מפחיד: פייסבוק פיתחה אפליקציית זיהוי פנים לעובדיה

באמצעות כיוון הסמארטפון לפנים של אדם אחר, האפליקציה העלתה את פרופיל הפייסבוק שלו - בתנאי שהוא הסכים לכך ■ פעילות האפליקציה הופסקה בינתיים ■ פייסבוק: פיתוח אפליקציות לשימוש פנימי מתרחש על בסיס קבוע כדי לנסות טכנולוגיות חדשות

סוכנויות הידיעות
מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: Andrew Harnik/אי־פי
סוכנויות הידיעות

פייסבוק פיתחה אפליקציה המאפשרת לעובדי החברה לזהות קולגות וחברים באמצעות כיוון הסמראטפון לאזור הפנים שלהם, כך נחשף בביזנס אינסיידר. הזיהוי בוצע רק בתנאי שהאנשים מן הצד השני איפשרו את אופציית זיהוי הפנים במכשיריהם. השימוש באפליקציה לא הופץ ללקוחות.

האפליקציה פותחה בין 2015 ל-2016, ומאז הושבתה. המקורות הוסיפו כי ביכולתה של גרסה מסוימת של האפליקציה לזהות כל אדם שיש עליו מספיק מידע ברשת החברתית. פייסבוק מצדה טענה כי האפליקציה לא מסוגלת לעשות זאת, אך לא הכחישה את פיתוחה. לפי האתר, בעזרת התוכנה העובדים יכלו לכוון את הטלפון שלהם לכיוון אדם אחר, ולקבל את הפרופיל שלו בפייסבוק לאחר מספר שניות. הודגש כי האפליקציה הייתה בשלבי פיתוח ראשונים.

דובר מטעם פייסבוק אמר ל-CNET כי פיתוח אפליקציות לשימוש פנימי מתרחש על בסיס קבוע בחברה, במטרה לנסות טכנולוגיות חדשות. "האפליקציה המדוברת היתה נגישה לעובדים שלנו בלבד, ויכלה לזהות רק עובדים אחרים ואת חבריהם שאפשרו זיהוי פנים".

מפגין נגד פייסבוק מחוץ לשימוע של מארק צוקרברג במשרדי האיחוד האירופי
מפגין נגד פייסבוק מחוץ לשימוע של מארק צוקרברג במשרדי האיחוד האירופיצילום: בלומברג

חשיפת האפליקציה מעלה חששות נוספים בנוגע לשימוש של פייסבוק בתוכנות שעשויות להפר פרטיות. התוכנה נבנתה לפני פרשת קיימברידג' אנליטיקה שהתפוצצה ב-2018, במסגרתה חברת הייעוץ הבריטית אספה מידע על 87 מיליון משתמשים ברשת החברתית ללא ידיעתם.

בעקבות הפרשה, נקלעה פייסבוק לסדרת חקירות, והגבירה מאמצים מצדה להידוק פרטיות משתמשיה. נציבות הסחר הפדרלי בארה"ב קנסה את החברה ב-5 מיליארד דולר בגין פגיעה בפרטיות.

פייסבוק כבר ספגה בעבר ביקורת על שימוש בטכנולוגיית זיהוי פנים. האופציה לתיוג משתמשים בתמונות עמדה במרכז תביעה בבית משפט באילינוי ב-2015, שבה נטען כי פייסבוק מפרה חוקי פרטיות. תיוג בפייסבוק יוצר למעשה קישור לפרופיל של האדם המתויג. פייסבוק איפשרה בעבר תיוגים כברירת מחדל, אבל בעקבות התביעה שינתה את אפשרות התיוג כך שתותנה ברצון האדם המתויג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker