אפל סיפחה את חצי האי קרים לרוסיה - ועוררה את זעמה של אוקראינה

בשירות המפות של אפל מופיע חצי האי קרים כחלק מרוסיה ■ חבר פרלמנט רוסי: החברה התאימה את המפות לדרישת החוק הרוסי ■ שר החוץ האוקראיני לאפל: "תישארו בהיי-טק ובבידור. פוליטיקה עולמית זה לא הצד החזק שלכם"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: BECK DIEFENBACH/רויטרס

שר החוץ של אוקראינה, ואדים פרישטייקו, האשים את אפל שהיא נוהגת בחוסר רגישות, שכן בכמה גרסאות של שירות המפות שלה מוגדר חצי האי קרים כחלק מרוסיה. פרישטייקו ושגרירות אוקראינה בוושינגטון טענו בציוץ שכוון לאפל שהאזור נמצא תחת כיבוש רוסי, אך הריבונות עליו לא השתנתה.

השר ניסה לשקף לאפל את הבעיה, כששיקף לה כיצד היתה מגיבה במצב מקביל. "דמיינו שאתם מתלוננים על כך אחרי שנים של עבודה על עיצוב ורעיונות, חתיכה מלבכם נגנבת על ידי האויב הכי גרוע שלכם - ואז לאיש בור לא אכפת בכלל מהצער שלכם", הוא צייץ. "ככה זה מרגיש שאתם קוראים לקרים שטח רוסי".

ספינות אוקראיניות שטות בסמוך לחופי חצי האי קרים, החודשצילום: STRINGER/רויטרס

עוד כתב פרישטייקו: "אייפונים הם מוצרים נהדרים. אבל ברצינות, אפל, בבקשה, בבקשה תישארו בהיי-טק ובבידור. פוליטיקה עולמית זה לא הצד החזק שלכם".

אפל לא הגיבה לבקשת תגובה. רוסיה סיפחה את חצי האי קרים ב-2014 – צעד שגרם להטלת סנקציות נגדה. חצי האי שבים השחור הוצג כחלק מרוסיה בגרסאות ברוסית של שירות המפות של אפל באייפון ובאייפד.

ואסילי פיסקרב, ראש ועדת הביטחון והפיקוח על השחיתות בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי אמר כי החברה התאימה את השירותים שלה לדרישות החוק הרוסי. לדבריו, הוא נפגש עם נציג אפל ביום רביעי וקיבל ממנו הבטחה שהחברה תתאים את עצמה לדרישות החוק.

בשירות המפות של גוגל, שהשימוש בו הרבה יותר נפוץ, מסומן הגבול בין אוקראינה לקרים בקו מקווקו, בניגוד לקו רציף שמסמל גבולות מדיניים, אך לא מסומן גבול בין רוסיה לקרים.

תגובות