מודי'ס: התמשכות עונת הבחירות בישראל מסכנת את המאמצים להתמודד עם הגירעון

חברת דירוג האשראי אישררה את דירוג האשראי של ישראל: "כלכלה חסונה, מגוונת ותחרותית" ששיפרה את מצב החוב, ומצפה לקיצוץ תקציבי לאחר הקמת ממשלה

דפנה מאור
דפנה מאור
מטבעות
צילום: בלומברג
דפנה מאור
דפנה מאור

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס ציינה את חוסנה, גיוונה ותחרותיותה של הכלכלה הישראלית בדו"ח השנתי שלה ביום שישי. דירוג האשראי של ישראל, A1, עם תחזית חיובית, מתבסס על חוזק מוסדותיה ודינמיקה תקציבית טובה בטווח הארוך. עם זאת, הדו"ח מזהיר כי "עונת הבחירות המתמשכת גרמה לאי-ודאות פוליטית שעיכבה רפורמות ומאמצים מקיפים להתמודד עם הגירעון התקציבי המתרחב".

עוד נכתב כי "ישראל נהנתה משיפור משמעותי במדדי החוב הממשלתי במהלך העשור האחרון, והיא אחת מקומץ כלכלות מפותחות שיש לה עתה יחס חוב-תמ"ג נמוך משהיה לפני המשבר הפיננסי הגלובלי".

החולשה העיקרית של ישראל היא פגיעותה בכל הנוגע לסיכונים פוליטיים - בעיקר סיכונים גיאופוליטיים ומעורבות בסכסוכים בהיקף נמוך באזור, כמו גם הסלמת המתיחות עם הפלסטינים. עם זאת, הדו"ח מציין כי מצבה הביטחוני של ישראל השתפר בשנים האחרונות.

מנקודת השקפה חיצונית של אנליסטים, כמו אלה של מודי'ס, הכלכלה הישראלית מצטיינת בשל קצב הצמיחה המהיר שלה בעשור האחרון, ביחס לכלכלות מתועשות אחרות. הדו"ח מתפעל גם ממגזר ההיי-טק ומגיוון הבסיס הכלכלי, הכולל עתה יצוא גז - "פיתוח מאגר לווייתן יחזק את עמדתה של ישראל כבעלת מאזן חוב חיובי". הדו"ח לא מתייחס לגידול בפערים ולצמיחה בתמ"ג לנפש, שבהם ישראל אינה מצטיינת.

מודי'ס מעריכה שאם לאחר הקמת ממשלה יתחדשו המאמצים לקונסולידציה פיסקלית, מונח שמשמעותו קיצוץ כואב בתקציב - 30 מיליארד שקל לפי משרד האוצר - ההשפעה על דירוג האשראי תהיה חיובית. אם לא תהיה מחויבות ממשלתית להפחתת החוב ואם יהיו התפתחויות ביטחוניות שישבשו את יציבותה הכלכלית של ישראל, תחזית האשראי עשויה להיות יציבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker