"השימוש הגלובלי בחשמל מפחם צפוי לרדת ב-2019 בשיעור החד ביותר אי פעם"

על פי דו"ח חדש, הפקת חשמל מפחם צפויה לרדת ב-3% ב-2019 ■ בארה"ב, שנטשה את אמנת פריז, נרשמו השנה הירידות החדות ביותר בשימוש בחשמל מפחם מבכל מדינה מפותחת אחרת

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טורבינות
טורבינות

השימוש העולמי בחשמל שמיוצר מפחם ייפול השנה בשיעור החד ביותר מאז ומעולם, לאחר ארבעה עשורים של צמיחה בלתי מופרעת, שהחמירה את משבר האקלים.

על פי דו"ח חדש של המרכז למחקר אנרגיה ואוויר נקי, המכון לכלכלה וניתוח פיננסי של אנרגיה ומכון המחקר הבריטי סאנדבג, הפקת חשמל מפחם צפויה להצטמצם ב-3% ב-2019. הצניחה הגלובלית החדה בהיסטוריה צפויה להגיע השנה על רקע הירידה בתלות של הודו בחשמל מפחם, לראשונה מזה שלושה עשורים, והדשדוש בביקוש בסין.

שתי המדינות המפתחות משתמשות בפחות חשמל מפחם בשל ההאטה בצמיחה הכלכלית באסיה, כמו גם העלייה של חלופות אנרגיה נקיות יותר. בנוסף, צפויה לחול ירידה משמעותית בשימוש בפחם באיחוד האירופי ובארה"ב בעוד הכלכלות המפותחות פונות לשימוש באנרגיות נקיות יותר.

תחנת כח בפולין
תחנת כוח בפוליןצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

ב-40 השנים האחרונות נפל הייצור השנתי של חשמל מפחם רק פעמיים: ב-2009, לאור המשבר הפיננסי הגלובלי, וב-2015, לאחר האטה במפעלי הפחם בסין על רקע העלייה בזיהום האוויר.

כותבי הדו"ח מצאו כי ייצור חשמל מפחם אינו מתגבר בסין למרות עלייה במספר מפעלי הפחם שנבנים בה. סין בונה מפעל פחם גדול בכל שבועיים, על פי הדו"ח, אך המפעלים פועלים רק 49% מהזמן, לעומת 54% מהזמן בשאר העולם.

"צמצום של 3% במגזר ייצור החשמל מפחם עשוי לרמוז על צמיחה אפסית בפליטות הפחמן הדו-חמצני בעולם, אם חלו ב-2018 שינויים דומים גם במגזרים אחרים", אמרו החוקרים. עם זאת, הם הזהירו כי למרות הירידה, השימוש העולמי בפחם נותר גבוה מדי מכדי לעמוד ביעדים של אמנת פריז.

ארה"ב, שנטשה את אמנת פריז, היא המדינה שרשמה את הירידות החדות ביותר בשימוש בחשמל מפחם מכל מדינה מפותחת אחרת השנה, באמצעות סגירת מפעלי פחם לטובת חשמל מגז טבעי ואנרגיות מתחדשות. עד סוף אוגוסט, ארה"ב צימצמה את השימוש בפחם ב-14% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

האיחוד האירופי דיווח על ירידת שיא בחשמל שיוצר באמצעות פחם במחצית הראשונה של 2019 - כ-20% לפחות מהמחצית הראשונה של 2018. המגמה הזו צפויה להאיץ במחצית השנייה של השנה לירידה שנתית של 23% בסך הכל. האיחוד משתמש בפחות חשמל מפחם לטובת חשמל מגז – שלו טביעת רגל פחמית פחותה במחצית מזאת של הפחם – ואנרגיות מתחדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker