין
שנחאי, סיןצילום: בלומברג

הבנק המרכזי של סין פירסם השבוע את דו"ח היציבות הפיננסית השנתי ומסר כי 586 בנקים מתוך כ-4,400 נמצאים בסיכון גבוה, עלייה קלה לעומת 2018. בנוסף, הבנק ציין את הסיכון העולה מחובות הצרכנים וכי חובות משקי הבית בסין, כחלק מההכנסה הפנויה, עלו ל-99.9% ב-2018 לעומת 93.4% ב-2017. הבנק המרכזי של סין ורגולטורים אחרים הזהירו מפני החובות התאגידיים העולים, שטיפסו ל-165% מהתמ"ג ב-2018, לפי נתוני בלומברג.

נראה כי המשקיעים מהמרים שהממשל הסיני יוכל לנהל את הסיכונים הפיננסיים במדינה ולשמור על יציבות כלכלית. ממשלת סין מכרה אג"ח ב-6 מיליארד דולר בשבוע האחרון ונהנתה מביקושי יתר, בעוד התנודתיות בשוקי המניות הסינים ירדה לרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת 2018, בין היתר על רקע אופטימיות בנוגע לסיכויים לחתימה על הסכם סחר עם ארה"ב.

הבנק המרכזי של סין ורגולטורים אחרים מסרו כי הם מכריחים בנקים בעייתיים לגייס הון, לקצץ בהלוואות הרעות, להגביל את חלוקת הדיווידנדים ולבצע חילופים בהנהלות. בנוסף, הרשויות מציעות תמריצים כדי לעודד מיזוגים של בנקים קטנים.

ביום חמישי קראה הוועדה ליציבות פיננסית ופיתוח, שבראשה עומד סגן נשיא סין ליו הי, למצוא דרכים נוספות לגיוס הון בבנקים קטנים והציגה מנגנון לטווח ארוך למניעת חדלות פירעון של בנקים. בתחילת השבוע אמר ראש רשות ניירות ערך בסין כי יש להשקיע באמצעים כדי להגן על המשקיעים, בייחוד משקיעים קמעוניים.

אחד הסימנים לעליית הסיכונים בכלכלה הסינית הוא התבטאות של שר הכלכלה של סין שאמר ביום רביעי כי הורה לממשלות המקומיות להאיץ את גיוסי האג"ח לפרויקטים בתשתיות. המהלך מדגיש את הדילמה של הממשל הסיני: התמיכה בחברות הממשלתיות ובבנקים המקומיים עשויה לעודד את הכלכלה הסינית בטווח הקצר, אך ליצור בעיית חובות גדולה יותר בטווח הארוך.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker