לוגו בלומברג
בלומברג

גולדמן סאקס סבור כי גרמניה צריכה לאמץ "הרחבה פיסקלית גדולה", אם כי היא אינה צפויה לעשות כך; סין צריכה ליישם הרחבה פיסקלית מספיקה כדי למנוע "האטה חדה"; וכי "ההשלכות הפוטנציאליות המשמעותיות" למדיניות התקציב בארה"ב הן סיבה נוספת לעקוב אחרי הבחירות לנשיאות ב-2020.

בדו"ח "Top of Mind" של בנק ההשקעות, נבדקת המדיניות הפיסקלית לאור העובדה שהמדיניות המוניטרית כבר מוצתה במרבית הכלכלות הגדולות, הריבית נמצאת בשפל ברחבי העולם והגירעונות הממשלתיים ממשיכים לגדול הודות ללקיחת הלוואות. בדו"ח מרואיין בכיר לשעבר בקרן המטבע הבינלאומית (IMF), פרופסור באוניברסיטת הרווארד והכלכלן הראשי של גולדמן סאקס.

"על פי הגדרה, כשהריבית נמוכה – ובעיקר אם הריבית נמוכה מקצב הצמיחה – דינמיקת החוב (יחס החוב-תוצר ) טובה יותר", כתב אוליבייה בלנשרד, הכלכלן הראשי לשעבר של קרן המטבע הבינלאומית. "הריביות הנמוכות מאפשרות שימוש גדול יותר במדיניות פיסקלית".

לאחר שנים של תמריצים מוניטריים חסרי תקדים, הבנקים המרכזיים מיצו כמעט את כל הכלים שלהם, ומגבירים כעת את הלחץ על הממשלות להגדיל את התמיכה הפיסקלית. OECD הזהיר החודש כי הכלכלה הגלובלית תקועה ולא תתאושש אלא אם כן הממשלות ישנו את המדיניות ואת הדרך שבה הן משקיעות באופן מהפכני, לעומת רק לקוות למגמה חיובית יותר.

עם זאת, אלברטו אלסינה, פרופסור לכלכלה פוליטית בהרווארד, אינו בטוח לגמרי בשימוש במדיניות פיסקלית. "אני חושב שאנו צריכים לשמור על השקפה לטווח ארוך", הוא אמר לגולדמן. "נכון, הריבית נמוכה, והיא תמשיך להיות נמוכה למשך זמן מה, אך זה לא יישאר כך לנצח. וכשהיא תתחיל לעלות, עלות החוב תגדל שוב גם כן".

מוקדם יותר החודש, הכלכלן הראשי בבנק הבינלאומי לסליקה (BIS) – שמכונה לעתים קרובות הבנק המרכזי של הבנקים המרכזיים – אמר שמיזוג של מדיניות מוניטרית ופיסקלית לעידוד הכלכלה הוא אינו הפתרון הנכון לאתגרים של צמיחה גלובלית אטית ואינפלציה נמוכה.

"זה עוזר אם השתיים הולכות באותו כיוון, אך אסור שהגבולות בין המדיניות המוניטרית לפיסקלית ייטשטשו", אמר קלאודיו בוריו, ראש המחלקה הכלכלית-מוניטרית בבנק. "אחרת, הסיכון של שליטה פיסקלית, שבה הכסף הציבורי מגביל מאוד את מה שהבנקים המרכזיים יכולים לעשות, יהיה גדול יותר".

גולדמן צופה לצמיחה כלכלית בארה"ב של 2.5% ב-2020, על רקע התאוששות שוק הדיור, הצריכה הפרטית החזקה והנפילה במלאים. על פי הדו"ח, יפן תאט ל-0.4% מ-0.9% ב-2019, בשל ההשפעה של העלאת מס ערך מוסף באוקטובר. הבנק צופה כי ממשלת יפן תעביר חבילת תמריצים פיסקלית בשווי 5 טריליון ין (46 מיליארד דולר) ב-2020. גולדמן הוריד את התחזית לצמיחה בסין ב-0.1% ל-5.8% ב-2020.

הוא צופה כי האיחוד האירופי יצמח בקצב של 1.1% בשנה הבאה וכי הבנק המרכזי ישמור על הריבית ללא שינוי. בריטניה צפויה להתאושש עם צמיחה שנתית של 2.4% במחצית השנייה של 2020 בשל הירידה בחוסר הוודאות לגבי הברקזיט ותמריצים פיסקליים.

לדברי יאן הציוס, הכלכלן הראשי של גולדמן סאקס, תרומת התמריצים הפיסקליים לתמ"ג של האיחוד האירופי ב-2020 תהיה 0.3%. "זה לא הרבה בעבור כלכלה שקרובה לסטגנציה, אך לפחות קובעי המדיניות נעים בכיוון הנכון, אלא שהם עושים זאת בקצב אטי מאוד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker